Od danas mobiteli službeno zabranjeni u školama, evo kada su moguće iznimke
Osmi je dan od objave izmjena i dopuna Pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera u Narodnim novinama, što znači da od danas stupa na snagu. Ovo je bio prvi dan u kojem je učenicima svih osnovnih škola u Hrvatskoj službeno zabranjeno koristiti mobitele za vrijeme nastave, piše Srednja.hr.
Odluka je to Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM).
- Mislim da prolazi onako kako je i zamišljeno. I prije nego što smo donijeli ovaj pravilnik koji zabranjuje korištenje mobitela u prostoru osnovnih škola i za cijelo vrijeme trajanja školskog dana, otprilike je negdje 80 posto škola zabranjivalo korištenje mobitela. Ne moram naglašavati da je korištenje mobitela na satu i u osnovnim i u srednjim školama zabranjeno oduvijek, osim u svrhe izvođenja nastave, što dozvoljava nastavnik. Razlika je da smo u osnovnim školama zabranili i pod odmorima. Nemamo negativnih povratnih informacija da u nekim školama dolazi do problema, pobune ili slično, rekao je u petak ministar znanosti, obrazovanja i mladih, Radovan Fuchs.
Učenik mobilni telefon smije donijeti u školu, ali ga mora držati ili u torbi ili u ormariću, ovisno o tome što je propisano kućnim redom svake škole. Iznimke su moguće u opravdanim situacijama, poput korištenja u obrazovne svrhe uz izričito dopuštenje nastavnika ili za učenike sa zdravstvenim potrebama, primjerice za praćenje razine šećera u krvi.
- Kao neprihvatljivo ponašanje smatrat će se i upotreba informacijsko komunikacijskih uređaja (mobitela, pametnih satova...) u svim prostorima osnovne škole (i na nastavi i izvan nje) osim u edukativne, zdravstvene i druge svrhe uz odobrenje škole. U srednjim školama ostat će zabrana nedopuštenog korištenja tijekom nastave jer bi zabrana korištenja mobitela i izvan nastave bila teško primjenjiva. Međutim, ostavlja se mogućnost srednjim školama da vlastitim kućnim redom dodatno postrože pravila i zabrane upotrebu i izvan nastave, objasnili su ranije iz MZOM-a.
Druge promjene odnose se na postroženje neprihvatljivih ponašanja učenika, uvođenje neopravdanih izostanaka u slučaju bojkota nastave kao znak protesta i uključivanje socijalne službe u određenim slučajevima.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Zagorje: Evo kada stiže pljusak s grmljavinom
Vrućina još jača, evo kad stiže vrhunac toplinskog vala
Drama u vikendici: Pijana žena vrijeđala i prebila muža - 'Đubre jedno, prodo si me svima!'
Zagorec podnio prijavu policiji: 'Nisam dobil kredit'
Drama u Zagorju: Sjekirom razbijao po kući, a zatim napao policajca. Morali ga prisilno vezati
Traje sjednica Gospodarskog vijeća, Petek: 'Na burzi je samo 1237 ljudi, a poslodavci sve teže nalaze radnike'
Traži se najbolji med u Zagorju: Otvorene prijave za 24. županijsko ocjenjivanje
Nakon toplinskog vala u Hrvatsku stiže dramatična promjena: Udar će biti silovit
U Mihovljanu se gradi punom parom: Asfaltirana cesta, uređuje se društveni dom, pri kraju i novi vatrogasni dom
Gradonačelnica Zaboka potpisala važan ugovor: 'Drago nam je što smo ostvarili ovo sufinanciranje'
Održana 11. Noć noćnih leptira
[VIDEO] Zašto pacijenti sve češće biraju EsteticaDent, jedan od najmodernijih dentalnih centara u Zagorju
Želite poslovati u Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice? Objavljena dva javna natječaja
Što vaš dom radi svaki dan, a vi to rijetko primjećujete
Opsjedaju vrtove, voćnjake, balkone, prozore i fasade: Stigla je sezona smrdljivih martina, evo kako ih se riješiti
