AKTUALNI SAT: Šoršu zanimalo kako napreduje projekt edukacijsko – medicinskog kampusa u Pregradi
U tijeku je Županijska skupština Krapinsko – zagorske županije, koja je, kao i obično, počela aktualnim satom.
Vijećnik Zlatko Šorša (SDP) uputio je pitanje vezano uz EMKU. – Taj edukacijsko – medicinski kampus u Pregradi kupila je Krapinsko – zagorska županija zajedno s Gradom Pregradom, pa me zanima u kojoj je taj projekt fazi i kako napreduje? – pitao je Šorša.
Župan Željko Kolar odgovorio je da je EMKA jedan od strateških projekata KZŽ.
- S Gradom Pregradom odlučili smo kupiti taj objekt, a prvenstvena svrha je studij sestrinstva koji i radi u Pregradi sa ciljem da imamo diplomski studij u Pregradi, u suradnji s Medicinskim sveučilištem u Osijeku. Što se tiče suradnje s Gradom i promjene vlasti, neće se dogoditi ništa, imamo zajednički cilj, kompletnu pripremu dokumentacije radi Županija. Mi smo u pripremi dokumentacije, Sveučilište ima svoje uvijete pod kojim bi oni krenuli u organizaciju diplomskog studija na području Grada Pregrade. EMKA je kao objekt nešto veća i mi želimo ponuditi Pregradi još i nešto više, pa smo odustali od medicinskog HUB – a koji smo željeli raditi u Krapini i podijelili smo ga u dva dijela, vezan je za Specijalnu bolnicu Krapinske Toplice i uključivanje robotike u rehabilitaciju, a drugi dio tog programa će biti u Pregradi – rekao je župan.
Helena Matuša, direktorica Poduzetničkog centra, dodala je da su Pregrada i Krapinske Toplice dio koncepta koji je započeo u Poduzetničkom centru, odnosno digitalnog inovacijskog huba za zdravlje i medicinsku informatiku.
-Taj se HUB nastavlja razvijati kroz svoju prvu fazu koja će se realizirati u Krapinskim Toplicama, simulacijski centar za robotsku terapiju, gdje smo u inicijalnim razgovorima s Fakultetom strojarstva iz Zagreba, Fakultetom elektrotehnike i računalstva te Kineziološkim fakultetom te doktorima iz Specijalne bolnice Krapinske toplice identificirali jasna područja u rehabilitaciji, gdje možemo ostvariti suradnju.
Ovdje krećemo u dva smjera, radi se i o kliničkim istraživanjima koja su dosta duga i određenim istraživanjima proizvoda koji se mogu koristiti za rehabilitaciju, ali nemaju kategorizaciju medicinskih proizvoda.
Druga faza je u EMKI, gdje omogućavamo edukaciju, razvoj inovacija i znanosti. U EMKI će se uspostaviti i drugi razvojni laboratorij gdje će se razvojne tehnologije mogu testirarati u Krapinskim Toplicama moći i razvijati. Spojit ćemo zannost, gospodarstvo i razvijanje hrvatskih proizvoda za medicinsku rehabilitaciju – objasnila je Matuša.
Prethodni članak
Sljedeći članak
FOTO I VIDEO: Gori poznata zagorska tvrtka, sve službe na terenu
Najgore će biti u Zagorju i Zagrebu: Izdano upozorenje za opasno nevrijeme
[VIDEO] Opet se razbuktao požar: Gori cijela tvornica u Zagorju
Šimunić nakon akcije USKOK-a i vraćenih mobitela: 'Idem do kraja'
Novi požar u Zagorju: 'Izgleda grozno, dima ima do centra'
U OŠ Bedekovčina prezentiran priručnik iz fizike ‘Zacopan ili morti zacopran? Naj bu senek ljubaFizika!’
Oglasile se obitelji pogođene požarom u Grabrovcu: ''Ono što ćemo pamtiti je golema podrška zajednice, prijatelja, susjeda i potpunih neznanaca''
Obavijest o provedbi adulticidne dezinsekcije komaraca na području grada Varaždina
Županijska skupština KZŽ usvojila rebalans proračuna, ide se i u kreditno zaduženje od 25 milijuna eura
FOTO Nevrijeme bacilo u očaj vinogradare: 'Noćas nam je srce ostalo tamo'
Opsjedaju vrtove, vočnjake, balkone, prozore i fasade: Stigla je sezona smrdljivih martina, evo kako ih se riješiti
Ne propustite prvo izdanje sajma zdravo! Rijeka
Kad padne mrak, počinje čarolija: U Radoboju vas očekuje susret s tisućama noćnih leptira
FOTOGALERIJA: Jubilarna 30. Terezijana spektakularno predstavljena u Zagrebu
Noć noćnih leptira 2026.
