Vrlo je otrovna, a svi živi je drže u frižideru. Niste ni svjesni što se sve može dogoditi
Foto: Unsplash/Ello
U kakvim posudama čuvate hranu – nije svejedno!
Posude za nošenje hrane, spremnici za ostatke i druge kutije za pohranu hrane praktične su kada želite da vaša hrana ostane svježa. No, ono što koristite moglo bi sadržavati najotrovniju tvar u vašem hladnjaku – bisfenol A.
Riječ je o kemikaliji poznatoj kao BPA. Tvrtke su je počele koristiti još 1960-ih u proizvodnji plastičnih materijala. Jedan od najpoznatijih brendova je Tupperware, koji proizvodi boce za vodu i druge plastične proizvode.
BPA se također koristi za „premazivanje unutrašnjosti metalnih proizvoda, poput konzervi, čepova boca i vodovodnih cijevi“, navodi Klinika Mayo.
Kada hrana dođe u dodir s plastikom, metalom ili drugim materijalima, postoji mogućnost da će apsorbirati određenu količinu BPA. Iako američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) kontrolira sigurnost hrane prije nego što se plasira na tržište, navode kako su male količine BPA sigurne za konzumaciju.
Ipak, 2012. i 2013. godine FDA je izmijenila regulativu vezanu uz uporabu polikarbonatnih smola na bazi BPA u određenim plastičnim proizvodima. To se odnosi na bočice za bebe, čaše za piće, adaptirano mlijeko i druge spremnike za dječju hranu. No, te promjene nisu donesene iz sigurnosnih razloga.
Promjene su uvedene jer je „ta primjena trajno i potpuno napuštena“, navodi FDA. Ako su nerođena djeca, novorođenčad ili djeca izloženi BPA-u, to može utjecati na razvoj prostate i mozga, prema podacima Klinike Mayo. Neka istraživanja također povezuju konzumaciju BPA-a s povećanjem krvnog tlaka kod odraslih.
Liječnici s Harvarda preporučuju oprez pri konzumaciji ove kemikalije te savjetuju da se jede što više svježe hrane umjesto konzervirane. Također, preporučuje se kupovati boce za vodu i posude za hranu koje ne sadrže BPA.
Izbjegavajte zagrijavanje plastike u mikrovalnoj pećnici ili pranje u perilici posuđa, „jer toplina može uzrokovati razgradnju plastike i omogućiti BPA-u da prodre u hranu“, upozorava Klinika Mayo.
Osim plastike, postoje i alternativni materijali koji ne sadrže štetne tvari, poput stakla, nehrđajućeg čelika i porculana, piše Eat This.