Prethodni članak
Sljedeći članak

Smanjena cijena plina, ali samo do kraja godine

Vlada Republike Hrvatske donijela je na svojoj prošlotjednoj sjednici Uredbu o izmjeni Zakona o tržištu plina. U Uredbi


Vlada Republike Hrvatske donijela je na svojoj prošlotjednoj sjednici Uredbu o izmjeni Zakona o tržištu plina. U Uredbi stoji da Vlada RH do 31.12.2011. može regulirati cijenu plina za industrijske potrošače ako je ona viša od uobičajene tržišne cijene u okruženju. Dosadašnja cijena plina od tvrtke Prirodni plin bila je 2,59 kn/m3, a ovom Odlukom Vlade cijena plina je za industrijske potrošače od 01.09.2011. godine ograničena na 2,13 kn/m3.

Premijerka Jadranka Kosor je govoreći o toj Odluci rekla kako INA nije trebala povećati cijenu plina i kako to nije bilo korektno prema hrvatskom gospodarstvu koje mora biti konkurentnije. Ministar gospodarstva Đuro Popijač rekao je pak kako je plin jedan od strateških energenata te da zemlje koje nemaju svog plina i prisiljene su ga uvoziti poput Slovenije i Mađarske, imaju manje cijene.

Zanimljivo je kako su u Vladi sad odjednom prihvatili činjenice na koje ih već dvije godine veliki hrvatski proizvođači upozoravaju. No, bilo kako bilo, cijena plina je smanjena, to će uvelike olakšati poslovanje tvrtki, a tu svakako treba spomenuti velike zagorske proizvođače poput Tondacha, Vetropack Straže, Zagorke ili PGM-a koji su konstantno ukazivali na probleme koje imaju zbog cijene plina koja je u nekim slučajevima i za 50 posto bila manja u susjednim zemljama.

Smanjivanje marži

Za komentare nakon donošenja odluke pitali smo predstavnike Tondacha, Zagorke, PGM-a i Vetropack Straže.

Ovom Odlukom u Upravama tvrtki Tondach Hrvatska, Zagorka Bedekovčina i PGM Poznanovec vrlo su zadovoljni, jer je hrvatska Vlada tim potezom pokazala kako treba štititi interese nacionalnog gospodarstva. Smatraju i da im se ovom cijenom plina otvara prostor da uz realno manje troškove opstanu na sve zahtjevnijem tržištu.

- Idući neophodni korak bio bi otvoren razgovor s lokalnim distributerima i PLINACRO-om da se vidi potencijal smanjivanja njihovih transportnih i prihodovnih marži. Njihovo svođenje na realni nivo, u svjetlu dugoročnog poslovanja te oporavka industrije koja troši plin kao glavni energent, bilo bi također neophodno za konačno rješenje plinske krize u Hrvatskoj - zajednički je komentar triju spomenutih tvrtki.

U Vetropack Straži iz Huma na Sutli uredbu još nisu vidjeli, pa poseban komentar ni ne mogu dati.

- Jedno malo olakšanje u poslovanju sigurno bude, ali to vrijedi samo do kraja godine. Mi smo ove i prošle godine u našem poslovanju zabilježili negativan rezultat. Najsretniji bi bili kada bi plin mogli kupovati na slobodnom tržištu u Hrvatskoj. Nažalost, pojavili su se neki distributeri i prodavači koji se drže toga što ima INA i tržište nam nije slobodno - prokomentirao je Josip Debeljak, direktor za logistiku u Vetropack Straži. Veliko olakšanje bi im bilo, istaknuo je, kada bi imali fiksiranu cijenu plinu za iduću godinu.

Povećani troškovi u milijunima

- Budžet za iduću godinu radi se ranije, a ako nam se bude svaka tri mjeseca mijenjala cijena plina, a iskustva pokazuju da ta cijena ide stalno prema gore, jako je teško dogovarati s našim kupcima kakav ozbiljan posao, a da ne napravimo štetu, umjesto rezultat. Svi mi veliki potrošači smo u teškoj situaciji i plin nam je glavni energent, te bilježimo visoku štetu u troškovima. Samo za prošlu godinu s naslova energije u Vetropack Straži smo imali veće troškove oko dvadeset milijuna kuna - rekao je Debeljak.

Naši industrijski potrošači ovom kratkom obustavom rasta cijene plina, laički rečeno, dobili su tek prvo poluvrijeme u rješavanju plinske krize u Hrvatskoj, te im sada predstoji daljnja bitka, bez odustajanja. Galama, dopisi, pa čak i ozbiljna razmišljanja o preseljenju i prekidu proizvodnje ipak su ozbiljna shvaćena. INA, naravno nije sretna što je Vlada obuzdala cijenu plina, ali će odluku poštovati, iako mnogi smatraju kako je ovo samo predizborni potez Vlade.

i Mirjana Bašak

Još članaka iz "Business"

Facebook