Prethodni članak
Sljedeći članak

Fenomen koji zabavlja Zagorce, ali i mijenja Zagorje na bolje


Na kraju ovog serijala tekstova, kroz kojeg smo predstavili pomalo neobičan fenomen Hrvatskog zagorja, a to je velika i dugogodišnja tradicija amaterskog snimanja igranih filmova i serija, podsjetit ćemo se koliko je to, zapravo, uistinu velika stvar i koliko nije nimalo pretjerano čitavu priču nazvati Zagywoodom - zagorskim Hollywoodom.

Podsjetimo, iako ima tek nešto više od 120 tisuća stanovnika, razasutih po 7 gradova i 25 općina, Krapinsko – zagorska županija ima sad već ozbiljnu tradiciju produkcije amaterskih igranih filmova i televizijskih serija, a u posljednje vrijeme isto tako amaterskih dokumentarnih filmova i serija.

Još od kraja osamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je svoje prve, s vremenom proslavljene igrane filmove počeo snimati (sada pokojni) uspješni zagorski poduzetnik iz Krapinskih Toplica Ivan Prežigalo, pa sve do danas, kada zabočka Dramska udruga 'Kaj' redovito i intenzivno snima igrane televizijske serije, koje se emitiraju na regionalnim televizijskim postajama.

Taj pravi mali Zagywood u posljednjih je dvadesetak godina iznjedrio tako petnaestak autorskih, igranih filmova te više od stotinu epizoda igranih televizijskih serija. Kad se uzme u obzir najvažnija činjenica, a to je da su sve to napravili amateri, volonterski, bez kakve značajnije financijske pomoći treće strane, već isključivo ulažući vlastiti novac i puno svog truda i vremena, a da za to nisu imali, niti imaju ikakve materijalne koristi, u svakom slučaju zagorski amaterski filmaši zaslužuju apsolutno divljenje i poštovanje.

Također, smatrali smo u ovom serijalu tekstova važnim istaknuti i činjenicu da su za to imali vrlo kvalitetan temelj, dobro pripremljenu podlogu, i to u obliku nekoliko vrlo kvalitetnih, iskusnih, ali i 'plodnih' amaterskih dramskih sekcija i udruga, od kojih neke djeluju već više od pola stoljeća. Kroz neke od najaktivniji do sada je prošlo već više od po 600 glumaca amatera, a samo jedna od udruga odigrala je do sada više od impozantnih 800 izvedbi svojih originalnih predstava.

Dakako, aktivnost tih dramskih, kazališnih udruga, nije stvorila samo tradiciju, već i kvalitetan amaterski kadar koji je, kad je moderna audio-vizualna tehnologija postala dostupnija široj javnosti, vrlo lako i brzo krenuo u stvaranje audio – vizualnog sadržaja, odnosno, već spomenutih amaterskih igranih filmova te televizijskih igranih, ali i dokumentarnih serija.

Da ne ponavljamo sve ono što smo predstavili u ovom serijalu, skrenuli bismo pažnju na jedan detalj koji također govori o jednoj drugoj, ne samo kulturnoj vrijednosti čitave ove priče. Kulturne, dakako, ima na pretek, čak i ako ostavimo po strani vrijednu amatersku, pučku dramsku ostavštinu. Naime, kroz sve te filmove i serije njeguje se kajkavski govor, međunarodno priznat kao povijesni jezik, ali isto tako bilježi se i tradicija zagorskih običaja, koja je vrlo često prikazana u tim filmovima i serijama.

Ali ipak, kao što smo rekli, kad i ostavimo po strani tu kulturnu vrijednost, posebna vrijednost leži u činjenici da gotovo 99 posto svih radova otpada na komedije, humoreske, parodije i satire. Zašto to smatramo važnim? Prije svega, važno je sociološki, budući da tako zabavljaju i nasmijavaju lokalno stanovništvo, što svakako ima jedan konstantni, pozitivan utjecaj na društvo.

Nadalje, važno je i zbog činjenice da se kroz humor i komediju vrlo često kritiziraju stvari oko nas koje nisu onakve kakve bi trebale biti i, koliko god to naivno zvučalo, primjetno je da imaju kakav takav utjecaj na one koji su u mogućnosti mijenjati stvari na bolje. Mi ovdje u Zagorju tome itekako svjedočimo posljednjih dvadesetak godina.

Na koncu, ako vas baš ništa drugo do sada nije uvjerilo kako je Zagywood fantastična i fenomenalna priča, odgovorite sami sebe na pitanje: Koliko malih sredina u Hrvatskoj, u kojima živi tek 120 tisuća ljudi, je u posljednjih dvadesetak godina snimljeno petnaestak igranih filmova i više od stotinu epizoda igranih tv serija, a za koje su originalne autorske scenarije pisali amateri na svom dijalektu, a isto tako ih sami producirali i u njima glumili? Koliko?

Ovaj članak objavljen je uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz programa poticanja novinarske izvrsnosti.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook