"Od toplinskog vala moglo bi umrijeti više od 4500 ljudi"
Europa je ponovno na udaru snažnog toplinskog vala koji već sada ruši temperaturne rekorde, izaziva požare i odnosi ljudske živote. U nadolazećim danima očekuje se i porast broja preuranjenih smrti.
U južnim dijelovima Europe, temperature su dosegle i do 46 °C, što je novi lipanjski rekord u Španjolskoj (u regiji Huelva). Istodobno, Italija, Grčka, Portugal i zemlje zapadnog Balkana bilježe slične ekstreme, uz brojne požare i ljudske žrtve, prenosi N1.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) uputila je jučer snažno upozorenje, pozivajući na hitne mjere kako bi se spriječile deseci tisuća smrti koje se mogu izbjeći.
Marisol Yglesias Gonzalez, savjetnica za klimatske promjene i zdravlje pri WHO-u u Bonnu tvrdi da više nije pitanje hoće li nas pogoditi toplinski val, već koliko će ih biti ove godine i koliko će trajati.
Prema procjenama statističara Pierrea Masselota s Londonske škole higijene i tropske medicine, trenutni toplinski val koji traje od 30. lipnja do 3. srpnja mogao bi rezultirati s više od 4500 preminulih. Najugroženije zemlje su Italija, Hrvatska, Slovenija i Luksemburg.
"Najkritičniji dan bit će utorak i srijeda", kaže Masselot.
WHO inače procjenjuje da vrućine godišnje uzrokuju više od 175.000 smrti u europskoj regiji, od Islanda do Rusije.
Jedna opsežna studija iz siječnja, u kojoj je Masselot bio suautor, analizirala je 854 europska grada i zaključila da će smrtnost povezanu s vrućinama drastično porasti ako se države ne počnu ozbiljno prilagođavati klimatskim promjenama.
WHO je ponovio da su toplinski valovi izravna posljedica klimatskih promjena izazvanih izgaranjem fosilnih goriva te da će postajati sve češći, opasniji i intenzivniji, uz sve više bolesti i smrtnih slučajeva.
U Španjolskoj je gotovo dvije trećine gradova pod zdravstvenim upozorenjima, a prema podacima meteorološke službe Aemet, čak 804 regije proglašene su najvišim stupnjem pripravnosti. Ekstremne temperature ondje se očekuju do 3. srpnja.
Slična upozorenja izdana su i u Francuskoj, Italiji, Portugalu te Grčkoj. U Grčkoj su vlasti dodatno upozorile na opasno zagađenje zraka koje nastaje zbog požara u blizini Atene, dok je u Turskoj više od 50.000 osoba evakuirano, ponajviše iz područja oko Izmira zahvaćenih požarima.
U Albaniji je u samo dva dana zabilježeno 26 požara, a u Srbiji su prošlog četvrtka izmjerene najviše temperature otkako se provode mjerenja, još od 19. stoljeća.
WHO savjetuje građanima da ostanu dobro hidrirani, izbjegavaju boravak vani u najtoplijem dijelu dana te da rashlađuju svoje domove. Posebna pažnja treba se posvetiti ranjivim skupinama - starijim osobama, djeci, trudnicama, osobama koje rade na otvorenom te kroničnim bolesnicima.
Gonzalez je istaknula i dodatne rizike za one koji uzimaju određene lijekove, poput antidepresiva ili terapije za tlak, jer oni mogu otežati regulaciju tjelesne temperature. Pritom upozorava da reakcija na vrućinu ne smije biti isključivo reaktivna - važno je imati sustavne pripreme unaprijed.
U anketi iz 2022., samo 21 od 57 zemalja koje pripadaju europskoj regiji WHO-a izvijestile su da imaju nacionalne akcijske planove za zaštitu zdravlja tijekom toplinskih valova. Od tih 21 država, 14 su članice Europske unije.
Iako mnoge zemlje već imaju sustave ranog upozoravanja i javne kampanje, WHO ističe kako mnoge još uvijek zaostaju u jačanju zdravstvenih sustava i smanjenju izloženosti toplini, primjerice, kroz pametnije urbanističko planiranje.
Zato će WHO sljedeće godine objaviti nove smjernice za vlade, koje će uključivati preporuke za strategije rashlađivanja usmjerene na ljude na gradskoj i regionalnoj razini.