Prethodni članak
Sljedeći članak

Nikako voda i limun ujutro! Liječnik tvrdi da ove 3 seljačke stvari bolje razbuđuju i dižu energiju


Foto: Pexels/Ari Roberts

 

Topla voda s limunom – zdrava navika ili precijenjeni mit? Gastroenterolog otkriva istinu

Jutarnja rutina ispijanja tople vode s limunom postala je iznimno popularna, ali donosi li zaista sve zdravstvene dobrobiti koje joj se pripisuju? Ugledni gastroenterolog detaljno analizira ovu naviku, razotkriva raširene zablude i otkriva još bolje načine za zdrav početak dana.

Poznati liječnik, prof. dr. sc. Vojislav Perišić, nedavno je razbio uvriježeno mišljenje da je topla voda s limunom univerzalno zdrav jutarnji ritual.

– Topla voda s limunom može samo kratkotrajno proširiti želudac i privremeno smanjiti osjećaj gladi. Inače sam bio pravi štreber, uvijek bih pripremao ispite od korica do korica. Limun sadrži slabu limunsku kiselinu, a slabe kiseline potiskuju djelovanje jakih kiselina. Kada dodate limunov sok u čašu vode, limunska kiselina kao slaba kiselina djelomično potiskuje lučenje jake želučane kiseline – klorovodične kiseline. Zbog toga nam je ta kombinacija ugodna za želudac – pojasnio je dr. Perišić za Mondo.

Prisjetio se i kako su nekad izgledali zdravi jutarnji rituali u njegovom rodnom kraju:

– U mom selu doručak je započinjao ovako: čajna žličica meda, čašica rakije i turska kava. Znate zašto? Med za jačanje moždanih aktivnosti i bistrinu, kava za bistru glavu, a rakija za dobro raspoloženje. Moj djed je to uzimao svakog jutra – ispričao je.

Dr. Perišić je također govorio o vrijednosti meda:

– Svaki pravi med je sterilan. U njemu nema štetnih bakterija. Med djeluje poput melema – izvrstan je kod upalnih stanja. Treba ga koristiti, ali umjereno. Od meda se izrađuje i preparat koji se zove perga. Perga sadrži čak 35 kemijskih spojeva koji snažno utječu na živčani sustav i poboljšavaju njegove funkcije – objasnio je liječnik.

– U tom smislu, med zaista poboljšava kognitivne sposobnosti. Treba ga uzimati, ali ne u velikim količinama, jer gušterača ne može podnijeti prevelik unos. Tri puta dnevno po čajnu žličicu – to je dovoljno. Ja ga, nažalost, ne mogu konzumirati jer imam dijabetes. No – postoji alternativa – istaknuo je.

– Kisele jabuke, tzv. kožare, izvrstan su izbor. Mnogi ih podcjenjuju, ali imaju snažan učinak. Organske kiseline koje sadrže lako se apsorbiraju, ne opterećuju gušteraču, a pozitivno djeluju na čitav organizam. Ja pojedem tri jabuke dnevno i šećer mi ostaje stabilan. Kad pojedem druge vrste, razina šećera mi skoči i do 20 – otkrio je profesor Perišić.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook