Zbogom žuljevima: Ovo su savjeti koji stvarno pomažu
Žuljevi, bolni mjehurići ispunjeni tekućinom, nisu nepoznanica kad se radi o obući, osobito ljetnoj, pa čak i kad je riječ o ranije nošenoj obući koju smo u novoj sezoni odlučili ponovno aktivirati.
Iako su vrlo neugodna i bolna pojava, žuljevi su zapravo jedan od mnogih načina na koje tijelo pokušava paziti na vas te se stvaraju da bi zaštitili oštećenu kožu.
Ipak, postoji li način da se spriječi njihovo pojavljivanje? I što napraviti s njima nakon što se već pojave? Dr. Georgeanne Botek, podologinja (podologija je grana medicine koja se bavi dijagnostikom, prevencijom i liječenjem bolesti stopala) objašnjava kako spriječiti pojavu žuljeva na nogama i što učiniti kad se već pojave, prenosi Tportal.
Kako možemo spriječiti pojavu žuljeva
Iako mjehurići mogu imati mnogo uzroka, najčešći razlog je trenje - sila trljanja dviju površina jedne o drugu. U ovom slučaju te dvije površine su cipele i koža. Ponovljeno trenje uzrokuje slabljenje gornjeg sloja kože i počinje se odvajati od slojeva ispod njega.
Treba spomenuti da postoje i druge vrste mjehurića, poput onih uzrokovanih manjim opeklinama, krvavih mjehurića od uboda ili nagnječenja kože ili onih uzrokovanih medicinskim stanjima, no žuljeve izaziva obuća
Pet efikasnih načina za sprječavanje žuljeva:
1. Nosite cipele koje su baš vaše veličine
Mnogo je razloga za nošenje dobro prilagođenih cipela, a evo još jednog koji treba dodati popisu. Nošenje prevelikih ili premalih cipela može potaknuti dodatno trenje, što znači veću mogućnost žuljeva.
'Svaka cipela koja ne pristaje dobro može izazvati iritaciju kože', upozorava dr. Botek. Osim toga, stopala mogu mijenjati širinu ili veličinu kako starite.
2. Odaberite prave cipele za aktivnosti koje obavljate
Ako ste se prilikom kupnje tenisica pitali zašto ih postoji toliko mnogo vrsta, razmislite o ovome: različite vrste cipela stvorene su za različite aktivnosti, a nošenje pogrešnih može vas dovesti u opasnost od ozbiljnih ozljeda - i, da, izazvati hrpu žuljeva. Ako se bavite sportskom aktivnosti koja zahtijeva specijaliziranu obuću, poput boksa, vožnje bicikla, planinarenja ili trčanja, nošenje pravih cipela pomaže zaštititi stopala.
Ovo isto vrijedi za hodanje. Bez obzira na to idete li pješice na posao ili lutate novim gradom na odmoru, radije se odlučite za udobnu obuću nego npr. sandale ili natikače ravnih potplata.
3. Razgazite cipele kod kuće
Jasno nam je da žudite nositi nove cipele, no strpljenje je vrlina. I može uvelike pomoći u sprječavanju žuljeva.
'Razgazite cipele prije no što ih počnete nositi. Ovo vrijedi za svečane cipele, one s visokom petom i čizme, kao i za sve cipele koje ćete nositi za npr. trčanje', savjetuje dr. Botek.
Obujte nove cipele i nosite ih u zatvorenom prostoru te stavite zavoj ili malo vazelina (ili gela) na sva mjesta na kojima vam trljaju ili iritiraju kožu.
4. Održavajte stopala suhima
'Ako vam se stopala znoje, bit ćete skloniji žuljevima', upozorava podologinja. Predlaže i da se na njih nanese sredstvo za sušenje prije vježbanja, bavljenja sportom ili bilo čega drugog što bi moglo potaknuti znoj. Sredstva za sušenje koja mogu pomoći prilikom znojenja stopala uključuju aluminijev klorid, kukuruzni škrob ili npr. puder za stopala bez talka.
5. Ako je izvedivo, s cipelama nosite čarape
Nošenje čarapa također pomaže u održavanju stopala suhima i smanjuje trenje, što sprječava stvaranje žuljeva. Ali odabir prave vrste čarapa je ključan, stoga nosite varijante koje upijaju vlagu. 'Odaberite prozračne čarape koje zadržavaju oblik i uklanjaju vlagu iz kože, što je posebno važno za atletske aktivnosti, prilikom kojih ćete se vjerojatno znojiti', savjetuje dr. Botek.
Pripazite na njihove šavove, jer bi vam se mogli pojaviti žuljevi ako trljaju kožu pod neugodnim kutom. Ako imate ovaj problem, potražite bešavne čarape, poput onih posebno dizajniranih za trkače.
Spremite još jedan par čarapa u torbu ili auto za slučaj da se oznojite i morate se brzo preobuti.
Kako liječiti žuljeve na stopalima
Već ste zaradili žulj i što sad?
Dr. Botek kaže da će oni nestati sami od sebe za tjedan ili dva, a u međuvremenu evo najboljih načina za njegu:
Ako ne boli, nemojte ga bušiti
Najčešća vrsta mjehura koju dobijete na stopalima zove se sterilni mjehurić - vrsta ispunjena bistrom vodenastom tekućinom. 'Obično se ispod formira nova koža i ta tekućina će se apsorbirati. Dakle sve dok nije bolno, opće pravilo je da se žulj ne buši', objašnjava dr. Botek. On je tu da zaštiti kožu, stoga pokušajte držati ruke podalje i pustiti tijelo da odradi svoje. Osim toga, dobro je poznato to da bušenje žuljeva može povećati rizik od infekcije.
Ako ga morate otvoriti, učinite to vrlo pažljivo
Ako je žulj bolan, dr. Botek preporučuje otvaranje jednog od rubova, nikako središta, i ostavljanje vanjskog sloja netaknutim. 'Nakon što ga otvorite, držite područje što je moguće čišćim da biste spriječili infekcije. Lokalne masti poput joda ili drugih topikalnih antibiotskih proizvoda koji se izdaju bez recepta mogu pomoći u održavanju čistoće dok žulj zacjeljuje', savjetuje liječnica. Držite ga pokrivenim i redovito mijenjajte zavoj. Ako otvorite mjehurić, a tekućina koja istječe je bistra, to je znak sterilnog mjehura, no ako je kojim slučajem bijela ili mliječnožuta, to je već znak infekcije.
Kada posjetiti liječnika
No ako žulj je bolan, otečen ili crven, vrijeme je da potražite liječničku pomoć! 'Ako se stanje mjehurića pogorša ili ako se curenje nastavi čak i nakon što ste ispraznili žulj, potražite liječničku pomoć', savjetuje dr. Botek. Također, ako uočite npr. oteklinu, crvenilo, osjetljivost ili bol, toplu kožu oko rane ili čudan miris, morate što prije posjetiti liječnika.