‘Mnogi mi kažu da su moje vezane torbe stvarno hercig’
Vjekoslava Fijolić iz Požarkovca bavi se ručnim radom, hekla, štrika i izrađuje torbe od mreže
Vjekoslavu Fijolić (78) iz Požarkovca mnogi znaju kao skromnu i vrijednu ženu. Život je nije mazio, a kako nema primanja snalazi se na razne načine. Bavi se ručnim radom, odnosno hekla, štrika i radi torbe od mreže.
– Torbe pletem makrame bodom, radim s običnom špagom. Radila bih od finije špage, ali bi se vuzlovi rastvarali i ove od obične špage su čvršće. Torba se rasteže po dužini i širini. Mnogi mi vele da je to stvarno hercig – priča nam Vjekoslava. Vesti je naučila od malih nogu, dok je u mladosti radila kao konobarica u Zagrebu. – Kao malička sam štopala čarape. Uvijek sam se snašla za nekakvi dinar, a danas je to malo teže – pojadala se. Za izradu jedne torbe treba joj skoro cijeli dan.
– I moja mama je heklala i radila majice. Nemrem ja bez ručnog rada. Radila sam prije i na vrtu, ali nakon moždanog udara ne smijem više pa zato kratim vrijeme ručnim radom – objašnjava nam u svojoj maloj sobi koja je puna njezinih vezanih torbi, ukrasa od slame, heklane odjeće… Želja joj je, kaže, da možda pronađe neku udrugu preko koje bi prodavala svoje ručne radove. – Radila bih i sa skupljom špagom torbe, ali materijal skupo košta – objasnila se i skromno nasmijala zahvalivši što smo joj pomogli da ispriča svoju priču.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Lijepa vijest: Akciji darivanja krvi za žene pristupilo njih 43
TUŽNA VIJEST: Umro je legendarni dr. Marcel Majsec
Kaos na autocesti od Zaboka prema Zagrebu: Više vozila sletjelo s ceste
OB Zabok objavila važnu obavijest za pacijente - stupa na snagu odmah
Svi krivo peku kotlete: zbog ove greške budu žilavi i suhi, kuhar otkrio trik
Horoskop za četvrtak: Ako ste rođeni u ovom znaku, izbjegavajte donošenje važnih odluka
'Dimnjačar' oduševio Špičkovinu
Zabok poražen u drami protiv Splita
Ljubitelji prirode, kulture i tradicije, dođite na zanimljiv program u Radoboj
Upotrebom suzavca i uz prijetnju nožem ukrao automobil, a onda tek napravio kaos
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
City Nature Challenge 2026 – pridruži se i otkrij prirodu oko sebe
