Prethodni članak
Sljedeći članak

Edukacijom mladih obilježen Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece


Na inicijativu Vijeća Europe iz 2015. godine, 18. studenog svake godine obilježava se Europski dan zaštite djece od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja. Svjetski dan djece obilježava se svake godine 20. studenog jer je toga dana 1989. godine usvojena Konvencija o pravima djeteta. 19. studenog u svijetu se obilježava Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece na inicijativu UN-a i Women's World Summit Foundation (WWSF) koji nas podsjeća na ulogu svakoga od nas da djeci svakodnevno pružamo puno ljubavi, podrške, razumijevanja, znanja te sigurno mjesto za odrastanje!

U tri navrata, 3. 10. i 19. studenoga 2025.godine, kao i danas, 20. studenoga 2025. godine, policijska službenica za prevenciju Policijske uprave krapinsko-zagorske održala je sedam predavanja učenicima petih razreda Osnovne škole Ksaver Šandor Đalski Zabok i Osnovne škole Sveti Križ Začretje, te petih i šestih razreda Osnovne škole Ante Kovačića Zlatar kojima su obuhvaćene glavne teme obilježavanja Europskog dana zaštite djece od seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja (18. studeni), Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece (19. studeni) i Svjetskog dana djece (20. studeni).

Tijekom predavanja obrađena je tema nasilja i vrsta nasilja sa posebnim osvrtom na nasilje među djecom i mladima u svakodnevnom životu ali i u virtualnom svijetu kroz definiranje, prepoznavanje navedenog i načine kako reagirati ako su žrtve ili promatrači, kao i zaštiti osobnih podataka i opasnostima komunikacije s nepoznatim osobama putem interneta.

Zlostavljanje djece vrlo je težak problem koji uzrokuje brojne teške posljedice na njihov razvoj. Izloženost djeteta fizičkom, emocionalnom ili seksualnom zlostavljanju predstavlja traumatsko iskustvo koje ostavlja duboke ožiljke. Sve države koje se brinu o dobrobiti svojih građana, a osobito djece, prepoznale su kao jedan od svojih prioritetnih zadataka razvijanje prevencije zlostavljanja.

Što građani mogu učiniti?

Osim dolaskom u policijsku postaju ili pozivom na broj 112, saznanja o svim vrstama zlostavljanja djece mogu se policiji prijaviti i putem on line aplikacije Red Button.

Također, svatko može pomoći u borbi protiv seksualnog zlostavljanja djece u EU kroz Europolove kampanje: Trace An Object, pomoć građana u identificiranju podrijetla predmeta pronađenih na slikama seksualnog zlostavljanja djece, i EU Most Wanted, gdje su objavljene slike najtraženijih bjegunaca u Europi, uključujući seksualne prijestupnike na štetu djece.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook