PRIPAZITE: Ova tri popularna napitka mogu ozbiljno naštetiti zdravlju
Ljubitelji kave i sportskih napitaka, pozor! Američka liječnica izdala je upozorenje o skrivenim opasnostima koje se kriju u nekim od najpopularnijih napitaka, a koje mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući rak i neurološka oštećenja.
Endokrinologinja Alessia Roehnelt otkrila je koje tri vrste napitaka izbjegava i savjetuje drugima da učine isto. Na njenom popisu našli su se kava iz kapsula zbog mikroplastike, napitci bez kofeina zbog kemikalija korištenih u obradi te sportski napitci zbog umjetnih bojila povezanih s tumorima.
Kava iz plastičnih kapsula
Kava iz kapsula, koja se priprema uz pomoć aparata, praktična je, ali nosi rizik. Riječ je o kavi ili čaju pakiranima u plastičnu kapsulu za jednokratnu upotrebu. Proces pripreme, tvrdi dr. Roehnelt, može dovesti do ispuštanja mikroplastike u napitak, čime sa svakim gutljajem povećavate izloženost štetnim kemikalijama, prenosi Index.
Te sićušne čestice, poznate kao mikro i nanoplastika (MNP), komadići su plastike manji od pet milimetara, a mogu se nakupljati u vitalnim organima i oštetiti DNA. Znanstvenici vjeruju da povećan unos mikroplastike može izazvati upalne procese i dovesti do raka debelog crijeva.
Štoviše, studija iz ožujka 2025. otkrila je da se mikroplastika nakuplja i u ljudskom mozgu, gdje može uzrokovati upale i oštećenja koja vode do demencije. Istraživači su pronašli značajno veće razine MNP-a u mozgovima osoba s demencijom. Ove čestice također se povezuju sa staničnom smrću, promjenama u crijevnom mikrobiomu, krvnim ugrušcima i povećanim rizikom od srčanog udara.
Kava i čaj bez kofeina
Iako su posljednjih godina stekli veliku popularnost kao "zdravija" opcija, napitci bez kofeina možda ipak nisu tako bezopasni. Problem leži u kemijskim otapalima koja se često koriste u procesu uklanjanja kofeina.
Za dekofeinizaciju zrna kave najčešće se koriste metilen-klorid i etil-acetat. Prethodna istraživanja povezala su izloženost metilen-kloridu s povećanim rizikom od raka jetre, pluća, dojke i mozga, kao i s neurotoksičnošću i oštećenjem jetre. Američka agencija za zaštitu okoliša (EPA) je 2024. godine zabranila većinu industrijskih primjena ove kemikalije, no ona se i dalje koristi u prehrambenoj industriji.
S druge strane, etil-acetat nije smrtonosan u malim količinama, ali visoke doze mogu izazvati iritaciju probavnog sustava i potencijalno dovesti do depresije središnjeg živčanog sustava. To stanje usporava aktivnost mozga i leđne moždine, utječući na vitalne funkcije poput rada srca i disanja.
Sportski napitci s elektrolitima
Na kraju, dr. Roehnelt upozorava i na popularne sportske napitke s elektrolitima, navodeći da su "puni umjetnih sladila, prehrambenih bojila i drugih kemikalija". Posebno ističe boju sintetičku plavu boju, koja se koristi u širokom spektru proizvoda, od sportskih napitaka do slatkiša i sladoleda. Studije su pokazale da prekomjerna konzumacija može povećati rizik od razvoja tumora, posebno na mjehuru, testisima i mozgu. Također se povezuje s alergijskim reakcijama i hiperaktivnošću kod djece.