Kakvo meso jedemo? Šef poljoprivredne komore kaže: staro, jeftino uvezeno i sumnjivo
Foto: Screenshoot HRT
Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović upozorava na probleme u hrvatskoj mesnoj industriji. U razgovoru za Dnevnik HTV-a govorio je o pritiscima koje nameću trgovački lanci i posljedicama koje to ima na domaće proizvođače i potrošače.
“Problem je vrlo kompleksan i nije od jučer. Postoji 30-ak godina, a intenzivira se od ulaska u Europsku uniju”, rekao je Jakopović. Navodi da trgovci sve više traže najjeftinije meso, a domaći proizvođači to ne mogu uvijek pratiti.
“Rezultat je pad samodostatnosti u proizvodnji mesa”, dodaje Jakopović. Osvrnuo se i na netransparentnost informacija o proizvodima. Kaže kako je dovoljno pogledati datum klanja, kojeg često nema jer prikaz tog podatka nije obavezan, da bi sve postalo jasno.
“Ne možete očekivati da za vrlo nisku cijenu možete dobiti kvalitetan proizvod”, istaknuo je Jakopović. Potrošačima savjetuje odlazak u lokalne mesnice gdje mogu pogledati koji je izvor sirovine.”To moramo pratiti zbog sebe, svoga zdravlja”, naglašava te ističe kako je problem sve češće prisustvo starijeg, jeftinijeg smrznutog mesa iz uvoza.
“Domaća klaoničarska industrija je pod pritiskom trgovačkih lanaca. Domaća proizvodnja to ne može pratiti pa se uvozi što jeftinije smrznuto meso. To sigurno nije cilj hrvatskih proizvođača niti potrošača. Oni uvijek loše prođu, a ovi između pronađu prostor na tržištu”, navodi Jakopović.
Podsjeća da smo posljednji ušli u EU i koristili tek jedan krug zajedničke poljoprivredne politike i dodaje da “zemlje u okruženju uz europska sredstva dodaju i nacionalnu omotnicu, neke i do 200 posto”. Smatra da Hrvatskoj nedostaje preradbena industrija, da nemamo kako preraditi kvalitetnu pšenicu pa je izvozimo.
“A kao potrošači generiramo potrošnju. Ako uđemo u trgovački lanac i kupimo ono što je najjeftinije, imat ćemo ovakvu sliku”, zaključio je Jakopović i pozvao potrošače da kupuju meso u domaćim mesnicama, a jaja na jajomatu.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Vozači, obratite pažnju: S ove udaljenosti kamera za nadzor brzine ne može snimiti vozilo
'Popili smo svaki po pet pet pivi, ali problem je jer cijeli dan nismo jeli'
Eksplozija u obiteljskoj kući: vatrogasci i policija na terenu, slijedi očevid
Dramatične scene: Autom sletio s ceste pa završio na boku u dvorištu kuće, intervenirali vatrogasci
Tužna vijest: Preminuo legendarni hrvatski nogometaš – ostao je zapamćen po srčanosti na terenu
Zagorec KR pobjedom potvrdio drugo mjesto, poraz Gaja
Oroslavje vodilo s dva pogotka prednosti, pa u samoj završnici spašavalo bod
Molitve su konačno uslišane: dva znaka kojima zvijezde brišu suze i otvaraju put prema velikoj sreći
[FOTOGALERIJA] UŽIVO S VODOSPREME: Pogledajte atmosferu s Vanninog koncerta
[FOTO] Poznat pobjednik 58. festivala 'Igrajte nam mužikaši': Slavio Zagorski jal s pjesmom 'Pajdaši'
Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode – 22. svibnja
Nikad sporija sezona: Kako privući goste tijekom cijele godine
Ne postoji građevina za stanovanje kojoj nije potrebna ventilacija
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno provelo energetsku obnovu zgrade Mače 32A
Oporavljena roda vraćena u prirodu na području Zagorskih Sela
