Prethodni članak
Sljedeći članak

[FOTO] ERASMUS ZA PAMĆENJE: Udruga Kajkaviana boravila u Gdanjsku


Udruga Kajkaviana kao članica zagorskog Erasmus+ konzorcija za obrazovanje odraslih ostvarila je u periodu od 22. do 28. lipnja edukativno putovanje u Poljsku, konkretno u grad Gdanjsk i njegovu okolicu. Na inicijativu profesora dr. Dušana - Vladislava Paždjerskog sa Sveučilišta u Gdanjsku ostvarena je suradnja s Muzejem pisane riječi i glazbe kašupsko-pomorjanskog područja iz grada Wejherowo. Primarna motivacija bil je naučiti više o Kašubima (to je regionalna etnička zajednica na sjeverozapadu Poljske), njihovoj kulturi i o njihovim iskustvima u očuvanju svog jezika.

Sudionici navedenog putovanja bili su podijeljeni u dvije skupine od kojih je svaka imala specifične zadatke. Članovi upravljačkih tijela: predsjednica, dopredsjednik i tajnica Kajkaviane, članica Nadzornog odbora i jedna zaposlenica udruge sudjelovali su u aktivnosti promatranja rada kolega. Njihov zadatak bio je promatrati rad organizacija koje se bave Kašubima, odnosno njihovom kulturom i jezikom, te pokušati primijeniti naučeno u svom radu u Kajkaviani. Druga skupina koju je vodila druga zaposlenica Kajkaviane bile su polaznice Kajkavice - kajkavske radionice, a njihov odlazak bio je oblik edukacije odraslih.


Cijeli je tjedan bio intenzivno popunjen kako različitim susretima s predstavnicima udruga, organizacija i institucija koje se bave promocijom i očuvanjem regionalnog kašupskog jezika tako i konkretnim upoznavanjem bogate poljske povijesti, kulture, arhitekture, ali i gastronomije. Polaznici edukacije posebno su željeli istaknuti ulogu domaćina dr. Dušana - Vladislava Paždjerskog  koji je uistinu posvetio puno svog vremena povezivanju udruge Kajkaviana s kašupskim institucijama te mu zahvaliti na gostoprimstvu i pomoći u organizaciji ovog putovanja.


Članove Kajkaviane u prostorima Kašupsko-pomorjanskog saveza primili su g. Lukasz Richert, član Uprave, i gđica Marta, predsjednica podmlatka saveza, te im predstavili svoj rad i uistinu brojne aktivnosti koje provode kako bi održali, zaštitili i promovirali kašupski jezik i kulturu diljem regije. Kao centralna udruga, ovaj Savez okuplja ogranke i brojne volontere koji koriste svaku prigodu da skrenu pažnju na kašupski jezik i potaknu mlade da ga nauče i koriste. Osim uistinu pristojne financijske potpore koju Savez dobiva od države, u radu mu pomažu i brojni donatori.


Centralni događaj putovanja bio je susret s partnerskom institucijom Muzejem kašupsko-pomorjanske muzike i pisane riječi u Wejherowu, koji se nalazi i blizini Gdanjska. Taj je muzej najznačajnija kašupska muzejska institucija i neformalna centralna knjižnica kašupske knjige, uistinu po mnogočemu inspirativna Kajkaviani. Zaposlenicima Muzeja predstavljen je rad Kajkaviane, a domaćini su čuli i kajkavsku riječ, u interpretaciji kajkavskih pjesnikinja koje su sudjelovale u edukativnim aktivnostima Magdalene Blagec i Dragice Reinholz. Kako ove dvije institucije veže zajednička strast u očuvanju i promicanju materinjih jezika predsjednica udruge Ines Krušelj - Vidas i v.d. direktorica Muzeja Aleksandra Sielicka potpisale su ugovor o suradnji između Muzeja i Kajkaviane te na taj način postavile temelj budućoj suradnji.


Posebna je čast bila predstaviti rad udruge Kajkaviana, te održati predavanje o kajkavskom jeziku, njegovoj povijesti te izazovima očuvanja i  prenošenja jezika mlađim naraštajima na Sveučilištu u Gdanjsku, odnosno Filološkom fakultetu u sklopu kojeg je Institut za klasične studije i slavistiku gdje su članovi Kajkaviane gostovali. Predavanju, koje je održala predsjednica udruge Ines Krušelj - Vidas, prof., prisustvovali su ravnatelj Instituta dr. Dušan-Vladislav Paždjerski, ravnatelj Odsjeka za slavenske i balkanske studije dr. Marek Włodkowski, docent dr. Dejan Ajdačić te mag Dubravko Vencl, hrvatski lektor. Osim prisutnih profesora, bilo je ugodno vidjeti interes studenata i doktoranata za predavanje. Uslijedio je umjetnički nastup kajkavskih pjesnikinja, a zatim ugodan razgovor te razmjena iskustava s profesorima i studentima.


Intenzivan susret s kašupskom kulturom, životom i običajima polaznici edukacije doživjeli su u primorskom gradiću Pucku.  U regionalnom Muzeju regije Puck članove Kajkaviane dočekao je kustos muzeja,  svestrani kašupski književnik Roman D'žeždžon. Muzej se nalazi u kašupskom području iz kojeg potječe najznačajniji i prvi kašupski tribun - Florjan Cejnova - tvorac kašupskog narodnog programa, izdavač i tvorac prvog kašupskog časopisa, pisac prvog doktorata iz medicine posvećenog kašupskoj tematici te je njemu posvećena posebna pažnja u Muzeju koji je zapravo po svojoj vokaciji etnografske prirode.


Polaznike edukacije posebno je oduševio i sam grad Granjsk sa svojim specifičnim vizurama i arhitekturom na obalama rijeke Moltawe, s prekrasnim parkovima u četvrti Oliwa, gdje su bili smješteni, brojnim i raskošnim sakralnim spomenicima te kvalitetnim muzejima od kojih su se stigli razgledati Muzej Drugog svjetskog rata, Muzej grada Gdanjska, muzejski brod Soldek, Muzej jantara, a Kajkavianin glazbeni producent Festivala orgulje Heferer bio je i na orguljskom koncertu. Ništa manje zanimljive, zbog svoje posebnosti, bile su plaže Baltičkog mora kao i obalni grad Sopot koji se osim pješčanim plažama diči i najdužim molom u Europi.


Boravak deseteročlane skupine članova Kajkaviane u Poljskoj financiran je sredstvima Erasmus+ projekta u sklopu kojeg je moguće organizirati ovakve međunarodne edukacije. Udruga Kajkaviana - Društvo za prikupljanje, čuvanje i promicanje hrvatske kajkavske baštine članica je konzorcija kojeg čine Muzej grada Pregrade (koordinator konzorcija), Muzej Radboa iz Radoboja, Općinska knjižnica Krapinske Toplice i Gradska knjižnica Pregrada. Navedeno udruženje institucija nositelj je Erasmus akreditacije u području obrazovanja odraslih za razdoblje od 2021. do 2027. godine. 

 

 

 

 

 

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook