Duboka tuga, nježnost i potraga za korijenima u fokusu studentskih filmova Tabor New Frame Film Festivala
TABOR NEW FRAME FILM FESTIVAL / 04. – 05. srpnja 2025.
U sklopu Studentskog natjecanja ovogodišnjeg Tabor New Frame Film Festivala, prikazat će se ukupno 26 filmova, a uz deset hrvatskih studentskih filmova posebnu pažnju plijeni selekcija međunarodnih ostvarenja autora koji su svojim radovima zaronili duboko u teme identiteta, sjećanja, obiteljskih odnosa i osobnih transformacija. Njihovi radovi, žanrovski raznoliki i estetski razrađeni, svjedoče o nevjerojatnoj širini i zrelosti novih generacija filmaša. O pobjednicima ovog natjecanja odlučuje tročlani žiri u sastavu: producentica Sabina Krešić, redatelj Mladen Stanić i glumica Maruška Aras.

U filmu Sante leda redatelja Carlosa Pereire (Njemačka), pratimo Thea koji traži emocionalnu povezanost s prijateljicom, dok se bori s vlastitom krhkošću i usamljenošću. Njegovo suptilno raspadanje prikazano je s rijetko viđenom nježnošću i vizualnim minimalizmom. Film će imati hrvatsku premijeru upravo na Taboru.

Iz Ukrajine dolazi Sunce sja, ali ne grije redatelja Oleksandra Kosiaka, koji na festivalu ima svjetsku premijeru. Film dokumentira emotivan susret 17-godišnje Katije s majkom koju nije vidjela više od desetljeća, nakon što je ova deportirana iz Poljske. Katijina borba da se oslobodi toksične obiteljske dinamike i započne novi, samostalni život ispričana je s iznimnom delikatnošću i suzdržanom, ali razornom emocijom.

Kvarljiv idol redatelja Majida Al Remaihija (Francuska/Katar/Kuvajt) donosi priču o arheologu koji se vraća na napušteni otok Failaku i tamo se suočava s prošlošću, identitetom i zaboravljenom poviješću. Ovaj poetski dokumentarac povezuje osobnu i kolektivnu povijest, ruševine djetinjstva i geopolitičke promjene u regiji. Nominaciju za nagradu BAFTA imao je Adiós (Ujedinjeno Kraljevstvo), animirani film redatelja Josea Pratsa, koji u samo osam minuta uspijeva prenijeti generacijsku bol i emocionalne ponore između oca i sina. U šutljivom odlasku u lov, dva muškarca izbjegavaju riječi, ali ne i osjećaje, suočavajući se s bolešću psa Canela i odlaskom sina u Englesku. Film je istovremeno topao, mučan i razoružavajuće nježan.

Češki animirani mjuzikl Kamen sudbine (r. Julie Černa) vodi nas na simbolično putovanje antropomorfnog kamena koji pjeva, luta i traži slobodu. Irski film Florence (r. Tess Doolan Burke), u međunarodnoj premijeri, bavi se trudnoćom, tjeskobom i nevidljivim mehanizmima tugovanja. Poljski film Prazni prostori (r. Marta Koch) koristi terapijsku seansu kao okvir za animirano rekonstruiranje trauma, dok iz Srbije dolaze dva filma koji se bave mladošću i gubitkom: Rijeka (r. Uglješa Ranisavljević) i Kolovoz (r. Dan Grabnar); oba filma imaju hrvatsku premijeru.

Korejski igrani film Taksi, žele (r. Joonyoung Kim) prati nekadašnjeg glumca koji postaje taksist i pokušava započeti novi život u svom rodnom gradu, dok se u litavskom filmu Rasprodaja (r. Agne Girsaite), vodi borba između sjećanja i zaborava u kući pokojnog djeda.

Eksperimentalni film iz Egipta Iz prirode i u prirodu se vraćamo (r. Bishoy Adel) spaja poeziju i slike u vizualnu meditaciju o čovjekovoj vezi s prirodom, belgijski Vrhunaravna sfera (r. Hasan Pastaci) pak koristi mitske motive i animaciju kako bi preispitala identitet glavnog lika, dok austrijski film Glasna tišina (r. Lisa Bayr) istražuje gubitak osjeta kroz digitalne i zidne slike.

Kineski dokumentarni film Glas Kineskog Tajpeha (r. Zhao Keran) donosi portret mladog blogera koji u kontinentalnoj Kini pokušava graditi identitet i posao pod kulturnim teretom podijeljenog Tajvana.

Bosanskohercegovački igrani film Sretno, Saro! (r. Isidora Ratković) smješten je u posljednji dan protagonistice u Sarajevu, dok donosi tiho, ali duboko proživljeno opraštanje od svega poznatog.

Ulaz na sve festivalske sadržaje je besplatan.
