Prethodni članak
Sljedeći članak

Isključuju čak i preplaćenu struju, kod vode su obazriviji

Prošlog je tjedna obilježen Međunarodni dan potrošača, a tim je povodom na Okruglom stolu Savez udruga potrošača Hrvats


Prošlog je tjedna obilježen Međunarodni dan potrošača, a tim je povodom na Okruglom stolu Savez udruga potrošača Hrvatske ukazao na niz problema s kojima se susreću. Jedan od njih je što kod javnih usluga kao što su električna energija, prirodni plin, toplinska energija… ne postoji savjetodavno tijelo koje djeluje u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača. Posljedica toga je da se propisi i odluke o promjeni cijena javnih usluga donose bez učešća potrošačkih udruga.

Koliko će poskupjeti struja?

Onda vam se dogodi povećanje cijene plina, struje, rtv pristojbe, svaki tjedan je skuplji benzin, a plaća mala ili nikakva. U našu redakciju znalo je doći pritužbi na velike račune za struju, vodu, plin, preplaćenih iznosa i iskapčanja bez prethodne najave. U ovo vrijeme besparice sigurno se skoro svaki naš čitatelj susreo s barem jednom opomenom ili nesuvislim objašnjenjem zbog čega mora nešto platiti, a da nije potrošio. Svi se naljutimo ponekad na naše državne institucije, neljubaze djelatnice...

Bez struje više ne možemo zamisliti život, a oni koji je distribuiraju kao monopolisti tu našu potrošnju dobro naplaćuju. Uskoro bi trebala struja poskupjeti. Koliko još, ne zna sa. Nagađa se 17 posto. Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) zaprimila je zahtjev HEP-a o poskupljenju električne energije. Iz HEP-a ne mogu objasniti koliko će to skuplje potrošač morati plaćati struju, jer će to opet ovisiti o tarifnim modelima i vrsti brojila. Opet to bude teška računica kao što smo se mučili izračunati novu cijenu plina. I tu će se valjda primijeniti magična formula 'Pankretićeve svinjske polovice'.

Zakon na strani distributera

Kada vam distributer može iskopčati vodu ili struju? Koliko opomena mora doći i kakav je cjelokupni postupak 'terećenja'? Bilo je polemika o tome kako se voda potrošaču ne smije isključiti jer je ona osnovna ljudska potreba, a skidanje vodomjera bez sudskog ili ovršnog postupka 2007. proglašen je neustavnim.

Novi zakon o vodama omogućuje isporučitelju vodne usluge da može iz opravdanih razloga, sukladno općim i tehničkim uvjetima obustaviti korisnicima isporuku vodnih usluga. Potrošače bi s druge strane trebao štititi Zakon o potrošaču. Kako to izgleda u praksi? Zbrkano, jer većina potrošača svoja prava ne zna, a jedino informirani potrošači su zaštićeni potrošači.

Nikola Plačko, predsjednik Udruge za zaštitu potrošača Krapinsko-zagorske županije kaže kako pritužbi na HEP od strane potrošača na adresu njihove Udruge nije bilo, ali je zato bilo prema Zagorskom vodovodu. Mijenjao se vodomjer bez nazočnosti stranke, na što su se ljudi žalili jer stranka mora biti prisutna kada se mijenja brojilo i stavlja novo. Može li se voda dužniku iskopčati, ako se zna da je to ljudska osnovna potreba? I predsjednik zagorske Udruge za zaštitu potrošača priznaje da onome tko nakon par opomena ne plati dug i ne želi uopće pregovorati, da mu je distributer prisiljen distribuciju prekinuti. Inače, Udruga za zaštitu potrošača Krapinsko-zagorske županije ima svoja povjerenstva u svim javnim poduzećima na području naše županije, u Zagorskom vodovodu, HEP-u, Komusu, Hrvatskoj pošti itd..

Samovoljan izračun

Nema, dakle, većih žalbi na javna poduzeća, osim par pojedinih slučajeva, kao primjerice velikih računa za koje potrošači tvrde da su previše 'zaračunali' i slično. Da li to znači da su se Zagorci prestali tužiti ili znaju da je pravdu malog čovjeka teško istjerati?

Ovih dana djelatnici HEP-a s notesima pod rukama posjećuju kućanstva neplatiša. Dobro je kad je sve po 'propisu', no ima slučajeva kada HEP vjerojatno nepažnjom isključi struju onima koji su je preplatili.

Takav slučaj dogodio se mještaninu Stubičkih Toplica koji većinu vremena provodi u inozemstvu. Kako živi s obitelji vani, u banci ima ugovoren trajni nalog za plaćanje računa koji vrijedi tri mjeseca. Prije nego što su otputovali u 10. mjesecu prošle godine produžili su trajni nalog za tri mjeseca. U siječnju je u banku stigla opomena i opomena pred isključenje, što su mu rekli u banci kad ih je nazvao. Tada se sa službenicom dogovorio da ona plati dug što je i učinila, a on će joj to naknadno vratiti. Dug je bio šestotinjak kuna. Nedavno su stigli u Zagorje, gdje ih je čekao dopis Elektre o dugu od tristotinjak kuna. Bilo mu je čudno otkud dug kada se nije ništa trošilo, a dugovanje se podmirilo. Ljut stiže na Elektru gdje je zatražio obračunato stanje, i saznao da je struju i preplatio i više nego što ga terete da je dužan, a prijetili su da mu da će mu je isključiti. Kroz zimu ih nema, ali imaju uključeno centralno grijanje da se voda ne smrzne i ne puknu cijevi, a oni bi, njemu, dodaje, zbog nesporazuma i aljkavosti iskopčali struju. Kvar i kaos koji bi zatekao stajao bi ga nekoliko tisuća eura, a tko bi podmirio trošak?

- Elektra samovoljno izračunava mjesečne obroke, a ne prema stvarnoj potrošnji u toku godine – kaže naš čitatelj koji sa Elektrom nema dobrih iskustava i kojemu je nakon svega ostao gorak okus u ustima.

Tri opomene, dolazak inkasatora pa isključenje vode

U najvećem distributeru vode na području Krapinsko-zagorske županije Zagorskom vodovodu pitali smo kakva je procedura s njihovim dužnicima.

- Nakon što tri mjeseca nema uplate, ide opomena i to prva opomena, a nakon još tri mjeseca ide opomena pred isključenje. Cijela ta procedura traje šest mjeseci. Dodatna mjera između prve opomene i opomene pred isključenje je što do potrošača još dođe i inkasator sam i na taj se način daje mogućnost dužniku još jedna 'šansa' da plati ratu na 'ruke' – rekao je direktor Zagorskog vodovoda Željko Hren. Na iskapčanje se ne ide ukoliko je dug manji od 300 kuna. Direktor Hren još pojašnjava kako se na iskapčanje ide tamo gdje nema mogućnosti ovrhe.

- U prvom kvartalu ove godine Zagorski vodovod pokrenuo je 200 ovršnih postupaka za domaćinstva i stanare. Kod ponovnog priključenja na Zagorski vodovod plaća se trošak prikapčanja, on iznosi 100 kuna i mora se podmiriti i staro dugovanje - saznajemo od direktora Hrena. Naravno, dužnika ima, kao i svugdje.

Sve više dužnika

- U segmentu gospodarstva on se povećao u odnosu na isto razdoblje prošle godine za 15 posto, a kod samih domaćinstava dugovanja su se povećala za 10 posto – ističe Hren.

U Zagorskom vodovodu kažu da maksimalno s obzirom na teške uvjete nastoje imati razumijevanja prema potrošaču.

- Naš je pristup i princip rada takav, jer se radi o vodi i prije samog isključivanja iz sustava vodoopskrbe nudimo potrošaču par mogućnosti, primjerice otplatu dugovanja na rate. Ukoliko se dužnik nalazi u kakvom značajnijem problemu treba nas kontaktirati da probamo zajednički naći izlaz – pojasnio je Hren.

No, iskustva naših potrošača i kod iskapčanja vode su različita. Kažu da inkasatori dolaze doma i prijete da će iskopčati vodu zbog duga, a da nisu prije pokušali prisilnu naplatu. Nama to izgleda da se radi po principu 'ako ide ide'.

Još članaka iz "Business"

Facebook