Prethodni članak
Sljedeći članak

[DODIJELJENE POTPORE TRADICIJSKIM I UMJETNIČKIM OBRTIMA] 'Ne budimo se protiv plaćanja poreza, ali došlo je vrijeme da se pomaze i ovakvi obrti'

Krapinsko – zagorska županija za potpore je izdvojila 158 tisuća kuna


U Donjoj Stubici danas su dodijeljene potpore tradicijskim i umjetničkim obrtima Krapinsko – zagorske županije.

Potpore je ostvario 21 korisnik preko Natječaja koji je provela Krapinsko – zagorska županija, za što je izdvojeno 158 tisuća kuna. – Tradicijski i umjetnički obrti imaju veliki značaj za Krapinsko – zagorsku županiju i  očuvanje tradicije i kulturne baštine na ovom području. Otuda i ove mjere potpore, koje provodimo od 2005. godine – rekao je župan Željko Kolar, istaknuvši kako će se morati krenuti agresivnije prema Vladi s inicijativom da se obrtima olakša posao, odnosno da se smanji PDV ili umanje neki drugi porezi, kako bi ovakvi obrti uopće opstali na tržištu.

Da je obrtništvo u cjelini u teškoj situaciji i da PDV od 25 posto obrtnike jako opterećuje, potvrdio je jedan od korisnika potpore, Damir Oborovečki, vlasnik krojačkog salona.  – Stoga nam ovakve potpore uvelike pomažu u radu – rekao je Oborovečki i zahvalio Županiji na potpori u ime svih potpisnika ugovora.

Predsjednica Županijske skupštine i predsjednica Ceha tradicijskih i umjetničkih obrta KZŽ Vlasta Hubicki i sama je vlasnica jednog tradicijskog obrta, najstarijeg u Hrvatskoj, stoga je itekako upoznata s problematikom rada tradicijskih obrta. - Svi umjetnički obrti imaju čast da čuvaju tradiciju i ručni rad. Oni nisu tu da bi bili žal za prošlošću, nego trebaju opstati i živjeti da bi bili putokaz za budućnost. Teško je, jer su svi tradicijski obrti vezani ručnim radom koji nije naplativ te su vezani uz događanja, proštenja, sajmove i zbivanja. Jedan veliki problem je PDV od 25 posto, a druga stvar je da smo podložnici fiskalne blagajne. Obrtnici su uvijek plaćali porez, ne bunimo se protiv poreza, nego je došlo vrijeme da se pomaze i tradicijski obrti, da bi njihov proizvod bio jeftiniji u konačnici i nastavio žvjeti – rekla je Hubicki.

Domaćin dodjele nagrada bilo je Udruženje obrtnika gradova Donja Stubica i Oroslavje te općina Marija Bistrica, Gornja Stubica i Stubičke Toplice, na čijem području trenutno djeluje 584 obrta, a upravo ovo udruženje ima i najviše tradicijskih obrta. – Na našem je području trend povećanja obrtnika, a od tradicijskih obrta najrasprostranjeniji su licitari, po kojima je, kao i po drvenim igračkama, poznata Marija Bistrica – rekao je predsjednik Udruženja Nenad Kučiš.

Uz Hubicki i Kučiša, ugovore dobitnicima potpora dodijelio je i potpredsjednik Obrtničke komore KZŽ Miro Čaržavec, a pozdravne je govore uputio i gradonačelnik Donje Stubice Nikola Gospočić, dok je o samom natječaju govorila Sanja Mihovilić, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, promet i komunalnu infrastrukturu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Još članaka iz "Županija"

Facebook