Tržnice su prepune ovog omiljenog ljetnog voća, ovako ćete prepoznati one najsočnije i najzrelije
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL/Ilustracija
Tržnice su prepune dinja - još jednog omiljenog ljetnog voća. Za domaću dinju na Dolcu i Kvatriću morat ćete izdvojiti između 2 i 3 eura, saznaje Index.
No, kako odabrati onu najslađu i najzreliju? Na nekoliko stvari treba pripaziti.
Obratite pažnju na peteljku
Pri kupnji dinje pripazite na peteljku oko koje se mogu stvarati kapljice, što je znak da je dinja ubrana prerano. Kod zrele dinje peteljka se lako skida, na čijem mjestu ostaje udubljenje, dok druga strana dinje mora biti mirisna i lagano elastična na dodir. Kao što je slučaj i s drugim voćem, izbjegavajte dinje koje imaju mekane dijelove ili tamna oštećenja.
Kako najlakše očistiti dinju?
Sada kada ste ju kupili, sigurno se pitate kako ju očistiti. Svatko ima svoj način, no prvo je obavezno isperite pod mlazom hladne vode kako biste uklonili eventualne nečistoće s kore. Zatim je prepolovite po dužini, pa žlicom izvadite sjemenke iz sredine. Potom je narežite na kriške ili kocke, prema potrebi.
Gdje i kako čuvati dinju kod kuće?
Ako je dinja cijela i nezrela, najbolje ju je čuvati na sobnoj temperaturi, dalje od izravnog sunca, dok ne omekša i zamiriše. Zrela dinja, s druge strane, najbolje se čuva u hladnjaku - cijela može trajati nekoliko dana, dok narezana treba biti pokrivena (ili u zatvorenoj posudi) i potrošena unutar 2-3 dana.
Dinju je najbolje pojesti sirovu, samu ili u voćnoj salati, no ako ste raspoloženi za nešto drugačije, od nje možete napraviti slastan sorbet. Naravno, ni koštice dinja ne morate bacati. Poželjno je da i njih iskoristite, a ovdje saznajte kako napraviti jednostavne karamelizirane pločice od koštica dinje.