Prethodni članak
Sljedeći članak

Autohtono vino 'Belina starozagorska' dobilo oznaku kvalitete i izvornosti

Riječ je o laganom vinu s vrlo niskim alkoholom i relativno visokim kiselinama, koje mu daju pitkost i svježinu, što je, uostalom, i jedna od glavnih karakteristika starih zagorskih autohtonih sorti


Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo mladog Nikole Grozaja, 27-godišnjeg vinara i vinogradara iz Donje Pačetine kod Svetog Križa Začretja, koji je početkom prošle godine prvi na tržište 'izbacio' buteljirano vino od zaštićenih autohtonih zagorskih sorti, sada je s prošlogodišnjom berbom krenulo korak dalje. - Berba 2016. godine bila je dobra, iako nam je početkom godine nastala velika šteta od mraza zbog koje nam je urod bio znatno smanjen, no, kvaliteta je bila jako dobra. Uspjeli smo dobiti nekih četiristotinjak butelja i podnijeli smo zahtjev za njihovo stavljanje u promet. I eto, sad smo od Hrvatskog zavoda za vinarstvo dobili rješenje za kvalitetno vino te je kao prvo zagorsko kvalitetno autohtono vino stavljeno u promet. Uz to, dobili smo i oznaku izvornosti, odnosno, kontroliranog zemljopisnog porijekla, dakle, svojevrsnu potvrdu da je riječ o vinu iz Zagorja. Kako mi spadamo u podregiju 'Zagorje – Međimurje', tako je i navedeno u rješenju – ispričao nam je Grozaj.

Niski alkohol

Riječ je o laganom vinu s vrlo niskim alkoholom i relativno visokim kiselinama, koje mu daju pitkost i svježinu, što je, uostalom, i jedna od glavnih karakteristika starih zagorskih autohtonih sorti. Ipak, kad ga kušate, osjetite njegov miris i bouquet, odmah će vam biti jasno zašto je dobio oznaku kvalitetnog vina. - Napravio sam jedan cuve, dakle, miješano vino od tri naše stare zagorske autohtone sorte: 'stare krapinske beline', 'stare začretske beline' i 'smudne beline'. Toj kupaži nadjenuo sam ime 'Belina starozagorska ' i pod tim brendom sad ćemo staviti u promet oko četiristo butelja s oznakom kvalitetnog vina i oznakom izvornosti. To vino je lagano i sad ima 9 volumnih postotaka alkohola s kiselinama 7,3 – rekao nam je Nikola, koji je inače završio i stručni studij vinarstva u Poreču te je po struci inženjer agronomije, zaposlen kao agronom i voditelj laboratorija za analize vina u tvrtki Cipro.

Visoko srebro

Svoju 'Belinu starozagorsku' iz 2016. Nikola je već predstavio zagorskoj 'vinskoj' javnosti, a sada kreće i s prodajom. – Ovo vino smo prvo predstavili na ovogodišnjem Sajmu vina u Bedekovčini, gdje smo ostvarili dobar rezultat. Dobili smo visoko srebro, ali kako je riječ o laganom vinu, niti ne možete očekivati da dobijete neko visoko zlato, no, vino je jako lijepo prihvaćeno. Sljedeću neku ozbiljniju prezentaciju smo imali u Povljani na Pagu, kad je bila Noć Zagoraca, a isto tako smo se prošli tjedan predstavljali u Svetom Križu Začretju na Tjednu kulture, zabave i sporta. Dakle, svi posjetitelji su mogli svakodnevno kušati u Vinoteci na svetokriškom trgu ovo prvo autohtono zagorsko vino, ali i sva ostala naša sortna vina, naravno, uz domaća jela i glazbu – rekao je Nikola.

Tradicija i budućnost

Osim što je školovan vinar, Nikola ima prednost što u ovom poslu ima bogatu obiteljsku tradiciju, ali i veliku pomoć oca, također iskusnog vinara. -Ovaj OPG sam naslijedio od svog oca, kao i on od svog, tako da sam ja, zapravo, treća generacija u obitelji koja se bavi vinarstvom i vinogradarstvom. Imamo 1,5 hektara vlastitog vinograda, s negdje oko 6,5 tisuća trsova, od čega je na tim našim nasadima oko 700 trsova beline te još 300 trsova u vinogradu kojeg imamo u zakupu. Ovo su tek počeci i još nema ni dovoljno sadnica na tržištu za neko veliko širenje, ali mi svake godine polako sadimo nove nasade. No, čim dođu na tržište nove količine sadnica, planiramo ih posaditi do dvije, tri tisuće. Na taj način bi u budućnosti mogli staviti na tržište i do nekih 5 tisuća butelja godišnje – rekao je mladi zagorski vinar o svojim planovima.

Sezonsko vino

Njegovi kolege vinari, ali i javnost, već je pokazala popriličan interes za ovo vino, a prema njemu nije ravnodušna ni struka. - Enolozi kažu da je riječ o vrlo zanimljivom vinu i da naše Zagorje treba upravo takvo vino. Jer to je nešto drugačije, što ne možete piti ni u Slavoniji, niti negdje u inozemstvu, a odlično se i sljubljuje s našom tradicionalnom kuhinjom, puricom s mlincima ili domaćom patkom, koja iziskuje takva lagana vina. Riječ je o jednom sezonskom vinu koje bi se trebalo piti u toj godini, nije za neka odležavanja. To je reprezentativno zagorsko vino, lepršavo, svježe, pogotovo za ove vruće dane – pojasnio nam je Grozaj.

Svijetla budućnost

Za sada ovog vina nema po zagorskim restoranima, no, kad se s vremenom povećaju količine i brend postane prepoznatljiv, nema sumnje da će postati neizostavna ponuda tradicionalnih zagorskih kuhinja. – Za sad se može kušati samo u našem obiteljskom kafiću u Donjoj Pačetini i u Vinoteci Sveti Križ Začretje. To su male količine i jednostavno ga trenutno ljudi samo mogu probati, upoznati se s tim autohtonim proizvodom kojeg nema nigdje na svijetu – kaže Nikola, čija ambicioznost, predanost i ljubav prema ovom 'starinskom' zagorskom vinu daje naslutiti kako će u vrlo skoroj budućnosti upravo ovo vino postati jedan od značajnih brendova Hrvatskog zagorja i sastavni dio naše gastro-enološke turističke ponude.

Još članaka iz "Turizam"

Facebook