Da bi roštilj ispao odlično, nemojte raditi ove greške
Toplo i sunčano vrijeme, neradni dan i okupljanje s prijateljima i obitelji pozivaju nas da i za ovaj Praznik rada zapalimo roštilj i uživamo u ukusnim jelima na otvorenom. Iako je roštiljanje za one s više iskustva jednostavan zadatak, postoje brojne pogreške koje početnici često prave (a nerijetko i oni iskusniji) - evo koje su najčešće i kako ih izbjeći da za najbolji roštilj ikada, piše Tportal.
Previše improvizacije stvara probleme
Priprema roštilja definitivno bi trebala biti zabavna, ali previše improvizacije dovest će vas do problema. Umjesto toga, na vrijeme pripremite sve sastojke (poput stavljanja mesa u marinadu večer prije), napravite okvirni raspored pečenja ovisno o duljini potrebnoj da pojedini sastojak bude gotov te krenite s paljenjem vatre na vrijeme kako biste sve stigli završiti u miru i bez pritiska.
Uvijek očistite roštilj
Kao što ne biste kuhali u prljavoj tavi, tako ne biste trebali ni na prljavom roštilju. Čistoća rešetki ključna je za prepoznatljive urezotine na mesu, a pomaže i u sprječavanju lijepljenja hrane.
Pričekajte da ugljen postan blago bijel
Sve dok ugljen ne dobije bijelu boju, koja se stvara pri visokim temperaturama, nije spreman za početak roštiljanja. Radije pričekajte da se potpuno zagrije kako biste dobili bolje rezultate.
Koristite kvalitetne sastojke
Da, svi smo skloni pokleknuti pred jeftinim paketima mesa u supermarketima. Ipak, ako želite vrhunski roštilj, potrebne su vam - vrhunske namirnice. Naime, kvaliteta mesa ima veliki utjecaj na rezultat, a pri kupovini birajte one komade koji su prošarani masnoćom za veću sočnost.
Oprezno s umacima
Umake za meso nikad nemojte stavljati u marinadu jer sadrže velike količine šećera, koji su topivi pa samim time utječu i na pečenje. Radije ih dodajte kada je meso već ostavljeno da 'odmori' prije stavljanja na stol. A kada je riječ o marinadi, računajte na to da će arome biti snažnije, a meso mekanije, ako se pripremi večer prije.
Lagano s dimom i vatrom
Dim je bitan element roštiljanja, no ne biste smjeli pretjerivati jer će hrana imati pretjerano dimljenu aromu koja nije osobito primamljiva. Također, mnogima se često dogodi da im vatra postane pretjerano jaka - u tom slučaju sklonite meso s rešetki i vatru ublažite polijevanjem malene količine vode.
Poklopac otvarajte što rjeđe
Za kraj, greška koju bi trebali izbjeći svi oni koji roštilj pripremaju na aparatu s poklopcem jest njegovo pretjerano otvaranje. Naime, svaki put kada podignete poklopac roštilja, produljujete vrijeme kuhanja. Poklopac treba ostati zatvoren što je duže moguće kako bi toplina ostala unutar.