Zaslužena pobjeda Zaboka na kraju polusezone

11. kolo Hrvatski telekom Premijer liga košarkaša Hrvatske, Bosco – ZABOK 81:94

Malo teže od očekivanog, ali sasvim zasluženo Zabok je stigao do svoje šeste ovogodišnje pobjede na gostovanju kod Bosca (81:94). Utakmica je bila živa do 34. minute, a onda je Zabok pokazao svoje kvalitete i deklasirao domaćina u zadnjih šest minuta igre.

Zabok je otvorio serijom od 6:0, nakon koš-faula Batura i trice Prolete, u  4. minuti nakon nesportske pogreške Primorca na Proleti na semaforu je stajalo 4:10. Bosco odgovara serijom od 7:0, kojom tricom zaključuje Babić za prvo vodstvo domaćih (11:10). Nakon toga igralo se uglavnom koš za koš, s time da je Zabok imao dosta problema s Primorcem. Nakon dvije greške Galića u završnici prve četvrtine, Bosco nakon prvih deset minuta igre ima četiri koša viška (23:19), uz 12 koševa Primorca.

Primorac je košem za +6 (25:19) otvorio drugu četvrtinu,  nakratko mu je s linije slobodnih bacanja odgovorio Batur (25:21), da bi nakon trice Šeparovića u 12. minuti domaći imali +7 (28:21), što je Tomasa natjeralo na minutu odmora, koja je tako utjecala na zabočke košarkaše da je Šeparović već u prvoj akciji ukrao loptu Baturu i istrčao kontru za +9 (30:21). Tehnička treneru Bosca trebala je ići na ruku Zaboka, no iz nje Zabok nije profitirao. Što više Babić u 15. minuti pogađa za +10 (37:27) i tjera Tomasa na drugu minutu odmora u samo tri minute. Još je gore bilo nakon polaganja Primorca za 39:27 minutu kasnije. Zabok je od veće katastrofe čuvao Radovčić, jedini raspoloženi igrač. Upravo je on tricom spustio na 43:38 u 19. minuti, probudio se s dva polaganja kapetan Črnjević, a samo tri sekunde prije kraja Šarlija polaže za 44:42. No Babić s centra pogađa tricu i Bosco na veliki odmor prenaša 5 koševa viška (47:42). Primorac je do poluvremena već zabio 18 koševa uz 8 skokova od čega 6 u napadu, dok je Petar Babić zabio 10 koševa. Kod Zaboka Radovčić i Črnjević postigli su po 9 koševa.

Buđenje Zaboka sredinom treće četvrtine

Očekivalo se da ćemo na početku nastavka vidjeti bolji Zabok, no to se nije odmah dogodilo. Zabok je zaustavio Primorca, ali se razigrao Chavlovich. Nakon sedmog njegovog koša u nizu na semaforu stoji 58:50, a isti igrač krade loptu Radovčića i otvara kontru Babiću za novih +10 Bosca (60:50), što tjera Tomasa na minutu odmora. Konačno od 25. minute Zabok se počeo dizati. Prvo je tricu stavio Galić, razigrali su se Jambrović i Šarlija, koji polaže za 68:69 i Zabok ulazi u zadnjih deset minuta igre s minimalnom prednošću (68:69).

Radovčić zapečatio sudbinu domaćih

Utakmica je bila živa do 34. minute kada Chavlovich pogađa za 72:71, zadnje vodstvo gostiju. Stvari u svoje ruke tada uzima Radovčić, koji prva pogađa, pa zatim krade nekoliko lopti i odlično upošljava svoje suigrače, pa na ulasku u 37. minutu nakon polaganja Batura Zabok prvi puta  ima dvoznamenkasto vodstvo (73:83) i tu je priči bio kraj. Domaći su ostali pet minuta bez ubačaja iz igre, zabočka obrana djelovala je napokon kako treba. Uz Radovčića odlično je u tom periodu odigrao i Jambrović. Najvećih +18 (76:94) tricom postavlja Tuđen na ulasku u zadnju minutu. Domaćin u samoj završnici koristi malo opuštanje Zaboka i postiže pet koševa, pa utakmica završava rezultatom 81:94. Zasluženo slavlje Zaboka.

U redovima Zaboka Radovčić je postigao 19 koševa uz 3 asistencije, Batur i Proleta pridružili su po 14 koševa, s time da je Batur ubilježio i 4 skoka i čak 9 asistencija, dok je Proleta imao i 7 skokova. Odlični su bili i Patrik Jambrović i Marino Šarlija. Jambrović  je upisao 13 koševa, a Šarlija je uz isti broj koševa imao i 7 uspješnih skokova i 3 asistencije, za valorizaciju 22, najveću u Zaboku.

Domaće je s 21 košem i 12 skokova i 3 asistencije predvodio Mladen Primorac, no on je bio totalno neutraliziran u nastavku. Mladi Jan Palokaj pridružio je 15 koševa uz 9 skokova, a Petar Babić 14 koševa.

Slijedi prvenstvena pauza sve do sredine siječnja. Zabok je prvi dio prvenstva završio na šestom mjestu uz omjer pobjeda i poraza 6-5, što je svakako veliki uspjeh za ovu momčad, no ne možemo se oteti dojmu da je uz malo sreće taj uspjeh mogao biti čak još i veći.

BOSCO – ZABOK 81:94 (23:19, 24:23, 21:27, 13:25)

ZAGREB : SD Trnsko, GLEDATELJA:  , SUCI: Nikola Perlić, Krunoslav Peić i Branimir Galić.

BOSCO: Jularić 4 (1-4), Chavlovich Jr. 12 (1-4), , Šeparović 11 (1-1), Kuga, Palokaj 15 (2-2), Primorac 21 (3-6) Viduka, Antolić, Šetka, Tešija 4, Babić 14 (2-5). TRENER: Matija Brkljačić

ZABOK:  Lisica, Radovčić 19 (10-10) , Galić 5, Črnjević 11 (1-2), Ćutuk, Anzulović 2 (2-2), Tuđen 3, Proleta 14 (3-3), Jambrović 13 (1-2), Batur 14 (4-5), Šarlija 13 (1-2) TRENER: Ivan Tomas