Prethodni članak
Sljedeći članak

Ova samonikla biljka spušta tlak i masnoću. U Njemačkoj kažnjavaju berače


Foto: Screenshoot Wikipedia

Samonikla šumska biljka latinskog naziva Allium ursinum, poznata je i kao srijemuš, crijemuš, divlji luk i šumski luk, a najviše se koristi naziv medvjeđi luk. Ovaj potonji naziv vjerojatno potječe zbog rasta u rano proljeće, u vrijeme kada se medvjedi bude iz zimskog sna. Raste u velikim gomilama uglavnom po sjenovitim i vlažnim kontinentalnim šumama. Gustoća biljaka često bude tolika da potpuno prekriva šumsko tlo što vrlo atraktivno izgleda u razdoblju kada nema lišća na drveću. Cijela biljka miriše na bijeli luk odnosno češnjak, a to je naročito izraženo za vrijeme cvatnje kada se i šumski pod iz zelene boje listova mijenja u bijelu boju cvatova.

Pojedinu biljku karakteriziraju najčešće dva lista koji na dugoj peteljci izrastaju iz bijele izdužene lukovice u visinu od 15 do 30 cm. Često nekoliko lukovica rastu zajedno pa se čini kao da je to jedna biljka s mnogo listova. Plojke listova su prilično tanke i ušiljenih vrhova. Pri bazi se postupno sužavaju i prelaze u peteljku.

- Biljka lista tijekom ožujka i travnja, prvo na osunčanim mjestima, a kasnije na više zasjenjenim. Cvijeta tijekom travnja sitnim bijelim cvjetićima u paštitastom cvatu. Naraste jedan uspravni cvat po svakoj biljci koji se kasnije razvije u sitne zelene ovojnice sa crnom sjemenkom u sredini. Kada sjemenke sazriju nadzemni dio biljke odumre i priča se opet nastavlja sljedećeg proljeća.

U šumi Auwald u njemačkom Leipzigu se medvjeđi luk (Allium ursinum) bere u tolikim količinama da je lokalna policija primorana djelovati.

Ovo područje ima najveće zalihe ove biljke u Europi, što privlači kriminalce u zaštićeni krajobrazni rezervat, piše Slobodna Dalmacija.

Chris Graupner, glavni inspektor tamošnje policije, objašnjava: “Radi se o organiziranom djelovanju. Zabilježili smo slučajeve gdje su iskopane stotine kilograma lukovica medvjeđeg luka.”

Policija je uvjerena da iza toga stoje organizirane bande  kradljivaca koje dolaze s preciznim planom da ukradu lukovice.


Razlog je jasan: kilogram medvjeđeg luka može se prodati i za 30 eura. Stoga se u svakom pojedinačnom slučaju krađe radi o nekoliko tisuća eura.

“Već smo nailazili na pripremljene pakete, spremne za otpremu, što znači da se lukovice odmah šalju kupcima,” dodaje policajac.

"Posebno u ruskom govornom području ove lukovice smatraju se delikatesom, što je jedan od razloga zašto se u tolikim količinama iskopavaju iz šume", objašnjava Graupner.

Botaničar zabrinut 
Botaničar Rolf Engelmann sa Sveučilišta u Leipzigu sa zabrinutošću promatra ovu praksu.

"Masovno iskopavanje oštećuje strukturu tla i šumski ekosustav. Nakon ovih pljački ostaju gola područja gdje medvjeđi luk neće rasti godinama", rekao je Engelmann.

Šetačica otkrila vreće 
Trajni nadzor šume veličine preko 500 nogometnih igrališta nemoguć je, ali pomognu budni građani poput Elise Bauchterkirchen. Ona vodi školu prirode za djecu, a tijekom jednog od izleta otkrila je nešto neobično.

"Bili smo u šetnji i kad sam ugledala dvije vreće pune do vrha lukovicama, osjetila sam ogromnu nepravdu", ispričala je pedagoginja prirode.

Pozvala je policiju koja je uhvatila kradljivce.

Istočnoeuropske kradljivce medvjeđeg luka sud je osudio na kazne od nekoliko tisuća eura. Za komercijalno prikupljanje divljih biljaka može biti izrečena kazna i do 10.000 eura. No bez brige – oni koji beru šaku medvjeđeg luka za osobne potrebe ne krše zakon: “pravilo buketa” to dopušta, navodi Slobodna Dalmacija.


I hrvatske šume su u proljeće pune medvjeđeg luka, a oni koji znaju gdje ga tražiti, lako će ga pronaći. Najčešće raste u vlažnim, sjenovitim šumama, posebno u listopadnim šumama bukve, hrasta, graba i jasena.

Medvjeđi luk relativno je jednostavno raspoznati zbog karakterističnog obilježja i specifičnog mirisa češnjaka. Listovi medvjeđeg luka su široki, mesnati i tamnozeleni, često duguljasti i ovalni.

Snižava tlak i masnoću
Medvjeđi luk koristi se za poticanje izbacivanje toksina, poboljšanje vitalnih funkcija, jače pamćenje te pomaže kod proljetnog umora i glavobolje. Poznat je po sposobnosti snižavanja krvnog tlaka, regulaciji probave i djelovanje na crijevne parazita. Također doprinosi snižavanju masnoća u tijelu, a povezuje ga se i s ublažavanjem simptoma gihta te zaštitom od infarkta.

Jača imunitet
Zbog toga što je pun vitaminom C koji je ključan za jačanje imunološkog sustava, medvjeđi luk pomaže vratiti jačinu tijelu nakon zimskog perioda. Osim vitamina C, sadrži i eterična ulja, flavonoide, alicin i druge antioksidanse koji pomažu u borbi protiv upala, virusa i bakterija.

Ima protuupalno djelovanje
Sličan češnjaku, medvjeđi luk ima antibakterijska i antivirusna svojstva. Koristi se za liječenje infekcija, poput onih u dišnim putevima, te može pomoći u borbi protiv parazita u tijelu.

Ima snažna protuupalna svojstva koja mogu pomoći u ublažavanju simptoma artritisa, gihta i drugih upalnih stanja. Zbog toga se koristi za smanjenje bolova i otoka povezanih s upalama.

Protuaterosklerotska svojstva
Medvjeđi luk ima protuaterosklerotska svojstva, što znači da može pomoći u smanjenju kolesterola i triglicerida u krvi, čime se smanjuje rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Istovremeno kažu da pomaže i u liječenju gihta pa čak i da je preventiva od infarkta

Kod respiratornih infekcija
Zbog antibakterijskih i antivirusnih svojstava, medvjeđi luk često se koristi za liječenje prehlada, kašlja i bronhitisa. Pomaže u čišćenju dišnih puteva i olakšava disanje.

Kožni problemi
Medvjeđi luk također ima antimikrobna svojstava i stoga može pomoći u liječenju osipa, akni, pa čak i rana.

Kako pripremiti medvjeđi luk?
Jednostavan za pripremu, koristi se u mnogim zdravim receptima, a s obzirom na svoje ljekovite i nutritivne prednosti, odlično je rješenje za zdravu prehranu. Evo nekoliko prijedloga kako pripremiti medvjeđi luk:

Svježi listovi u salatama

Medvjeđi luk možete koristiti svjež u salatama, gdje će njegovi mladi listovi dati lagan, ali aromatičan okus sličan češnjaku ili vlascu. Idealno je za proljetne salate s povrćem, avokadom i jajima.

Tinktura ili čaj

Ako želite iskoristiti ljekovita svojstva medvjeđeg luka, možete ga pripremiti kao tinkturu ili čaj. Tinktura se priprema tako da se svježi listovi medvjeđeg luka stave u alkohol i ostave da odstoje nekoliko tjedana, dok čaj možete pripremiti tako da prelijete svježi ili sušeni medvjeđi luk kipućom vodom.

Konzerviranje u ulju
Medvjeđi luk možete konzervirati u maslinovom ulju i koristiti ga kao začin za jela, salate ili pečena povrća.

Pesto od medvjeđeg luka

Pesto od medvjeđeg luka je izvrstan način da iskoristite ovu biljku. Sličan klasičnom pesto receptu, ali s medvjeđim lukom umjesto bosiljka. Možete ga koristiti uz tjesteninu, pečeno povrće ili kao premaz za kruh.

Sastojci:

100 g svježih listova medvjeđeg luka

50 g oraha (ili pinjola)

50 g parmezana ili veganske alternative

1 češanj češnjaka (po želji)

100 ml maslinovog ulja

Sok od pola limuna

Sol i papar po ukusu

 

Postupak:

Operite i dobro osušite listove medvjeđeg luka.

U blenderu ili sjeckalici, pomiješajte medvjeđi luk, orahe, parmezan (ili njegovu alternativu) i češnjak.

Postupno dodajte maslinovo ulje dok ne dobijete željenu konzistenciju. Ako želite, možete dodati malo više ulja za kremastiji pesto.

Dodajte sok od limuna, sol i papar po ukusu i još jednom dobro izmiješajte.

Poslužite pesto s tjesteninom, pečenim povrćem ili kao namaz na kruhu.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook