Svi ga jedu, a razara jetru: Stručnjaci upozoravaju na ovo voće!
Foto: Ilustracija
Voće koje preporučuju svi nutricionisti i liječnici, a koje se općenito smatra zdravim, sadrži ugljikohidrate – glukozu i fruktozu. Upravo tu leži potencijalna opasnost. Ako se konzumira u velikim količinama, fruktoza može dovesti do bolesti masne jetre (nealkoholne).
„Primjerice, jabuke sadrže više fruktoze, dok kod marelica prevladava glukoza“, rekla je nutricionistica Ellie Krieger.
Krieger objašnjava kako se ovaj problem može izbjeći ako obratimo pažnju na doba dana kada jedemo voće, kao i na količinu. Tako se preporučuje konzumacija u prijepodnevnim satima – kada je metabolizam brži, probava učinkovitija i organizam lakše razgrađuje glukozu i fruktozu.
Također pojašnjava da se glukoza regulira inzulinom, nakon čega se pretvara u rezervnu energiju ili masnoće. Evo što se zapravo događa: kada unesemo fruktozu putem voća, ona se prvo skladišti u jetri, ali ne i u mišićima. Kad se zalihe glikogena u jetri popune, sav višak se pretvara u mast – a to je glavni rizik za razvoj masne jetre.
Način da se to spriječi i da se ublaže negativni učinci voća je – konzumacija u kombinaciji s drugom hranom. Proteini mogu pomoći u prevenciji bolesti jetre jer usporavaju razgradnju šećera i podržavaju stabilniju metaboličku obradu.