Prethodni članak
Sljedeći članak

ONI NAS NAJVIŠE PODSJEĆAJU NA JESEN: Osim što su ukusni, znate li kakva sve ljekovita svojstva imaju kesteni?


Jedna od najvećih asocijacija na jesen zasigurno su kesteni i njihov miris koji osjetitimo već na samu pomisao pečenih kestena, a koji nam stvara posebnu ugodu i toplinu u ovim hladnim danima. Pa još uz čašicu mošta i eto savršene kombinacije za duge večeri!

Postoji nekoliko vrsti kestena, a jestivi su oni pitomi, dok su posebna poslastica među njima lovranski maruni, koji su slađi i veći od običnih kestena. Pitomi kesten je drvo iz porodice bukovki, ima crvenkasto – smeđi plod koji se nalazi unutar bodljikave košuljice koja se raspukne kada plod sazrije.

Kesteni su se pojavili i konzumirali još u pretpovijesti na prostorima Mediterana i Azije. U počeku su uzgajani u Kini, Japanu, a potom su ih rimske legije donijele u Europu. Pečeni su se prodavali na ulicama Rima još u 16. stoljeću.

Kesten spada u orašasto voće, no od svojih rođaka oraha, badema i lješnjaka razlikuju se nižim udjelom masti i visokim udjelom škroba te sadrže vitamin C.

Odličan su izvor minerala koji su nam potrebni u malim količinama te su izvrstan izvor vitamina B6. Dobar su izvor i kalija i folne kiseline te vlakana neophodnih za pravilno funkcioniranje probavnog sustava.

Kesten je namirnica koja zasićuje (100 grama pečenih kestena ima oko 245 kalorija),  odlični su u prehrani bez glutena, potiču rad crijeva, čuvaju bubrege i srce, jačaju imunitet i kosti. Pomažu i kod bubrežnih tegoba, a čaj od kestena odličan je u ublažavanju simptoma astme i brtonhitisa.

Zbog velike energetske vrijednosti posebno se preporučaju sportašima i djeci.

Divlji kesten, koji nije jestiv, posjeduje brojna ljekovita svojstva, a najčešće se upotrebljava kao pomoć kod varikoznih vena i oštećenja kapilara.

Kuhani ili pečeni, savršenog su okusa koji nam je trenutno dostupan. Pa ako više volite pečene, a nemate peć na drva ili u blizini nekog kestenara koji peče na otvorenom, vrlo jednostavno ih možete pripremiti i sami u pećnici.

Ovaj zgodan i isproban savjet za pečene kestene možete isprobati već danas. Kestene trebate prerezati jednom dugačkom linijom po dužini, a potom staviti u lonac s vodom i zakipiti. Kad voda zavre, ocijedite ih i stavite u posudu, odnosno lim za pečenje. Pecite na 220 stupnjeva 20 do 25 minuta, a kada su gotovi, prekrijte ih kuhinjskom krpom i pustite da odstoje nekoliko minuta.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook