[FOTO] 'Biram održivo!': Vrijedan projekt SŠ Zabok
Srednja škola Zabok već nekoliko godina provodi projekte financirane sredstvima Ministarstva turizma i sporta. Prošlogodišnji projekt Kuhanje je cool! nagrađen je kao jedan od tri najbolja školska projekta u Hrvatskoj. Nastavak tog projekta u ovoj školskoj godini je projekt Biram održivo!, koji se također odvija uz financijsku potporu Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske.
Osim aktivnosti usmjerenih na odvajanje otpada i smanjenje količine bačene hrane, priču o održivosti proširili su na svakodnevne životne izbore, blagdanske običaje i istraživanje mogućnosti razvoja održivog turizma u ruralnim prostorima. Partner na projektu bilo je Društvo „Naša djeca“ Zabok, a osim uključenih učenika Srednje škole Zabok, u radionicama su sudjelovali i učenici Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog Zabok. Radionice o održivom stilu života provodila je voditeljica projekta, nastavnica geografije Karolina Ciglar, a djeca su najviše uživala u radionicama kuhanja koje su vodili nastavnici Boris Marković i Zdravko Semenski.
Nastavnik Semenski je u ožujku za članove Dječjeg gradskog vijeća grada Zaboka vodio radionicu izrade omiljenog dječjeg jela – pizze, koju su djeca samostalno oblikovala, nadjenula, ispekla i pojela.
U travnju je nastavnik Boris Marković odradio radionicu prirodnog bojenja pisanica za učenike 5.A razreda OŠ Zabok, a zatim i radionicu izrade palačinki od staroga kruha za učenike 4.A razreda OŠ Zabok.
Da i mladi naraštaji vole lokalne i domaće specijalitete pokazali su zabočki šestaši koji su rado zasukali rukave i pod mentorstvom nastavnika Markovića i učenica 3.UB razreda Srednje škole Zabok izradili i ispekli svoje prve zagorske štruklje.
Učenici Srednje škole Zabok su kroz projekt istraživali mogućnosti razvijanja selektivnih oblika turizma na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, a izradili su i mali školski vrt začinskog bilja.
Završetak projekta obilježen je šetnjom tzv. Ksaverovom stazom. Ksaverova staza je pješački put koji preko brežuljaka i šuma vodi od dvorca Gjalski u Gredicama do planinarske kuće Picelj u Zaboku. Široj javnosti uglavnom nepoznata staza priča priču o prostoru, životima i sudbinama ljudi koji su ovdje živjeli prije stotinjak godina, a osmislila ju je profesorica Jasna Balaško, inspirirana likom i djelom književnika Ksavera Šandora Gjalskog. Učenicima i nastavnicima Srednje škole Zabok ona je poslužila kao primjer izvrsne ideje za proširenje turističke ponude grada Zaboka.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Popularni trgovački lanac zatvara sve trgovine u Hrvatskoj
Dvorac u Zagorju na aukciji. Ovo je početna cijena
Potres probudio susjede, osjetio se i u Zagorju: 'Udar, tutnjava i podrhtavanje'
Andrej Plenković: 'Rastemo duplo brže od Europske unije'
[FOTO] Plenković stigao u Zagorje
Predstavljena uloga Fakulteta iz Opatije u razvoju obrazovanja i turizma u Zaboku
Muškarac (90) na električnom romobilu prošao kroz crveno pa se sudario s autom
Evo tko su najplaćeniji, a tko najlošije plaćeni radnici u Hrvatskoj
Kreće rekonstrukcija i dogradnja OŠ Krapinske Toplice s novom sportskom dvoranom: 'Ovo je veliki iskorak'
Uskoro velika promjena u zdravstvu: Evo što se mijenja za pacijente
Izvučen dobitnik: Evo tko osvaja ove vrhunske INKOP cipele
Med Contour Multipower: nekirurško oblikovanje tijela uz posebnu promotivnu ponudu
Poziv na predstavljanje vodiča za šumovlasnike
Ruralno. Zeleno. Digitalno. Održivo. - FUTURRA Požega – studij za karijeru budućnosti
Što učiniti ako pronađete ptića?
