Prethodni članak
Sljedeći članak

Europski odbor za mlijeko održava Skupštinu u Zagorju

Hrvatski savez udruga proizvođača mlijeka (HSUPM) i Europski odbor za mlijeko (EMB), pod pokroviteljstvom župana Krapins


Hrvatski savez udruga proizvođača mlijeka (HSUPM) i Europski odbor za mlijeko (EMB), pod pokroviteljstvom župana Krapinsko-zagorske županije, mr.sc. Siniše Hajdaš Dončića, organiziraju, 2. i 3. studenog 2011. u Termama Tuhelj, u Tuheljskim Toplicama, Skupštinu EMB-a i 1. Međunarodnu konferenciju o budućnosti proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj.

„Međunarodna konferencija o budućnosti proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj održava se upravo u Krapinsko-zagorskoj županiji čime je Županija iznimno počašćena, a posebice zbog postojanja svijesti o velikim i vrlo bitnim problemima koji se javljaju u poljoprivredi i sektoru mljekarstva. Krapinsko-zagorska županija se nada da će se organizacijom i održavanjem Konferencije unaprijediti i povećati kvaliteta i kvantiteta proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj i na području Županije, te se ujedno povećati konkurentnost mlijećnih proizvoda na tržištu i opstanak poljoprivrednih proizvođača“ – prihvaćajući pokroviteljstvo rekao je župan Hajdaš Dončić.

European Milk board – EMB ( Europski odbor za mlijeko) je krovni savez proizvođača mlijeka Europske unije. Članice EMB-a su: Austrija, Belgija, Danska, Francuska, Italija, Irska Luxemburg, Nizozemska, Njemačka, Škotska, Španjolska, Švedska, Švicarska i Hrvatska. EMB je osnovan 2006. godine, a Hrvatska je punopravna članica od 2008. godine.

EMB povezuje i koordinira rad nacionalnih udruženja proizvođača mlijeka te jedinstveno zastupa njihove interese na EU razini. Strateški cilj djelovanja EMB-a je opstanak proizvodnje mlijeka radi gospodarske ekološke i socijalne svrhe, u svim regijama Europske unije, a ne samo u područjima sa nižim troškovima proizvodnje. Temeljni uvjet realizacije tog cilja je postizanje takve otkupne cijene mlijeka koja pokriva prosječne troškove proizvodnje u svakoj regiji.

Osnovna metoda rada Europskog odbora za mlijeko je predlaganje mjera, zajedničke poljoprivredne politike za sektor mlijeko, suradnja sa EU institucijama i civilnim sektorom, te organizacija protestnih skupova radi povećanja potpore javnosti. Glavne mjere za koje EMB lobira su regulacija proizvodnje u skladu sa potražnjom, zajednički nastup proizvođača na tržištu, jedinstvena forma ugovora o otkupu na području cijele Europske unije, te institucionalizirani monitoring ponude, potražnje, otkupnih cijena i troškova proizvodnje.

Važnu ulogu u organizaciji Konferencije ima Hrvatski savez udruga proizvođača mlijeka (HSUPM) koji je krovno udruženje proizvođača mlijeka u Hrvatskoj, osnovan 2002. godine. HSUPM objedinjava i koordinira rad 18 županijskih udruga proizvođača mlijeka. Zastupanje interesa proizvođača mlijeka realizira se stalnom analizom stanja proizvodnje mlijeka, te predlaganjem mjera za poboljšanje gospodarskog i socijalnog položaja proizvođača mlijeka. Cilj rada HSUPM-a je opstanak i jačanje konkurentnosti proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj i u okviru članstva u EU.

Za Hrvatsku je održavanje ove konferencije od velike važnosti zato što Hrvatska ne proizvodi dovoljno mlijeka za svoje potrebe iako za to ima prirodne, stručne, tehnološke i socijalne resurse. Hrvatska uskoro postaje članica Europske unije koja proizvodi mlijeko iznad svojih potreba pa postoji rizik da zbog niže konkurentnosti dođe do kolapsa proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj.

Proizvodnja mlijeka je u Hrvatskoj u 2010. godini u odnosu na 2009. godinu smanjena za 9%, a taj trend pada proizvodnje se nastavio i u ovoj 2011. godini. Broj proizvođača mlijeka koji daju mlijeko na otkup, u periodu od 2003. do 2010. godine pao je sa cca 60 000 na manje od 20 000 proizvođača, a jaki trend pada nastavljen je i u ovoj 2011. godini. U Hrvatskoj se godinama smanjuje broj mliječnih krava, sa cca 400 000 u 1990. godini na manje od 200 000 u 2011.godini.

Zato je i ova konferencija vrlo bitna jer će znanstvenici, stručnjaci i proizvođači iz EU i Hrvatske raspraviti stanje i perspektivu proizvodnje mlijeka u EU i Hrvatskoj. Glavni cilj je artikulacija neophodnih mjera buduće nacionalne agrarne politike za povećanje konkurentne i održive proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj, ohrabrivanje hrvatskih proizvođača mlijeka povezujući ih sa kolegama iz EU, te privući što veću medijsku pažnju i pozornost javnosti na značaj proizvodnje mlijeka za vitalnost i opstanak ruralnog prostora u gospodarskom, socijalnom, kulturnom i okolišnom smislu.

Još članaka iz "Business"

Facebook