POSJET KUMROVCU: Zamjenik kineskog ministra poljoprivrede fasciniran Titom i zagorskim vinima
Kineska delegacija je posjetila Kumrovec proteklog vikenda
Nakon prisustva svečanom otvorenju 20. proljetnog međunarodnog sajma u Gudovcu i potpisivanja Akcijskog plana o suradnji na području poljoprivrede za 2017. - 2018. god. između Ministarstva poljoprivrede RH i Ministarstva poljoprivrede NR Kine, Qu Dongyu sa suradnicima, proteklog vikenda posjetio je Muzej "Staro selo" Kumrovec. Kako nam je rekao direktor Turističke zajednica područja Kumrovec, Desinić i Zagorska Sela, zamjenik kineskog ministra poljoprivrede u Starom selu zadržao se više od sat i pol, a najviše su ga zanimali detalji iz Titovog života. - Obišao je svaku kućicu, a zaintrigiralo ga je i to što je Zdenac radosti financiran iz sredstava kineske vlade. Isto ga je tako zanimalo kako ljudi žive u kumrovečkom kraju, što se sije i uzgaja, a posebno su ga fascinirali vinogradi. Pitao je koje sorte najviše uspijevaju i koliko se vina dnevno popije - rekao je Kladnički koji je i dočekao kinesku delegaciju, a stručna suradnica Muzeja "Staro selo" Kumrovec, Gabrijela Juričan je gostima približila Muzej "Staro selo" kao i Kumrovec u cjelini.
Inače, u sklopu trodnevnog posjeta Hrvatskoj, kinesko izaslanstvo je posjetilo nekoliko prehrambenih tvrtki te sudjelovalo na svečanom otvorenju 20. Proljetnog međunarodnog bjelovarskog sajma u Gudovcu. Između našeg Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva poljoprivrede NR Kine potpisan je i Akcijski plan o suradnji na području poljoprivrede za 2017. - 2018. godinu, kojemu je cilj unaprjeđenje postojeće suradnje.
Akcijski plan podrazumijeva osnivanje Zajedničke hrvatsko - kineske radne skupine za poljoprivrednu suradnju, suradnju u istraživačkom radu na području biljnih genetskih resursa, oplemenjivanju ratarskih kultura, proizvodnji i doradi sjemena te ubrzanje i olakšavanje izvoznih procedura. S ciljem otvaranja kineskog tržišta za proizvode životinjskog podrijetla podrijetlom iz RH, a na zahtjev hrvatskih subjekata u poslovanju s hranom koji su iskazali interes za izvoz svojih proizvoda u Kinu, Ministarstvo poljoprivrede je pokrenulo pregovore o odobravanju izvoza kože preživača, proizvoda ribarstva (konzerve), mlijeka i proizvoda od mlijeka, te mesa i proizvoda od mesa.
Trenutno iz RH u Kinu nije moguće izvoziti mlijeko i mliječne proizvode, meso i proizvode od mesa (peradi, svinja). Hrvatska je ispunila upitnik kineskog nadležnog tijela i dostavila ga AQSIQ-a na očitovanje i čeka se povratna informaciju od kineske strane o procjeni upitnika i datumu dolaska kineske inspekcije u pregled zainteresiranih objekata.
Prethodni članak
Sljedeći članak
[FOTO] Premijer Plenković stigao na sud u Zlatar na suđenje
Objavljena prognoza za zimu! Hladni udar donosi veće količine snijega. Evo što nas sve očekuje
Muškarac (62) poginuo u prevrtanju traktora
Zagorca (83) na mobitel nazvala nepoznata osoba. Od tada je izgubio oko 200 tisuća eura
KAOS U ZAGORJU: Istukao policajce pa pobjegao autom. Dok je bježao, izazvao sudar i oštetio više vozila
Veliki Tabor kroz izložbu oživio Gjuru Prejca - pogledajte njegove rukopise i poslušajte kako pjeva!
Mile Kekin se raspisao o poznatom Zagorcu: 'On je Superman iz Oroslavja'
Velik broj slučajeva: Zaraza se širi Hrvatskom
FOTO: Pušten u promet novi dizel - motorni vlak
[FOTOGALERIJA] Udruga invalida Bedekovčina slavi 25. rođendan: 'Ovo je četvrt stoljeća svjedočanstva humanosti i stručnosti'
Prvi korisnik u Westgate Business Parku na 20.000 m² zemljišta
Westgate City slavi 16. rođendan i daruje te super popustima!
Dišeći vert – spoj prirode i čovjeka
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
