Prethodni članak
Sljedeći članak

Mali kreativni Stubičanci: Kroz Škrinjicu čuvaju običaje, kulturu i tradiciju svog kraja

U Osnovnoj školi Donja Stubica u Donjoj Stubici kao izvanastavna aktivnost djeluje, stvara i radi Etnografska grupa Škrinjica


U Osnovnoj školi Donja Stubica u Donjoj Stubici kao izvanastavna aktivnost djeluje, stvara i radi Etnografska grupa Škrinjica. Već joj i samo ime govori da se u njoj nešto krije. Već trideset godina Škrinjica se puni bogatstvom običaja, kulture i tradicije stubičkoga kraja.

 

Prirodni i reciklirani materijali
-Škrinjica okuplja u svojem osnovnom postavu učenike razredne nastave, a po potrebi i temama koje se obrađuju proširuje se članstvo i s učenicima predmetne nastave. U rad su uključeni roditelji, bake, djedovi, udruge, majstori zagorskih tradicijskih obrta te vanjski suradnici različitih profila. U stvaranju naših radova nastojimo što je više moguće koristiti prirodne ili reciklirane materijale – ispričala nam je voditeljica Etnografske škrinjice Snježana Štefek Borovčak.

 

Kreativnost i stvaralaštvo
Tijekom djelovanja istražuju se i prikupljaju različiti sadržaji materijalne i nematerijalne baštine stubičkoga kraja. -Konačan ishod svakog projekta je stvaranje nečeg novog, a da se temelji na tradiciji i običajima. Naglašava se vrlo često u našem radu stubički kraj iz jednostavnog razloga što djeca žive na tom području koje nam je izvor ideja koje nas potiču na kreativnost i stvaralaštvo. Članovi Škrinjice aktivno sudjeluju na različitim manifestacijama kao što je izložba Zagorje – trnac starih sorata voća te Izložba pisanica u Gradskoj galeriji grada Krapine. Prepoznati smo po svom radu daleko izvan samih okvira škole i rada u školi – kaže Štefek Borovčak.

 

Jubilej i nova ideja
Ova školska godina je jubilarna je u njoj obilježavaju 30 godina rada. - Apliciranjem na natječaj Ministarstva odgoja i obrazovanja povučena su sredstva kojima je ostvarena više godišnja ideja stvaranja prepoznatljivog suvenira stubičkog kraja i Hrvatskog zagorja. O čemu se radi? - Kroz dugogodišnji rad nastale su prekrasne fotografije kojima je zabilježen čitav niz radova. One su osnova igre Memori. Napravljena je u dva kompleta, svaki s 12 parova. Uparivanjem sličica djeca uz put uče promatrajući kako je nešto nastalo, kako izgledalo prije i što se sve radilo. Samu igru pratiti će i fb stranica na kojoj će se kroz određeni vremenski period o svakoj sličici ispričati što ona pokazuje, kako je i povodom čega je nastala – ispričala je voditeljica Etnografske grupe. Čestitke na dugodišnjem djelovanju.

 

 

Još članaka iz "Donja Stubica"

Facebook