Prethodna kolumna
Slijedeća kolumna

Iz bakine pučke bilježnice: Sedam nije srečen broj za sadnju

Pripremio: Zoran Gregurek
Ništa u životu nije slučajno, sve ima svoje objašnjnje i događa se s razlogom, bio bi sažetak

Ništa u životu nije slučajno, sve ima svoje objašnjnje i događa se s razlogom, bio bi sažetak sljedećeg teksta u kojemu nas naša hraščinska baka Ivka upoznaje s novim narodnim vjerovanjima.

- Negdar se točne pazile da niš pri hiži ne posijieš, posadiš ili bile kaj važneše napraviš sedmuga, 17. i 27. vu mesecu jer se veruvale da ti dani donašaju nesreču. I ljudi nijiesu bili nestrpni gda su čakali da prejde sedmi dan vu mesecu da neke poštenoga naprave. Tuo je bile nepisane pravile šteroga sme se držali kak i pijan plota - govorila je baka.

Starica je upozoravala i na lunarne mijene.

- Joj, gda je mladi mesec niti se ne sme pomišljati iti neke sadit, a gda i kreneš na zemlju dobre ju je predi toga poškropiti z svetu vodu. Dobre se bile i pomoliti nad mekotu štera bu prijiela seme, ali nikak ne kleti gda ide delat tak sveti posel kak je sadnja. Bolje je čkometi če nemaš nikaj pobožnoga i spamtnoga reči - upozoravala je baka.

Uvijek je uoči svojeg imendana, na blagdan svetog Ivana (24. lipnja), baka napominjala važnost ivanjskoga krijesa.

- Gda su se dečki i puce držali za ruke i tancali okoli ivanjskoga ognja, tuo je bile lijepe videti, kaka da anđeli huopsaju po zemlje. Je, ali šte tanca okoli krijesa na Ivanje, te ni ne imel problemof napraviti decu. Iste tak coprnica ne imijiela moči če se gda z nju stane gda vu puol noči ide dime z posla, zabave ili ot puce, a tancal je na Ivanje. Oni šteri su nekaj više znali, došli bi v jutre, pokle Ivanja, i nametali si pune kante pepela od ivanjskoga ognja. Te bi pepel čuvali i z njim posipavali zemlju, družinu i se one do čega nam je jake stale da nam bu zdrave, plodne, močne i poskočne - mudrozborila je baka.

Facebook