Zabok treći puta za redom pao u završnici

4. kolo Hrvatski telekom Premijer lige košarkaša Hrvatske, Hermes Analitica - ZABOK 80:78

Serija poraza u zadnjoj minuti se nastavlja. Zabok je treći puta pao na ovakav način. U dvorani Dražena Petrovića u Zagrebu, Hermes Analitica je nakon tri "sušna" kola, došla do svoje prve ovosezonske pobjede (80:78). Domaćin je prvi puta poveo 23 sekunde prije kraja utakmice nakon trice Kalpića (79:78), koji je do tada imao šut iz igre 1/9, a konačnih 80:78 s linije slobodnih bacanja postavio je iskusni Svoboda, koji je i najzaslužniji za pobjedu domaćih. U 23 sekunde Zabok nije uspio organizirati suvisli napad, pa su bodovi zasluženo ostali na kontu Hermes Analitice, koja je bila prisebnija u odlučujućim trenucima i na svojoj strani u odlučujućim trenutcima imala iskustvo Ivana Svobode i Julijana Rajića.

Početak je pripao gostima. Zabok se sredinom prve četvrtine počeo ozbiljnije odvajati. Odlično je igrao Tomas, dobro su otvorili i Mandić i Samac, a nakon trice Balaška sa sirenom na semaforu je stajalo +9 (15:24) za Zabok.

Druga četvrtina bila je idealna prilika da se Zabok još više odvoji. Dobro je počelo, Lončar je nakon polaganja fauliran od strane Kordića, pa je dobio i slobodno bacanje za najvećih +12 viška (15:27). U dobar napadački ritam ušao je i Lisica i sve je to nekako dobro izgledalo do 19. minute, kada dekoncentrirani Zebić, nakon nekoliko promašenih šuteva radi i nepotrebnu nesportsku pogrešku na Anzuloviću, nakon koje se domaći približavaju na šest koševa manjka (33:39). Nemamo ništa protiv Zebića, momak  ima određeni napadački potencijal, ali ako on zaslužuje šansu  onda ju svakako zaslužuje i Martin Tuđen, sportaš za primjer,  čiji učinak sigurno ne bi bio lošiji. Na "veliki odmor" otišlo rezultatom 35:43.

U trećoj četvrtini počelo se nazirati da bi Zabok mogao imati problema. Hermes otvara serijom od 6:0 (41:45), Zabok je tri minute zbog koša, ali ne zbog pritiska domaćih, već iz napadačke bezidejnosti. Post prekida Ćutuk (41:47), Zabok se pomalo diže i nakon dobrih napadačkih akcija Lisice i  Samca dvije minute prije kraja treće četvrtine opet ima dvoznamenkasto vodstvo (48:59). Na drugoj strani bude se Šimović i Svoboda, Hermes se 25 sekundi prije kraja približava na -5 (56:61), no zahvaljujući košu Samca Zabok u zadnjih deset minuta prenosi sedam koševa viška (56:63).

Ćutuk na uvodu zadnjih deset minuta polaže za 56:65, no domaći u nepune dvije minute rade seriju od 6:0 (62:65) i tjeraju Ivana Tomasa na minutu odmora. U 36. minuti nakon trice Svobode stvari su se vratile na početak (68:68), no u idućem napadu na isti mu je način uzvratio Luka Tomas (68:71). Dvije minute prije kraja utakmice Zabok ima ugodnih +6 (70:76) nakon ubačaja Mandića i činilo se da bi tu mogao biti kraj za domaće. Odgovornost je tada u svoje ruke preuzeo Julijan Rajić koji minutu i pol prije kraja polaže uz dodatno slobodno bacanje za -2 (76:78). Slijedi loš pas Mandića prema Samcu i izgubljena lopta, isti igrač nakon toga promašuje i otvorenu tricu, a 23 sekunde prije kraja Kalpić zabija tricu za 79:78. Tomas zove minutu odmora, ali Luka Tomas nakon toga gubi loptu 12 sekundi prije kraja, a Galić radi faul na Svobodi koji pogađa jedno slobodno bacanje za konačnih 80:78. Zabok je imao 9 sekundi za napad, no traljavo je izvedena lopta s centra, Galić je na silu pokušao sa svoje polovice, no naravno nije uspio i bodovi su ostali u Zagrebu.

Poraz koji boli, domaćin se nudio i nudio, no Zabok nije znao na vrijeme prelomiti utakmicu. Još se jednom pokazalo da će u igri pet na pet, kada ne uspije pretrčati protivnika, Zabok imati velikih problema. Trener Tomas radi dobar posao, ali očito neki igrači nisu na razini da mogu pratiti taj rad. Uz to fali i iskustva, koje bi trebalo doći povratkom ozlijeđenih Črnjevića i Anzulovića. Da ih je trener Tomas imao na dispoziciji, Zabok bi dobio barem jednu od ove tri uzbudljive završnice koje su otišle na stranu protivnika.

Usamljeni Luka Tomas

Luka Tomas ponovno je bio prve ime Zaboka. Upisao je 17 koševa, 8 asistencija i 5 skokova. No Luka ne može sam. Kada ga protivnici udvoje, Zabok ima velikih problema. Previše toga ovisi o njegovoj igri. Dobru utakmicu je odigrao i Domagoj Samac koji je postigao 14 koševa uz 9 skokova, dok su se Mandić i Lisica zaustavili na 12 koševa. Kod domaćih Svoboda je postigao 21 koš uz 3 asistencije, a Rajić je uz 16 koševa upisao i 8 skokova. Rajiću su 34 godine, a Svobodi 32, pametnome dosta. U uzbudljivom završnicama iskustvo uvije nosi svoje.

U subotu stiže Sonik-Puntamika

Pobjeda je najbolji i jedini lijek za izlaz iz rezultatske krize. U subotu u Zabok stiže Sonik-Puntamika, koja ima omjer 1-3 i posljednja je na ljestvici, ali to Zabok nikako ne smije zavarati. Drugi zadarski premijer ligaš u proteklom je kolu itekako namučio jaku Goricu, koja je na kraju slavila sa sedam koševa razlike, no samo minutu i pol prije kraja na semaforu je stajalo 67:70. Vrijednosnice Osijek kod kuće su s njima otišle u produžetke nakon što su 2 minute prije kraja vodile s 10 koševa razlike, a Hermes su uvjerljivo savladali u gostima s 11 koševa razlike (77:88), dovoljno za oprez i potpuno mobilizaciju. Ni Sonik-Puntamiki ne nedostaje iskustva. Teo Petani, Juraj Segarić, Dino Palčić, Šime Špralja, Josip Jukić i Eddi Jurjević dobro su poznata košarkaška imena. Zabok za pobjedu treba ponoviti dobra izdanja iz Dubrave i domaće utakmice protiv Splita. Puno energije i puno tranzicije. Naravno itekako će biti potrebna podrška publike, koja sigurno smo ni ovaj puta neće izostati. Dođite u subotu 2.11. u 19 sati u Gradsku sportsku dvoranu u Zaboku i podržite košarkaše Zaboka na putu prema važnoj pobjedi. (tz)

HERMES ANALITICA - ZABOK 80:78 (15:24, 20:19, 21:20, 24:15)

ZAGREB:  KC Dražen Petrović, SUCI: Hadžić, Mikulić i Šverko. GLEDATELJA: 100

HERMES ANALITICA: Perić 6 (2-2), Kordić 11 (3-4), Anzulović 6 (2-2), Kalpić 5 (0-3), Svoboda 21 (2-3), Krajinović, Ljubičić 7, Šimović 8 (1-2), Gazić, Rajić 16 (4-5), Krstanović. TRENER: Gordan Zadravec

ZABOK: Martinko, Mandić 12 (1-3), Lisica 12 (2-2), Samac 14 (2-2), Tomas 17, Galić 2 (2-4), Ćutuk 8, Zebić 2, Tuđen, Balaško 3, Jambrović 1 (1-2), Lončar 7 (3-3). TRENER: Ivan Tomas

SLOBODNA BACANJA: Hermes: 14/21 (66%); Zabok: 11/16 (68%)

DVICA: Hermes: 21/39 (53%); Zabok: 23/42 (54%)

TRICA: Hermes: 8/26 (30%) (Svoboda 3, Kordić 2, Kalpić, Ljubičić, Šimović); Zabok: 7/27 (25%) (Tomas 3, Lisica 2, Balaško, Mandić)