Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Recept za novogodišnje kolačiće Zdenkice, pobjednice 'Babičinih kolača'

Iako kaže da svatko vrijeme nosi svoje, Zdenkica nikada ne izostavlja tradiciju, pa na Staru godinu na stolu treba biti svega obilja, jer se vjerovalo da ako nije stol pun, onda će biti slaba i siromašna nova godina, pa je na stolu neizostavan odojak i sarma


U predblagdansko je vrijeme u kući svake domaćice užurbano. Čišćenje i pospremanje, a posebno pečenje kolača, najvažnije su aktivnosti kojima se posvećuje. Tako je i u domu Zdenkice Ljubić iz Krušljeva Sela, pobjednice ovogodišnjih Babičinih kolača.

Tradicija i danas na stolu

Srčeka, mjeseci, trokutići i mali medvjedići, ukusni su kolačići koje je Zdenkica i ove godine ispekla za Novu godinu. – Suhi kolači su tradicija. Oni se peku malo ranije jer su tvrđi, pa im treba vremena da malo otpuste – pojasnila nam je Zdenkica. Ništa komplicirano, kaže. Zamijesni se jednostavno tijesto od margarina, šećera, brašna, praška za pecivo i vanilin šećera, izreže se raznim modlicama, a nakon pečenja kolačići se mogu ukrasiti čokoladom ili raznim šarenim ukrasima. – U Oroslavju živim 43 godine i niti jednu godinu nisam propustila napraviti i domaće kekse. Oblatne namažem domaćom kuhanom kremom. Moj pokojni muž ih je jako volio, a i danas ih radim jer ih i zet voli jesti. Ja sam to zvala žvakaće gume, jer se rastezalo pri jedenju – ispričala nam je ova domaćica, dodavši kako je za Novu godinu neizostavan bio i kolač s kremom. – Nova godina bila je nezamisliva bez torte. To su nekada bile starinske torte, nešto poput žute pite, s kuhanom kremom od brašna, mlijeka i šećera u koju se umiješao margarin – kaže Zdenkica.

Umjesto šampanjca, točilo se vino

Zdenkica i danas njeguje tradiciju koja je nekada bila obavezna povodom blagdana. – Na Staru godinu  mora biti svega na stolu, jer se vjerovalo da će nova godina biti bogatija, ako je bogat stol na Staru. Za večeru obavezno odojak, jasno, ko je imao, a ko nije, pripremala se svinjetina s krumpir salatom i grah salatom, to kaj se nekad imalo kod kuće. No, danas je to većinom po dogovoru, tko što voli jesti, to se peče. A i mladi odu na dočeke van, dok smo se nekada svi zajedno s obitelji i prijateljima sastajali doma. Nije bilo šampanjca, vinčeko se potočilo, a poslije ponoći trebalo se popiti i nešto žešće, da bi se lakše jela sarma. Ujutro smo pjevali zornicu – prisjetila se.

Osjećaj za kolače

Baš kao što je Zdenkica ''osjećaj za kolače'' pokupila od svoje majke koja je pekla kolače za svadbe, tako i ona svoje recepte prenosi na unuku Emu. – Zasad zna sama ispeći čokoladne muffine, ali onda se moramo svi maknuti iz kuće – našalila se baka. Dvanaestogodišnja Ema pohađa osnovnu školu u Stubičkim Toplicama, a odmalena pokazuje zanimanje za pečenje kolača. – Baka me uči peći kolače. Pečemo skupa moje omiljene, kiflice i čupavce. Sve bakine recepte pišem u jednu bilježnicu, pa kad odrastem imat ću ih sve na jednom mjestu i peći po njima – ispričala nam je Ema prije nego što je zamijesila s bakom kolač. Pohvalila nam se Zdenkica kako se u kući svi dobro slažu. – Tu smo moja kćer, zet, unuka i ja. Kuham za sve, svaki dan. Ali kolače ne pečem svaki dan, jer se od njih debljam, pa sam to malo reducirala – našalila se, no ipak nam je otkrila da već sada smišlja što će pripremiti na sljedećim Babičinim kolačima koji će se na proljeće održati u Oroslavju.

 

Evo recepta za Zdenkičine suhe kolačiće:

25 dag margarina

15 dag šećera

50 dag oštrog brašna

2 žumanjka

korica od limuna

vanilin šećer

prstohvat soli

2 žlice vrhnja

Zamijesite tijesto i razvaljajte, izrežite kalupićima i ispecite. Pečene kolačiće ukrasite po želji.

Još članaka iz "Recepti"

Facebook