Prethodni članak
Sljedeći članak

Direktorica Zagorske razvojne agencije Ines Kos: "Nepolitičkim udruživanjem do EU novca"

Unatrag mjesec dana često slušamo kako se općine udružuju u LAG-ove, tzv. Lokacijske akcijske grupe. Da pojasnimo, što j


Unatrag mjesec dana često slušamo kako se općine udružuju u LAG-ove, tzv. Lokacijske akcijske grupe. Da pojasnimo, što je to uopće LAG, te što njime dobivamo?

Kos: LAG predstavlja partnerstvo koje je potrebno formirati da bi se moglo aplicirati na LEADER program Europske unije koji je namijenjen obnovi ruralne ekonomije i društvenog života u ruralnim sredinama. U Republici Hrvatskoj LAG mora biti formiran kao udruga i uključiti partnere iz jedinica lokalne samouprave, predstavnike građana, poslovnog i civilnog sektora.

Koliko je LAG-ova registrirano dosad u Hrvatskoj? Koliko ih je registrirano u Krapinsko-zagorskoj županiji?

Kos: U Republici Hrvatskoj trenutno postoji 17 lokalnih partnerstava koji se temelje na LEADER pristupu, a koji su registrirani ili su u procesu registracije sukladno Zakonu o udrugama. U Krapinsko-zagorskoj županiji do sada je kao pilot projekt ZARA-e osnovan jedan LAG. Radi se o LAG-u Sutla koji čini osam jedinica lokalne samouprave s područja zapadnog dijela Krapinsko–zagorske županije: gradovi Klanjec i Pregrada te općine Desinić, Kraljevec na Sutli, Hum na Sutli, Kumrovec, Tuhelj i Zagorska Sela. Lokalna akcijska grupa Sutla osnovana je 17. ožujka 2010. godine te pokriva površinu od 274 km2 i gotovo 30 000 stanovnika. LAG Sutla dobio je ime po istoimenoj rijeci koja povezuje spomenuto područje te predstavlja prirodnu granicu s Republikom Slovenijom odnosno Europskom unijom. Uz osnivače, jedinice lokalne samouprave, članove LAG-a Sutla čine i predstavnici udruga, privatni poduzetnici, obrti i trgovačka društva, obiteljska poljoprivredna gospodarstva te druge osobe.

Koji je cilj tog osnivanja?

Kos: Cilj osnivanja LAG-a Sutla je osmišljavanje aktivnosti koje će doprinijeti razvitku područja lokalnog partnerstva, gospodarski i infrastrukturno, unapređenju kulturnog i društvenog života stanovnika, očuvanje okoliša i poštivanje principa održivog razvoja.

Dakle, do sad je osnovan jedan LAG. Što je s drugim jedinicama lokalne samouprave?

Kos: Osim LAG-a Sutla, ZARA je u procesu osnivanja još četiri LAG-a na području naše županije: LAG 1: Krapina, Đurmanec, Jesenje, Radoboj, Petrovsko, LAG 2: Zabok, Sveti Križ Začretje, Krapinske Toplice, Veliko Trgovišće, LAG 3: Lobor, Mihovljan, Mače, Novi Golubovec, Zlatar, LAG 4: Bedekovčina, Zlatar Bistrica, Marija Bistrica, Gornja Stubica, Donja Stubica, Oroslavje, Stubičke Toplice. Preostale tri jedinice lokalne samouprave koje nisu spomenute - Budinščina, Hraščina i Konjščina nalaze se u LAG-u PRIZAG zajedno s još osam jedinica lokalne samouprave iz Varaždinske i Koprivničko-križevačke županije.

Po koliko općina i gradova se povezuje skupa? Tko to određuje? Da li same jedinice lokalne samouprave ili ZARA?

Kos: U pravilu, nije propisan broj jedinica lokalne samouprave koji pokrivaju jednu Lokalnu akcijsku grupu. Međutim, prilikom bodovanja za ocjenu kvalitete LAG-a neki od kriterija koji se ocjenjuju su:
-LAG obuhvaća područja naselja od 3 ili više JLS-a (15 bodova)
-LAG se prostire na području od 500 i više kilometara (25 bodova)
-LAG ima 20000 i više stanovnika (5 bodova)

Slijedom gore navedenog, preporuka ZARA-e je da se LAG-ovi formiraju na način da prilikom ocjenjivanja ostvare što više bodova.

Kada se osnuju LAG-ovi koji je daljnji postupak?

Kos: Nakon osnivanja LAG-a slijedi izrada Lokalne razvojne strategije LAG-a, prijava na javni natječaj za odobrenje i sufinanciranje LAG-ova. Odabrani LAG-ovi će potpisati s nadležnom Agencijom ugovorni sporazum koji obuhvaća tekuće troškove i provedbu specifičnih projekata.

Razgovarala: Mirjana Bašak

Još članaka iz "Zagorska sela"

Facebook