Ako vam dijete dođe s mora i ospe se, možda je u pitanju ova zarazna bolest
U splitske pedijatrijske ordinacije posljednjih dana roditelji navodno dovode djecu s tzv. slatkim krastama koje se obično i javljaju ljeti, tijekom sezone kupanja. Ovo se oboljenje službeno naziva impetigo ili stafilodermija, a riječ je o zaraznoj bakterijskoj infekciji kože.
Iako se može javiti u svakoj dobi, češća je kod vrtićke djece i djece rane školske dobi. Impetigo uzrokuju dvije vrste bakterija: zlatni stafilokok i beta hemolitički streptokok grupe A. Veća vjerojatnost od razvoja infekcije postoji ako je koža već iritirana drugim kožnim problemima poput uboda insekata, posjekotina ili ogrebotina, te ako dijete ima atopijski dermatitis, piše Slobodna Dalmacija.
Izgleda kao da se dogodilo ili da se događa nešto dramatično na splitskim plažama, odnosno među malom djecom. No, pojava impetiga ili slatkih krasti nije neuobičajena i ima ih svake godine. Nekad više, a nekad manje.
- Djeca se najčešće počešu na predjelu gdje imaju neku malu ranicu ili mjesto uboda komarca, ostanu sjediti na vrućini na plaži i dobiju bakterijsku upalu kože. Ništa strašno i ništa neuobičajeno. Ja u svojoj ambulanti za sada nisam, ove godine imala ni jedan slučaj - kaže dr. Vikica Krolo, liječnica obiteljske medicine.
Impetigo se može i prenositi s osobe na osobu.
- Imamo nešto slučajeva Impetiga, ali ništa uznemirujuće. Rekla bih kao i ostalih godina. Impetigo se prenosi s osobe na osobu direktnim kontaktom, no može se prenijeti i indirektno preko kontaminiranih predmeta: igračaka, ručnika, odjeće i posteljine. Dijete može prenijeti infekciju i samoinokulacijom (iz nosne sluznice na kožu). Izvor zaraze može biti i kontaminirana voda u kojoj se osoba kupa (zagađeno more ili zagađena bazenska voda). Širenju infekcije općenito pogoduje toplina, vlažnost i slabiji higijenski uvjeti, zbog čega se bolest puno češće javlja ljeti. Zbog toga je bitno da roditelji uoče kod svog djeteta te ranice, dezinficiraju ih i prekriju (stave flaster) kako se one ne bi dalje širile, rekla nam je dr. Snježana Kapor Jeričević, specijalistica pedijatar.
Karakteristika kliničke slike impetiga su mjehuri po koži, koji prelaze u rane prekrivene krastama boje meda i zato je bolest poznata u narodu kao medene kraste ili slatke kraste. Impetigo može biti lokaliziran na bilo kojem dijelu kože, no najčešće se javlja na licu (oko nosa i usta), rukama, nogama, trupu, ali i na pelenskoj regiji. Promjene mogu svrbiti, a katkad se opisuju i kao osjećaj pečenja i žarenja.
Da impetigo nije nešto od čega se baš treba strahovati, već da ga je samo ružno vidjeti i da može biti "dosadan" govori i činjenica da na Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije (NZJZ SDŽ) baš i ne prate brojke impetiga.
- Nije nam od posebnog epidemiološkog značaja, rekla je doc. prim. dr. sc. Diana Nonković, šefica epidemiološke službe NZJZ SDŽ.