Prethodni članak
Sljedeći članak

Kolar: 'Ne plaćajte tisuće eura za skupe pse, dođite u Luč Zagorja i udomite prijatelja'

Krapinsko – zagorska županija sa 100.000 kuna sufinancira rad Skloništa za napuštene životinje Luč Zagorja


Župan Željko Kolar i direktor Veterinarske stanice Zlatar Bistrica, dr.vet. med Mladen Jemeršić, danas su potpisali ugovor o sufinanciranju Skloništa za napuštene životinje Luč Zagorja u Selnici, vrijedan 100 tisuća kuna.

Kako je napomenula savjetnica u županijskom Upravnom odjelu za poljoprivredu, turizam, promet i komunalnu infrastrukturu Snježana Murr, Županija je prepoznala potrebe šire društvene zajednice još 2013. godine za osnivanje skloništa te je sufinancirala njegovu izgradnju sa 80.000 kuna.

- Od 2014. godine svake godine sufinancira se rad skloništa u iznosu od 15.000 kuna za namjenu kupnje mikročipova, cjepiva, hrane i ostalih potrepština za pse koji su ovdje smješteni. U sedmogodišnjem razdoblju izdvojeno je ukupno 105.000 kuna. U 2020. godini zbog pandemije došlo je do poteškoća u udomljavanju pasa te je određen broj pasa ostao i dalje u ovom skloništu. Obzirom da su za smještaj pasa potrebna određena financijska sredstva, jedinice lokalne samouprave su i dalje nastavile sufinancirati smještaj pasa koji su došli s njihovog područja. Županija cijelo vrijeme aktivno sudjeluje u iznalaženju rješenja za smještaj pasa te je u 2021. godini osigurala 102.600 kuna za namjenu sufinanciranja deset smještajnih mjesta te je ovo rješenje za ovu godinu, a svi daljnji dionici ove akcije u narednom periodu bit će usmjereni na smanjenju broja napuštenih životinja na području Županije - rekla je Murr.

Načelnik Općine Marija Bistrica Josip Milički je kazao da je ova Općina još 2013. sa Županijom ušla u ovaj projekt sufinanciranjem kamata i već tada su potpisani ugovori o zbrinjavanju napuštenih životinja. - Ovih 15 godina nakon toga, nažalost, još neke općine i gradovi nisu prepoznali važnost ovakvih objekata, a Zakon propisuje da je svaka JLS dužna na svojem području ili zajedno sa susjednim općinama i gradovima izgraditi jedno sklonište za napuštene životinje. Dodatna financijska pomoć Županije uvelike će olakšati nama koji smo već godinama potpisnici sporazuma s azilom, ali na neki način i potaknuti one koji još nisu uključeni na ovakav način s ustanovama koje su ovlaštene za zbrinjavanje napuštenih životinja - rekao je Milički zahvalivši se Županiji, investitoru te na inicijativi koju je podržala Županija budući da je životinje potrebno i mikročipirati, a to se sad provodi putem veterinarske stanice prilikom deratizacije. Uz deratizaciju tako se na području općine Marija Bistrica vrši i provjera mikročipiranja pasa. - Priča će završiti kad krenemo s ozbiljnom sterilizacijom pasa i mačaka, a s druge strane kad se mikročipiraju znat će se čija je životinja i to je jedino rješenje za ovu problematiku koja tišti ne samo našu Županiju već područje cijele RH - rekao je Milički.

Dr. vet.med. Mladen Jemeršić zahvalio je Županiji što je prepoznala društvenu odgovornost za rad Skloništa i problematiku napuštenih pasa i mačaka. - U tih 8 godina rada Skloništa imali smo 3 faze projekata i širenja našeg skloništa, s obzirom na potrebe naše županije. Problematika nije vezana samo za zbrinjavanje napuštenih pasa i mačaka, naša funkcija u društvu je puno šira. Imamo edukatore, tu svakodnevno dolaze škole, vrtići, djeca i obitelji, a program edukacije će se nastaviti. Smatram da je ovo lijepa priča za Krapinsko – zagorsku županiju, da smo jedna od prvih županija koja je imala sklonište dovoljnog kapaciteta, još postoje županije koje to nemaju. Ova sredstva Krapinsko – zagorske županije stvarno će dobro doći za daljnji rad i napredak skloništa – rekao je Jemeršić.

Ugovor sa Skloništem potpisalo je pola JLS s područja naše županije, a svaki dan se potpisuju novi, kaže Jemeršić. – Godišnji troškovi Skloništa su oko 2 milijuna kuna, jer tu je 5 stalno zaposlenih ljudi, 365 dana rada, sterilizacija, kastracija, mikročipiranje, davanje antiparazitika, stručni pregled životinja, a ovo je i veliki objekt od 625 kvadrata koji se stalno mora obnavljati. U tih 2 milijuna moramo imati i nešto da bi mogli rasti i razvijati se, imamo daljnje planove, za klub agilitija, za socijalizaciju pasa – dodaje Jemeršić.

Kapacitet skloništa je 120 pasa, a trenutno ih je udomljeno 58 te 3 mačke. – Od početak rada 2013. godine, udomili smo više od 1650 pasa, a da ne govorimo o mačkama. U vrijeme lockdowna bili smo prekapacitirani jer nismo mogli primati posjetioce, no krajem godine udomljavanje je opet krenulo. Apeliram na ljude da pripaze, ne napuštaju svoje životinje. Imamo i slučajeva i da u onim JLS koje nemaju potpisani ugovor uzmu psa i prebace ga u JLS koja ima ugovor, a to je problem – rekao je Jemeršić.

Župan Željko Kolar izrazio je nezadovoljstvo što nije realiziran dogovor i potpisani ugovori sa svim općinama i gradovima na području županije, s obzirom da je to zakonska obaveza JLS. – Cijene su skočile, a za to postoje objektivni razlozi stručne i zakonodavne naravi. Mi kao Županija nemamo zakonske obaveze ni ovlasti po kojima bi to mogli rješavati, jer da imamo, potpisali bi svi – rekao je Kolar.

KZŽ ima sukladno Zakonu samo obavezu koordinacije i kontrole načina provedbe zakona, ali nema nikakvih financijskih obaveza. - Ovo što radimo, radimo iz čiste društvene odgovornosti razvijanja svijesti ljudi, da ako ne voliš životinje ne voliš ni ljude. Ako ostaviš nezbrinutu životinju na cesti, kao da si ostavio čovjeka, a kada dođeš u Luč Zagorja, njihov slogan je Udomi prijatelja. Pozivam ljude da ne troše ogromna sredstva i plaćaju na tisuće eura skupe pse iz uzgoja, nego dođu u Luč Zagorja i udome prijatelja. Imamo problem u turističkim mjestima gdje se događa da kada su masovniji dolasci turista, dolaze ljudi i puštaju životinje, a kada počnu sezone godišnjih odmora, ljudi koji nemaju nikoga tko bi vodio brigu o njihovim životinjama, nisu ih čipirali i puste životinje na milost i nemilost. Zato smo danas potpisali ugovor, kao poruku je ljudima prije nego krenu na godišnje odmore - nemojte to raditi. Jer, mi možemo proširiti kapacitete još dva puta, ali ako ništa nismo naučili, nemamo odgvorno ponašanje, onda sve to što ulažemo, neće biti dovoljno – istaknuo je župan Kolar. Pohvalio je Sklonište i ekipu koja radi sjajan posao. - Pozivam sve stanovnike da vode brigu o životinjama, da ih steriliziraju, čipiraju, a pozivam i sve kolege načelnike i gradonačelnike koji još nisu, a ima ih skoro pola, da potpišu ugovor, izvrše svoju zakonsku obavezu, da Luč Zagorja može raditi u normalnim uvjetima – apelirao je Kolar.

 

 

 

 

 

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook