Prethodni članak
Sljedeći članak

'Otvaranje dječjeg vrtića je najbolja demografska mjera za naš tuheljski kraj'

Povodom Dana općine Tuhelj o svemu što je dosad realizirano u tuheljskom kraju, ali i brojnim projektima koji se nastavljaju, razgovarali smo s načelnikom Mladenom Hercigonjom


ZL: Dan Općine Tuhelj obilježava se na Veliku Gospu kada svake godine pripremate svečano slavlje. S obzirom na epidemiološku situaciju, što je od sadržaja u planu ove godine?

HERCIGONJA: Dan Općine Tuhelj obilježava se na blagdan Velike Gospe kada je i dan naše Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije te kada mi Tuhljanke i Tuhljani slavimo Blaženu Djevicu Mariju, našu nebesku zaštitnicu. Ovu godinu u cijeloj našoj domovini pa tako i kod nas obilježila je borba s koronavirusom. Epidemiološka situacija se iz dana u dan mijenja i u našoj zemlji nije baš najbolja. Na području općine Tuhelj za sada nemamo novooboljelih i želimo da tako i ostane. Uzimajući u obzir cijelu situaciju te da nam je briga za život i zdravlje naših mještana na prvom mjestu, ove godine odlučili smo se za skromnije obilježavanje Dana Općine i s puno manje događanja nego svih ovih prijašnjih godina. Tako ćemo Dane Općine obilježiti organizacijom pub kviza na otvorenom i svečanom sjednicom Općinskog vijeća.

ZL: Kako je najveći projekt trenutno dječji vrtić koji se gradi, u kojoj je fazi, kada će biti završen i koliko će značiti za Tuhljane?

HERCIGONJA: Usprkos problemima koje koronavirus zadaje svim društvenim čimbenicima pa tako i nama, posebno me veseli činjenica da nije došlo do zastoja u realizaciji našeg najvećeg projekta izgradnje i opremanja dječjeg vrtića. Njegova izgradnja je u završnoj fazi, u toku su završni radovi na unutarnjem i vanjskom uređenju te opremanje vrtića potrebnim namještajem i opremom. Priprema se dokumentacija za tehnički pregled, tako da planiramo ishodovati uporabnu dozvolu do kraja kolovoza. Paralelno s građevinskim radovima poduzimaju se mjere i koraci za registraciju ustanove dječji vrtić. Ukoliko ne dođe do nepredviđenih situacija, dječji vrtić „Potočić tuheljski“ počinje s radom 1. listopada ove godine. O ovom za nas najznačajnijem i najvećem projektu do sada je puno napisano i rečeno, ali ja ću još jednom istaknuti da otvaranje ove ustanove za naš Tuhelj ima nemjerljiv značaj, a posebno veliki značaj ima za mlade obitelji s djecom i to je najbolja demografska mjera za naš kraj. Još jednom hvala Tuhljankama i Tuhljanima na strpljenju koje su svih godina iskazali u očekivanju izgradnje dječjeg vrtića i hvala svima koji su na bilo koji način doprinijeli realizaciji ovog projekta.

 

 

ZL: Koje ste sve projekte realizirali unatrag godinu dana? Nabrojite one najznačajnije?

HERCIGONJA: Pored ovog najvažnijeg projekta unatrag godinu dana realizirali smo i niz drugih projekata od kojih ističem samo one najveće i najznačajnije, a to su asfaltiranje i modernizacija nerazvrstanih cesta u naseljima Prosenik i Lenišće (odvojci Gorup, Majerić, Balašković, odvojak Pocedić i odvojak Krizmanić-Kroflin), sanacija klizišta uz nerazvrstanu cestu u Pristavi – odvojak Pleško, zatim proširenje javne rasvjete u naseljima Prosenik, Črešnjevec i Tuheljske Toplice, uređenje rotora na ulazu u Tuheljske Toplice te hortikulturno uređenje Novog groblja. Također, izrađena je projektna dokumentacija za uređenje Trga u centru Tuhlja te proširena vodovodna mreža u naselju Pristava. Uspješno smo priveli kraju projekt WiFi4EU te je bespovratnim sredstvima EU omogućen visokokvalitetan besplatan pristup internetu za građane i posjetitelje preko pristupnih točaka za Wi-Fi na području zgrade Općine, DVD-a, trga u Tuhlju, sportske dvorane Osnovne škole Lijepa naša te u Turističkom info centru u Tuheljskim Toplicama. Trenutno su pri završetku radovi na sanaciji klizišta u Tuheljskim Toplicama i koristim priliku zahvaliti na investiciji Županijskoj upravi za ceste Krapinsko - zagorske županije. Krapinsko – zagorska županija provodi još jednu veliku investiciju, a to je sanacija krova sportske dvorane Osnovne škole Lijepa naša koja već godinama prokišnjava, unatoč tome što je izgrađena 2008. godine. Svi realizirani projekti uređenja izgradnje komunalne infrastrukture poboljšavaju kvalitetu života naših stanovnika.

 

 

ZL: Jesu li neke investicije stopirane s obzirom na koronakrizu i da li ste možda morali pribjeći rebalansu proračuna?

HERCIGONJA: Ova nesretna koronakriza zahvatila je sve segmente naših života, tako da je na prihodovnoj strani proračuna došlo do smanjenja priliva novčanih sredstava za oko 10% u odnosu na planirano. S obzirom na nepredvidiv daljnji tijek epidemije teško je planirati koliko će biti ukupno smanjenje prihoda do kraja godine. Još uvijek analiziramo i procjenjujemo situaciju i pripremamo rebalans proračuna u kojem ćemo smanjiti rashodovnu stranu, ali vjerujem da neće doći do odustajanja od projekata koji se odnose na izgradnju komunalne infrastrukture. Za sada imamo rezerve na drugim stavkama proračuna koje su također bitne, ali čija se realizacija može prolongirati, kao što su izrada projektne dokumentacije za buduće projekte i donacije udrugama za uređenje njihovih prostora. No, bez obzira na smanjenje prihoda u proračunu, odlukom Općinskog vijeća oslobodili smo plaćanja komunalne naknade pravne i fizičke osobe s područja općine kojima je odlukom Nacionalnog stožera civilne zaštite bio onemogućen rad tijekom prvog vala epidemije, kako bismo im olakšali prevladavanje loše financijske situacije izazvane tom odlukom.

ZL: Koje su investicije u tijeku ili se planiraju odraditi do kraja godine?

HERCIGONJA: Bez obzira na situaciju s koronavirusom, naše investicije idu dalje prema zacrtanim planovima i programima. U tijeku je realizacija projekata na modernizaciji - asfaltiranju nerazvrstanih cesta u naseljima Lipnica Zagorska (odvojci Božić-Vahtarić i Bednjanec-Zanoški) i Tuhelj (odvojak Matečić) te izgradnja pristupne ceste do dječjeg vrtića. Do kraja godine imamo u planu modernizirati - asfaltirati dionicu nerazvrstane ceste u naselju Lenišće (odvojak Krizmanić-Kroflin), izgraditi javnu rasvjetu u dijelu naselja Glogovec i dijelu naselja Lenišće, kao i proširiti javnu rasvjetu u naseljima Črešnjevec, Sveti Križ i Pristava. Planovi su ambiciozni, ali ukoliko neće doći do značajnijeg poremećaja u prihodovnoj strani proračuna zbog koronakrize, realni su i ostvarivi.

ZL: Tko su ovogodišnji dobitnici priznanja?

HERCIGONJA: Sve to naprijed pobrojano ne bi bilo moguće ostvariti bez vrijednih ljudi članova naše male zajednice zbog toga bi posebno istaknuo dobitnike ovogodišnjih priznanja Općine Tuhelj: Robert Romić – dobitnik je grba Općine Tuhelj za doprinos na području gospodarstva i društveno političkog života Općine Tuhelj, Milka Vincetić – dobitnica je plakete Općine Tuhelj za dugogodišnji rad i doprinos na području osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja, Josip Matečić – dobitnik plakete posthumno, za doprinos na području gospodarstva i društveno političkog života Općine Tuhelj. Priznanja će primiti Jean - Claude Dumont, Miljenko Mužek i Sanja Petrinec – priznanje Općine Tuhelj, a Barbara Iveković i Dario Mustač – nagrade kao najbolji studenti. David Koletić i Marko Švigir primit će nagrada kao najbolji učenici srednjih škola. Ivana Fekeža dobitnica je nagrade za najbolju učenicu u osnovnoškolskom obrazovanju. Hvala im za nesebičan rad, zalaganje i doprinos koji su dali za obrazovni, društveno-politički i gospodarski život naše Općine. Velika čestitka najboljim studentima i učenicima, želim im puno sreće u daljnjem školovanju te na poslovnom i životnom putu.

ZL: Nedavno su u vašoj općini Terme Tuhelj otvorile luksuzni kamp. Koliko takve investicije pridonose razvoju i kakva je suradnja?

HERCIGONJA: Posebno bih istaknuo i čestitao Termama Tuhelj, našem najvećem gospodarskom subjektu na investiciji i realizaciji projekta izgradnje luksuznog „Glamping Village Terme Tuhelj“ koji je nedavno otvoren. Svaka investicija u gospodarstvo, a posebno u ovim teškim vremenima, je od ogromnog značaja. Otvaranje jednog ovakvog kampa upotpunjuje cjelokupno našu turističku ponudu i doprinosi razvoju turizma naše Općine. Posebno mi je zadovoljstvo da kao načelnik mogu reći da su Terme Tuhelj tvrtka prijatelj naše lokalne zajednice. Terme Tuhelj uključuju se u okviru svojih mogućnosti u razne naše projekte i događanja, a od prošle godine, na preporuku Savjeta mladih Općine Tuhelj, stanovnicima općine omogućili su 30 % popusta na cijenu ulaznica za kupanje.

ZL: Koje su smjernice za daljnji razvoj općine Tuhelj i planovi za buduće razdoblje?

HERCIGONJA: Kako bi do kraja razvili sve svoje turističke potencijale i nastavili graditi Tuhelj poželjnijim mjesto za život, potrebno je i nadalje raditi na modernizaciji i izgradnji komunalne infrastrukture. Uređenju šetnice uz potok Horvatsku, uređenju i izgradnji trga u centru Tuhlja, izgradnji dječjih igrališta u našim naseljima, izgradnji parka u Tuheljskim Toplicama, uređenju prostorija za udruge u vatrogasnom domu, izgradnji parkirališta u centru Tuhlja, stalno raditi na uređenju naših groblja i provođenju raznih manjih komunalnih projekata, nastaviti redovito i odgovorno održavati ceste i javne površine. Ali, posebnu brigu i pažnju, kroz projekte i programe udruga civilnog društva, socijalne programe i lokalnog programa za mlade, potrebno je posvetiti ljudima, jer ljudi i njihov osobni napredak, njihovo zadovoljstvo životnim uvjetima, aktivizam, bolje i tolerantnije društvo su ono što lokalnu sredinu čini sretnijom. Naši mještani imaju podršku Općine od prvih dana roditeljstva kroz darove za novorođene, sufinanciranje troškova vrtića i troškova školovanja skroz do završetka fakulteta, sufinanciranje prijevoza učenika, radnih bilježnica za učenike osnovne škole te knjiga za učenike srednjih škola, provođenjem aktivnosti unutar Lokalnog programa za mlade s ciljem uključivanja mladih u procese donošenja odluka. Po završetku školovanja potičemo razvoj poduzetništva i poljoprivrede, a onim najpotrebnijim mještanima podrška smo putem programa socijalne skrbi i programa brige o starijim i nemoćnim osobama. U takvim nastojanjima ćemo ustrajati i nadalje. Vjerujem da ćemo u svemu tome imati podršku nadležnih državnih institucija i resornih ministarstava u većem opsegu nego do sada te da će naši projekti biti češće prepoznati i odabrani za sufinanciranje za dobrobit svih stanovnika naše Općine.

ZL: Poruka Tuhljanima povodom Dana općine.

HERCIGONJA: Poštovane Tuhljanke i Tuhljani, u Općini nastojimo što racionalnije i efikasnije trošiti sredstva koje ste nam povjerili, proračunski novac je vaš novac, nastojimo vam biti na usluzi. O našem radu redovito vas informiramo na internetskoj stranici, a sve naše odluke donose se uz mogućnost da se svatko od vas uključi svojim komentarima u javnu raspravu. Ponosni smo što smo za svoj rad i ove godine od strane Instituta za javne financije dobili važno priznanje, peticu iz transparentnosti proračuna. Pozivam vas sve da se uključite u društveno politički život naše sredine sukladno svojim afinitetima i mogućnostima. Zahvaljujem svima na doprinosu za našu zajednicu i na odgovornom ponašanju za vrijeme koronakrize. Zahvaljujući vama epidemiološka situacija na području Općine je izvrsna, vjerujem da ćemo tako nastaviti i dalje. Pohvala članicama i članovima DVD-a Tuhelj, djelatnicima GDCK Klanjec i velikom broju volontera na odgovornom obavljanju svih zadataka u borbi protiv epidemije.
Poštovane Tuhljanke i Tuhljani, sretan vam Dan Općine i blagdan Velike Gospe, dan naše Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije. U ovo vrijeme epidemije želim vam prvenstveno dobro zdravlje, uspjeh i sreću u osobnom i poslovnom životu, a u Općini su vam vrata uvijek otvorena za sve ideje kojima bismo zajedno doprinijeli razvoju Tuhlja.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

Predmet na kolniku na autocesti A1 na 350. km između čvora PRGOMET i čvora VRPOLJE u smjeru Zagreba. Molimo korisnike za pojačan oprez.   Kolnici su mjestimice mokri ili samo vlažni i skliski. Mogući su odroni. Zbog povremeno jakih pljusk...

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program