Prethodni članak
Sljedeći članak

Znate li što je fotohajga? E pa Sandra i Franjo iz Oroslavja u tome su majstori

Fotohajga je jedinstveni spoj fotografije i haiku stihova koji zajedno čine neraskidivu cjelinu, a koja potječe iz Japana


Hajga je specifična japanska umjetnička forma gdje likovno djelo i haiku dijele isti prostor, međusobno se nadopunjuju, a nikako ne objašnjavaju jedno drugo. Ovakav spoj likovnog i literarnog izričaja, baš je po mojoj mjeri – ukratko nam je objasnio što je hajga Franjo Ordanić, magistar tehničke iz Oroslavja koji haiku stihove zapisuje već 7 godina.

Na ideju o suradnji sa Sandrom Šamec, diplomiranom knjižničarkom i ravnateljicom Gradske knjižnice Oroslavje, Franjo je došao vidjevši njezine fotografije s dalekih putovanja.  – Volim putovati i upoznavati nove ljude i kulture tako da sam do sada osim Europe imala priliku posjetiti i nekoliko zemalja u Aziji i Sjevernoj Americi. S dalekim putovanjima pojavile su se želja i potreba da svoje uspomene sačuvam u srcu i slici pa sam tada kupila i svoj prvi fotoaparat. Strastveni sam zaljubljenik u prirodu i planine i koristim svaku moguću priliku da budem negdje u šumi ili van grada. Najviše uživam kad se sa svojom kamerom nađem u prirodi kojoj se ne prestajem diviti, koja nikad ne razočara i koja mi uvijek pokazuje svu svoju ljepotu na najrazličitije načine u svako doba dana ili godine. Upravo tamo nastaju najimpresivnije fotografije i najčešći motivi za fotohajge – ukratko nam se predstavila naša simpatična sugovornica Sandra, koja rijetko kamo ide bez fotoaparata u ruci.

„Proces stvaranja fotohajgi je dvosmjeran: ponekad fotografija inspirira nastanak stihova, a nekad gotov haiku traži fotku u koju će se savršeno smjestiti“

Tako je na Franjin prijedlog nastala suradnja koja je urodila s nekoliko izložaba, zbirkom, radionicama i međunarodnim natječajem "Haiku kraj Mogile" u Oroslavju. – S pojmom hajga odnosno fotohajga prvi sam se put susrela tek kad sam upoznala Franju koji je bio čest gost naših kulturnih događanja u knjižnici. On je u to vrijeme počeo više pažnje posvećivati japanskoj kratkoj formi pjesme u kojoj je bio od samog početka iznimno uspješan, a nakon što je vidio neke od mojih fotografija s putovanja rodila se ideja za spajanjem naših hobija. Trebalo mi je malo vremena da shvatim kakvi se motivi najljepše slažu s haiku pjesmom, a zatim sam počela i svjesno ostavljati prostor za poeziju i više razmišljati o jednostavnosti fotografije – kaže nam Sandra, a Franjo dodaje kako je proces stvaranja fotohajgi dvosmjeran, ponekad fotografija inspirira nastanak stihova, a nekad gotov haiku traži fotku u koju će se savršeno smjestiti.

Proces nastanka ovih unikatnih umjetničkih djela, zapravo je vrlo spontan. – Često kad idem na neko mjesto na kojem još nisam bila ili je pak jednostavno vani predivan dan, uzmem sa sobom fotoaparat i njime bilježim ono što mi je oku lijepo. Ponekad se među snimljenim motivima nađe upravo ona fotografija koju smatram idealom inspiracijom za nastanak nove fotohajge i koju nakon obrade šaljem Franji. Njegov trenutak inspiracije na fotografiju može doći isti tren, a može doći i s odmakom vremena. Osim toga, hajga može nastati i obrnutim procesom u kojem prvo nastaje haiku, a zatim se traži fotografija koja se s njime stapa u fotohajgu. Ono što je karakteristično za fotohajgu jest da u tom spoju poezija ne opisuje sliku već traži asocijaciju na nju – opisala nam je Sandra kako se rađaju fotohajge ovog kreativnog dvojca.

Međunarodni natječaj "Haiku kraj mogile"

Oroslavski umjetnici iza sebe imaju nekoliko izložbi, u Zagorju i SAD-u, a redovno objavljuju i u specijaliziranim časopisima. – Iza nas su po dvije domaće izložbe u Oroslavju i Zaboku, i dvije u web THF Gallery u SAD-u. Nastojimo biti inovativni, inspirativni i promicati radost stvaranja, stoga pozitivna reakcija publike nikad nije izostala. Prosječno imamo dvije objave mjesečno u domaćim i svjetskim specijaliziranim časopisima, blogovima, i galerijama i tim tempom kanimo i nastaviti. Radionicama fotohajga i dalje ćemo nastojati privući što više mladih da se i sami okušaju u stvaranju hajge, a krajem veljače raspisujemo novi, sedmi po redu natječaj "Haiku kraj mogile".

Do kraja godine prikupit će se materijala i za treću izložbu... Veliki vjetar u leđa dalo nam je priznanje Hrvatskog književnog društva za zbirku fotohajga "Lepet Krila", jedinu takvu u Hrvatskoj, što nam daje za pravo da se nadamo dobrim vijestima iz Amerike gdje na natječaju "Touchstone Award" konkuriramo za najbolju zbirku Hajga u svijetu objavljenu 2022. godine – otkrivaju nam zagorski kreativci koji još zasigurno imaju puno toga za reći na umjetničkom području, sudeći prema pozitivnim reakcijama – na veliko zadovoljstvo ljubitelja umjetnosti.

.

.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook