Prethodni članak
Sljedeći članak

Zakon o sprečavanju sukoba interesa javnih dužnosnika samo mrtvo slovo na papiru


Lokalni će se izbori održati treće nedjelje u svibnju. Pitamo se hoće li se konačno početi ozbiljno primjenjivati Zako



Lokalni će se izbori održati treće nedjelje u svibnju. Pitamo se hoće li se konačno početi ozbiljno primjenjivati Zakon o sprečavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti, a prema kojem župani, gradonačelnici, načelnici i njihovi zamjenici koji imaju status dužnosnika ne mogu biti vlasnici ni suvlasnici tvrtki, sjediti u po nekoliko nadzornih odbora.

Još na jesen prošle godine došlo je do promjena u Zakonu o sprečavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti. No, otkako je Zakon donijet ništa se nije promijenilo, a nove 'regule' ostale su samo mrtvo slovo na papiru. I dalje na čelnim mjestima sjede poduzetnici, vlasnici, suvlasnici firmi, a koji su prema zakonu u sukobu interesa.

Naime, prema Izmjenama i dopunama zakona o sprečavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti, dužnosnici ne mogu biti vlasnici tvrtki, ni članovi nadzornih odbora gradskih poduzeća.

Status dužnosnika su prema novim dopunama dobili i članovi županijskih, gradskih te općinskih poglavarstava, te više ni oni ne mogu biti suvlasnici tvrtki ako je taj postotak veći od 0,5 posto.

Državni dužnosnici smiju biti članovi u više od dva nadzorna odbora gradskih i drugih poduzeća od posebnog državnog interesa, ali nemaju pravo na naknadu, samo na putne troškove.

Naravno da to stvara novu situaciju, jer u Hrvatskoj postoje na tisuće članova općinskih, gradskih i županijskih poglavarstava koji su vlasnici i suvlasnici u tvrtkama ili članovi nekog nadzornog ili upravnog odbora.

Rijetke su osobe u županijskim, gradskim i općinskim poglavarstvima u bilo kojoj županiji, pa tako i u našoj Krapinsko-zagorskoj, a da nemaju udio u nekoj tvrtki ili nisu članovi uprave nekog poduzeća.

Ali to nitko ne kontrolira. Ostavku zbog sukoba interesa može zatražiti jedino državno Povjerenstvo za odlučivanje sukoba interesa. Ako je ne podnese, adekvatnih sankcija nema, već je kazna samo novčana u iznosu od 8.000 kuna.

Postavlja se i pitanje koliko su uopće ove Izmjene i dopune zakona o sprečavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti prema kojima su dužnosnici postali članovi županijskih, gradskih i općinskih poglavarstva bile potrebne, s obzirom da poglavarstva više neće postojati.

Bliže se i lokalni izbori, prvi neposredni kada će kandidature istaknuti ljudi s imenom i prezimenom. Nadamo se da će se prilikom imenovanja kandidata, a zatim i njihovog stupanja na dužnost, poštivati Zakon o sprečavanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti.

Još članaka iz "Business"

Facebook