Rekordno rana berba grožđa u Zagorju
Kada će biti redovna berba na zagorskim bregima, kod Daria Pošteka već će se piti mlado vino
U srijedu 7. kolovoza obavljena je najranija berba grožđa u Zagorju, a možda i u Hrvatskoj, sorte Solaris, hidrida treće generacija koji su otporni na bolesti i dozrijevaju vrlo rano. Najranijoj berbi najviše se razveselio mladi vinar Dario Poštek koji već treću godinu za redom obara rekorde u ranim berbama grožđa u svom hibridnom vinogradu na Stubičkom Kamenjaku iznad Donje Stubice.
Jedno špricanje
Dario Poštek je svoj prvi hibridni vinograd zasadio 2015. godine i to sortama Solaris i Johanniter koje su razvijene u institutu u Freiburgu, a posebne su po tome što su otporne na standardne bolesti grožđa - pepelnicu, peronosporu i botritis te ih nije potrebno tretirati fungicidima. - Ovo je dosad najranija berba. Prošle godine je berba bila odrađena 11. kolovoza, a ovo ljeto još ranije, već početkom kolovoza, odnosno 7. kolovoza. Pobrali smo Solaris, a uskoro ćemo i Johanniter. Sorta Solaris je imala šećer 88 Oe, a kiselina 9 - kaže Poštek, istaknuvši da je vinograd samo jednom tretirao fungicidima i to početkom lipnja, što uopće ne bi bilo ni potrebno da nije bilo onoliko obilnih kiša. Tako da kada će biti redovna berba na zagorskim bregima, kod Daria Pošteka već će se piti mlado vino.
Nove vinske sorte otporne na bolesti
Inače, interes za ovim sortama itekako je zaintrigirao kolege vinare, pa je nakon naše prošlogodišnje priče vezano za najraniju berbu grožđa veliki broj vinogradara zvao Pošteka raspitivajući se o ovim hibridima. Inače, u Italiji, Njemačkoj i Francuskoj sve više sade hibride upravo iz razloga što su otporni na bolesti i spadaju u eko proizvodnju, a time zahtjevaju i manje poslova u vinogradu. Poštek ima pet vinograda, od čega je jedan zasađen hibridima treće generacije (hibridi prve generacija su direktor i tudum), a u planu je i novi vinograd s još jednom hibridnom sortom.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Doznajemo detalje požara u zabočkom CIAK-u: Radnici nam ispričali kako je sve krenulo
UPALIO SE HR112 ALERT: Poruke upozorenja u pola 4 ujutro probudile brojne Zagorce
U Hrvatskoj potvrđen slučaj gube - bolesti poznate iz biblijskih vremena
Stigao nalaz. Evo kakva je situacija u Zaboku i okolici
Požar u domu za starije! Traje evakuacija 250 korisnika, vatrogasci na terenu: 'Vlada panika'
Ova 3 znaka će ostvariti sve svoje snove u 2026. – zvijezde su im napokon naklonjene
STRAVA U ZAGORJU: Ubio ženu pa sebe! Slijedi očevid
Ovaj znak Zodijaka uništava sve što dotakne – jeste li vi među njima?
[FOTOGALERIJA] Uživo iz Oroslavja! Dražen Zečić spreman, Domino zagrijao publiku
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
