Poštovani čitatelji predstavnici hrvatske javnosti
Foto: Stambena zgrada nakon udara balističke rakete
Kao što ste upoznati, od 27. rujna 2020. godine armenske oružane snage izvršile su novi akt agresije na Azerbajdžan - naselja se nalaze pod intenzivnom paljbom teškog topništva.
Do danas, kao rezultat granatiranja, 47 civila je poginulo, a 222 je ranjeno. Uništeno je više od 1500 obitljskih domova i općinskih zgrada, uključujući škole i civilne bolnice.
Foto: Diplomati proučavaju ostatke rakete koja je pogodila hidroelektranu Mingačaur
Armenska strana ciljano puca po civilima, što se već događalo više puta. Podsjetio bih da se Ženevska konvencija o zaštiti civilnih osoba u vrijeme rata 1949. godine i Dodatni protokoli uz Ženevske konvencije iz 1949. godine izričito odnose na neuporabu sile protiv civila.
Ako pogledamo pravne dokumente relevantnog razdoblja, lako je uočiti da nakon uključivanja Azerbajdžana u boljševičku Rusiju 1920. godine armenski nacionalisti su iznijeli teritorijalne pretenzije na azerbajdžanski region Nagorno - Karabah. Kao odgovor, 5. srpnja 1921. Kavkaski biro Centralnog komiteta Komunističke (boljševičke) partije Rusije odlučio je da će u interesu održavanja mira, održavanja ekonomskih odnosa između Gornjeg i Donjeg Karabaha i uspostavljanja trajnih odnosa između Gornjeg Karabaha i Azerbajdžana, Nagorno - Karabah ostati u granicama Azerbajdžanske SSR s širokom autonomijom i Šušom kao njezinim upravnim središtem. Želio bih vam skrenuti pozornost na povijesnu činjenicu da dokument kaže "ostat će" unutar Azerbajdžana. Stoga bilo kakve izjave da "enklava s armenskom većinom je bila predana Azerbajdžanu 1921. godine" su netočne i iskrivljuju istinu. Ova činjenica opovrgava tvrdnje armenske strane da je Nagorno - Karabah u to vrijeme imao status "neovisne pravne osobe" ili " bio je dio Armenije".
Armenska Republika je agresor i okupator, o čemu svjedoče donesene 1993. godine 4 rezolucije Ujedinjenih naroda: 822, 853, 874, 884 koje zahtijevaju trenutno i bezuvjetno povlačenje armenskih trupa sa svih okupiranih teritorija Azerbajdžana i povratak svih izbjeglica i interno raseljenih osoba u njihove zemlje.
Nagorno-Karabah i okupirana područja sastavni su dio Azerbajdžana i nalaze se na teritoriju Republike Azerbajdžan, što je svjetska zajednica prepoznala.
Kao građani zemlje koja je i sama iskusila ozbiljnost rata i okupacije, razumjet ćete našu zabrinutost. I pozivamo sve ljude da podignu glas i osude okupaciju naših zemalja.
Foto: Raketa koja je pogodila hidroelektranu Mingačaur
Autor: Veleposlanstvo Republike Azerbajdžan u RH
Prethodni članak
Sljedeći članak
Tekućina koju bacate u odvod uklanja i najtvrdokorniji kamenac za nekoliko minuta
Sudarila se dva automobila. Četvero ljudi prevezeno u bolnicu
Zlatarski umirovljenici organizirali mini tečaj nordijskoga hodanja
Golema buktinja u susjedstvu, stigla i vojska: Radnici su evakuirani - 'Stanje je kritično'
Zagorje: Evo kada stiže pljusak s grmljavinom
Hokejski savez odgovorio Šimuniću na prozivke o 620.000 eura: 'Svi naši računi su uredno evidentirani'
Fina ima važnu obavijest za dio građana: Počinje od idućeg tjedna, evo detalja!
3 znaka ulaze u najljepši period godine: Srpanj im donosi više sreće nego što su ikada mogli zamisliti
DHMZ podigao razine upozorenja: Crveni alarm za tri regije u Hrvatskoj
Nestale stotine litara goriva u Zagorju. Policija pokrenula istragu
Održana 11. Noć noćnih leptira
[VIDEO] Zašto pacijenti sve češće biraju EsteticaDent, jedan od najmodernijih dentalnih centara u Zagorju
Želite poslovati u Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice? Objavljena dva javna natječaja
Što vaš dom radi svaki dan, a vi to rijetko primjećujete
Opsjedaju vrtove, voćnjake, balkone, prozore i fasade: Stigla je sezona smrdljivih martina, evo kako ih se riješiti
