Prethodni članak
Sljedeći članak

Ovu namirnicu nikad nemojte držati kraj štednjaka: Može se zapaliti


Radna površina u kuhinji često je prenapučena aparatima, začinima i svakodnevnim namirnicama. Iako je praktično držati stvari pri ruci dok kuhate, postavljanje određenih predmeta blizu štednjaka može predstavljati sigurnosni rizik. Bilo zbog požara, kvarenja hrane ili smanjene učinkovitosti proizvoda.

“Kad organizirate kuhinju, posebno područje oko štednjaka, važno je uzeti u obzir trajnost, sigurnost i praktičnost,” kaže dijetetičarka Tracee Yablon Brenner.

Toplina i vlaga koje dolaze od štednjaka mogu smanjiti kvalitetu i rok trajanja mnogih namirnica. “Svjetlost, toplina i vlaga koji su prisutni oko štednjaka ubrzavaju propadanje hrane,” kaže Jonathan Deutsch, profesor kulinarstva i znanosti o hrani na Sveučilištu Drexel. Najbolje je spremati začine, ulja i ostale sastojke na hladno, suho i tamno mjesto čak i ako to znači da ih morate svaki put donositi do štednjaka.

Osam stvari koje treba maknuti
Iako je praktično imati ulje odmah uz štednjak, visoke temperature mogu ga zapaliti. Osim toga, toplina ubrzava kvarenje ulja jer ono oksidira, gubi okus i nutritivnu vrijednost, a mogu se razviti i štetni spojevi. Bolje ga je čuvati u zatvorenoj polici ili ormariću.

Moderne kuhinje često imaju ugrađene police za začine pokraj štednjaka, no to nije dobra ideja. Toplina i vlaga smanjuju intenzitet okusa i boje začina, ističe Kimberly Baker, direktorica programa sigurnosti hrane na Sveučilištu Clemson. Za dugotrajnu svježinu, začine je idealno pohraniti u smočnicu ili kuhinjski ormarić.

Ako imate kutak za kavu blizu štednjaka, razmislite o preuređenju. Visoke temperature uništavaju arome u kavi, što vodi do gubitka okusa, a para i vlaga mogu uzrokovati stvaranje grudica ili čak plijesni. Kavu je najbolje držati u neprozirnoj, hermetički zatvorenoj posudi, na hladnom i tamnom mjestu.

Lijekovima nije mjesto u kuhinji
Mnoge obitelji drže zdjelu s voćem na radnoj površini, no ako je ona blizu štednjaka, voće će brže propadati. Toplina i para omekšavaju voće i potiču kvarenje. Bolje rješenje je držati voće dalje od izvora topline, primjerice na stolu, polici ili u blagovaonici.

Ako lijekove ili dodatke prehrani čuvate u kuhinji, izbjegavajte prostor blizu štednjaka. Toplina i vlaga mogu razgraditi aktivne sastojke i smanjiti učinkovitost, a posebno su osjetljivi probiotici, riblje ulje i vitamini. Pratite upute na pakiranju za koje stoji da ih se većina ne preporučuje čuvati u kuhinji, osim ako nije navedeno drukčije.

Aparati poput tostera, blendera ili kuhala za vodu trebali bi stajati dalje od štednjaka. Kablovi se mogu prebaciti preko plamenika, a sama toplina može oštetiti uređaj. Ako je prostor malen, razmislite o tome da ih koristite samo po potrebi i zatim pospremite.

Očito, ali često zanemareno: papirnati ručnici su zapaljivi. Ako su preblizu plameniku, mogu lako planuti zbog čega ih je najbolje držati u ladici, ormariću ili na nosaču daleko od topline. Drvene daske za rezanje koje stoje blizu štednjaka mogu se iskriviti, napuknuti, pa čak i zapaliti.

Drvo upija vlagu, a pod utjecajem pare i topline može popucati, stvarajući prostor za bakterije. Spremite ih u ormarić, stavite na stalak za daske ili ih držite na udaljenoj radnoj površini, savjetuju stručnjaci. Organizacija kuhinje ne odnosi se samo na estetiku i praktičnost, već i na sigurnost i trajnost. Premda se možda čini zgodnim držati sve na dohvat ruke, stvari poput ulja, začina, kave i aparata ipak imaju svoje pravo mjesto dalje od izvora topline, piše HuffPost.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook