Prodao firmu za 250 milijuna kuna: "Nestvarno! Nekad sam bio sretan kad platim račune"
Tvrtka zapošljava 220 stručnjaka
Renomirana zagrebačka IT tvrtka Five prodana je britanskoj softverskoj tvrtki Endava za 40 milijuna američkih dolara ili 250 milijuna kuna, piše Index.hr
To je još jedna velika akvizicija domaće IT tvrtke od strane stranih ulagača, koji će u ovom slučaju dio platiti u novcu, a dio kroz razmjenu dionica i nagradu za nastavak razvoja Fivea, koji je registriran i kao Pet minuta.
Five zapošljava 157 stručnjaka, urede ima u Brooklynu, New Yorku i Zagrebu, a klijenti su im ponajviše iz SAD-a.
Iz Fivea, koji su osnovali partneri Viktor Marohnić, Luka Abrus i Sven Marušić, kažu da su zadovoljni tom transakcijom te da će to otvoriti nove prilike na tržištima.
Viktor Marohnić objavio je na Facebooku poduži status na engleskom u kojem se prisjetio svojih početaka.
"Imamo važnu vijest danas - kompaniju koju sam osnovao 2005. godine, Five, preuzima Endava, velika kompanija čije su dionice na burzi.
Pokrenuo sam ovu kompaniju s jednostavnim ciljem - stvarati radna mjesta koja će biti uzbudljiva mladim i ambicioznim softverskim inženjerima poput mene. U to vrijeme čitali smo o uspjesima tehnoloških startupova u Silicijskog dolini i sve što smo željeli bila je prilika da svijetu pokažemo da smo dobri koliko i oni.
U početku sam bio sretan kad sam mogao platiti račune i nisam tražio puno više, ali prije nego što sam uopće imao priliku predahnuti, započelo je putovanje koje je teško riječima opisati. U petnaest godina surađivali smo s nevjerojatnim ljudima, stekli mnoge prijatelje i utjecali na mnoge živote.
Više od 500 ljudi radilo je u Fiveu tijekom godina, od kojih je svatko bio vrlo poseban i svaki od njih pridonio je uspjehu Fivea. Malo pomalo pretvorili smo ovaj dvojac u impresivnu agenciju s 220 zaposlenika koja osvaja projekte i klijente na najkonkurentnijim svjetskim tržištima.
Sve ovo i dalje djeluje nestvarno, jer sam prije samo godinu dana mislio da ću do kraja života ostati u ovoj kompaniji, ali nakon puno razmišljanja, raspravljanja i vaganja različitih opcija, postalo je jasno da je ova odluka puno razumnija i mnogo bolja za svakoga. Valjda je to poput djece koja odrastaju i vrijeme je da napuste kuću. Emocionalno ih je teško pustiti da odu, ali racionalno znate da je zapravo puno pametnije potaknuti ih da odu, da počnu živjeti vlastitim životom i postanu snažni i neovisni pojedinci“, napisao je Marohnić.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Popularni trgovački lanac zatvara sve trgovine u Hrvatskoj
Potres probudio susjede, osjetio se i u Zagorju: 'Udar, tutnjava i podrhtavanje'
Dvorac u Zagorju na aukciji. Ovo je početna cijena
Andrej Plenković: 'Rastemo duplo brže od Europske unije'
[FOTO] Plenković stigao u Zagorje
Neće znati što će s novcem: Ovih 5 znakova u sljedećih 7 dana čeka nezapamćen dobitak
Zagorec KR rutinski izborio finale kupa protiv Bedekovčine
[FOTO I VIDEO] Obilježena 36. obljetnica HDZ-a KZŽ. Plenković: 'Cilj je 1600 eura prosječne plaće'
'Šnajderica Mica' stiže u Veliko Trgovišće: Čeka vas večer smijeha uz Dramsku udrugu Kaj
Krenule prijave za kul kamp u Zagorju: Djevojčice ovdje stvaraju, kodiraju i inoviraju
Izvučen dobitnik: Evo tko osvaja ove vrhunske INKOP cipele
Med Contour Multipower: nekirurško oblikovanje tijela uz posebnu promotivnu ponudu
Poziv na predstavljanje vodiča za šumovlasnike
Ruralno. Zeleno. Digitalno. Održivo. - FUTURRA Požega – studij za karijeru budućnosti
Što učiniti ako pronađete ptića?
