INSPEKCIJA OTKRILA: Evo na kojim proizvodima nas u trgovinama najviše varaju
Tijekom protekla tri mjeseca, od početka primjene Vladine odluke o kontroli cijena određenih proizvoda 7. veljače pa do 2. svibnja, tržišna inspekcija je provela 2300 nadzora i utvrdila nepravilnosti u njih 620 ili 27 posto. U većini nadzora, njih 1680 ili 73 posto, nisu utvrđene povrede, objavio je Državni inspektorat.
Najveći broj nepravilnosti trgovci su počinili tako da nisu istaknuli ‘vizualnu identifikaciju oznaka‘, kako to propisuje Vladina Odluka. Ona je izostala u slučaju 1958 proizvoda ili artikala.
Za 302 proizvoda utvrđena je prodaja zatečenih proizvoda ‘iznad najviše dopuštene cijene‘, a u slučaju 454 kategorije proizvoda trgovci nisu za najmanje jedan artikl odredili cijenu do najviše razine dopuštene cijene, a imali su ih u ponudi, piše Zagreb.info.
Isto tako, u provedenim nadzorima utvrđeno je 212 povreda koje se odnose na informiranje potrošača: trgovci nisu istaknuli plakate u 177 slučajeva, 15 povreda odnosi se na to što nisu osigurali propisani zaseban dio u prodajnom objektu koji ima više od 400 metara prodajnog prostora, a 20 počinjenih propusta inspekcija pripisuje nepoštivanju obveze da na zasebnom dijelu bude najmanje jedan artikl po ograničenoj cijeni.
U vezi s propisom da kod odabranih proizvoda trgovci moraju istaknuti cijene svih artikala izloženih u prodaji, njih 1139 bilo je bez vizualne identifikacijske oznake, a 302 proizvoda imala su višu cijenu od najviše dopuštene.
Najviše takvih povreda odnosi se na jogurt, 125, a slijede gel za tuširanje i sirup sa šećerom po 106, te mlijeko 105 povreda.
Kada je riječ o propisu da trgovac mora za najmanje jedan artikl iz svake od 40 kategorija proizvoda istaknuti cijenu do najviše dopuštene, najviše povreda odnosi se na kruh (pšenični nepakirani), njih 107, te pecivo kajzerica, 67.
Sve utvrđene povrede, ističe Državni inspektorat, trgovci su otklonili tijekom inspekcijskog nadzora, odnosno neposredno do okončanja postupka, te poslovanje uskladili s Vladinom odlukom. Za utvrđene prekršaje poduzet će ‘propisane prekršajne mjere‘.
Odlukom u siječnju Vlada je proširila listu od 30 proizvoda s ograničenom cijenom na njih 70, pri čemu je posebno apostrofirala obvezu trgovaca u pogledu ‘transparentnosti i informiranja potrošača‘.