Prethodni članak
Sljedeći članak

Privreda ne može podnijeti još jedno pokupljenje plina

'Malog' čovjeka koji samo plaća svoje račune za plin ne brine toliko kakav dogovor će postići Vlada i MOL oko INE, već g


'Malog' čovjeka koji samo plaća svoje račune za plin ne brine toliko kakav dogovor će postići Vlada i MOL oko INE, već ga brine hoće li poskupjeti plin i koliko. Za sada, a i inače 'samozatajni' ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač izjavio je kako neće biti nikakvih problema s opskrbom plina ove zime, a da će o eventualnom povećanju cijene javnost biti obaviještena na vrijeme.

Kada i koliko će plin za kućanstva poskupjeti ne zna, no zna da će između 2014. - 2015. godine cijenu prirodnog plina trebati uskladiti sa zakonima funkcioniranja na tržištu EU.

Kupujemo ga po 3, prodajemo po 2 kune

Dakle, poskupljene nas neće zaobići. Procjenjuje tako i ekonomski stručnjak Ljubo Jurčić. A zašto je tako? Zato što uvozimo oko milijardu kubika plina koji kupujemo po tri kune, a na domaćem tržištu ga prodajemo po dvije kuna, objašnjava Jurčić. Isplativa trgovina, nema što! Treba taj gubitak nekako nadoknaditi, a najbolje je po džepu 'udariti' potrošače! Plin za industriju pak poskupio je ove godine u par navrata i time otežao opstanak hrvatskih tvrtki kojima je glavni energent plin. Zagorka iz Bedekovčine, tvrtka koji proizvodi kalijeve peći i kamine zbog stalnog rasta cijene plina najavila je bila i selidbu u Srbiju i otpuštanje radnika. U tvornici crijepa Tondach Bedekovčina problem je daljnjeg investiranja austrijskog vlasnika i opstanak te vrste proizvodnje, a u tvornici koja proizvodi ambalažno staklo Straža iz Huma na Sutli ukoliko plin opet poskupi prisiljeni će biti reducirati proizvodnju.

Direktor Zagorke Zvonko Jakuš koji je bio i najviše energičan u svom nastupu zadnjih par mjeseci zbog dizanja cijene kaže kako industrija ne može podnijeti više ni jedan posto poskupljenja.

'Prljava igra'

- Kod nas je plin za industriju 25 posto skuplji od bilo koje zemlje u okruženju. Mađari najavljuju dizanje cijene plina za distributere. To bi značilo poskupljenje i za kućanstva i industriju, a privreda to više ne može izdržati. Sada samo čekamo što će se novog dogoditi, a pomalo se i bojimo.

Cijena plina se nikako ne bi smjela povećavati, a Vlada je ne bi smjela dozvoliti. U Zakonu o tržištu plina stoji uredba kojom Vlada može ograničiti cijenu plina i sad bi trebala urgirati. Mađari igraju 'prljavu' igru, a Vlada je valjda konačno shvatila s kim imaju posla - rekao je direktor Jakuš.

U lošem su položaju i vozači koji su u svoje automobile ugradili plin. Unatrag par godina ugradnja plina u automobile bila je veoma popularna i isplativa. Brzinom munje otvarani su servisi za ugradnju autoplina, a sada se pak zatvaraju. Cijena ugradnje plina u automobil stajala je od 10.000 do 14.000 kuna. Veliki broj vozača krenuo je u tu investiciju izračunavši si da će se mu to kroz godinu isplatiti, jer je cijena autoplina od drugih goriva bila znatno jeftinija. Sada se pak to pokazalo lošim potezom. - Unatrag godine i pol autoplin je poskupio sa 3.35 na 5.30 kuna.

Na tehničkom nas 'deru' za 550 kuna nekakvih naknada i zbog toga plaćamo najskuplji tehnički pregled, a vozimo se na ekološkom gorivu. Italija recimo subvencionira instalacije, servise i tehnički pregled, a mi plaćamo više jer se vozimo na eko gorivo - potužio se čitatelj Ivan Dolić. Vozači automobila na plin imaju skuplji tehnički pregled od benzinaca. Naplaćuje im se veća cestarina, uz obrazloženje da oni ne plaćaju poseban porez za održavanje i gradnju prometnica koji se plaća kupnjom svake litre benzina ili dizela. Autoplin kojeg plaćaju Hrvati skuplji je nego u Sloveniji koja autoplin uvozi iz Hrvatske ili u Mađarskoj u kojoj pak cijenu određuje MOL. Čudno, posebice zato što ga proizvodimo u svojim domaćim rafinerijama. EU stimulira čak korištenje autoplina kao ekološkog goriva i članicama preporuča da cijena autoplina ne premašuje 50 posto cijene najkorištenijeg benzina, a to je Eurosuper 95. Mi smo dosegnuli udio već od 60 posto.

Udruga vozača na ukapljeni naftni plin bila je čak na sastanku u Ini, koji je prošao bez dogovora. Veliki broj vozača krenuo je u tu investiciju izračunavši si da će se mu to kroz dvije godine isplatiti, jer je cijena autoplina od drugih goriva bila znatno jeftinija. Sada se pak to pokazalo lošim potezom.
- S tim plinom stalno neki problem, ili poskupljuje ili ga nema, kao što je to bio slučaj kada je nestašica autoplina prouzročila gužve na benzinskim crpkama. Tko zna, možda ćemo se uskoro voziti kao u bivšoj državi osamdesetih godina po sistemu par - nepar zbog nestašice benzina - prokomentirali su nam vozači.

Još članaka iz "Business"

Facebook