Francuze oduševilo bogatstvo hrvatske baštine
Petnaesto izdanje Dana hrvatske kulture u francuskome departmanu l’Aisne svojim su nastupima obilježili članovi folklornih sastava KUD-ova SLOGA iz Velikoga Trgovišća i LAZ iz Laza Bistričkoga
Petnaesto izdanje Dana hrvatske kulture u francuskome departmanu l’Aisne svojim su nastupima obilježili članovi folklornih sastava KUD-ova SLOGA iz Velikoga Trgovišća i LAZ iz Laza Bistričkoga.
Bilo je to deseto sudjelovanje predstavnika Krapinsko-zagorske županije na Danima koji su preteća, a ove godine dio Festivala hrvatske kulture u Francuskoj. Vec na otvaranju manifestacije u Gradskoj dvorani u Coucyju bilo je očito da je publika vrlo zadovoljna izborom plesova i pjesama, jer je program obuhvaćao običaje svih hrvatskih krajeva od Baranje do Jadrana. Tomu je pomogao i nastup Branka Grebličkog Venteka uz kojega je čitava dvorana na kraju otpjevala Ne dirajte mi ravnicu na hrvatskome i francuskom jeziku.
Posebnu vrijednost nastupima u gradovima Pinon, Holnon, Marle, Blerancourt, Sissone, Courmeller, Anizy le Château i Villers Cotterets davale su narodne nošnje koje Francuze uvijek oduševe, a ova društva u svojim škrinjama čuvaju doista vrijedne i atraktivne komplete.
Predsjednik Drustva prijataljstva Amitié Coucy le Château – Croatie Jean-Claaude Dumont mogao se u svakoj prigodi pohvaliti raznim vidovima suradnje s društvima i organizacijama iz Krapinsko-zagorske županije, a veleposlanik RH u Parizu Mirko Galić zahvalio je vodstvu Drustva francusko-hrvatskoga prijateljstva Krapina i svim sudionicima na naporima koje ulazu u promidzbu Hrvatske te ih nazvao « istinskim ambasadorima nase zemlje u Francuskoj ».
Nedavno se ista ocjena mogla čuti i za boravka predsjednika Josipovića Parizu, jer je senator i predsjednik Glavne skupštine departmana l’Aisne Yves Daudigny upravo suradnju s Krapinsko-zagorskom županijom istaknuo kao primjer uspješne suradnje koju bi trebale slijediti i ostale hrvatske županije.
Najbolje kritike našim društvima
Nastupi naših društava, organizirani u dobro ispunjenim dvoranama, pobrali su najbolje kritike. Šteta je tek što je prvi put u proteklih 15 godina kiša pokvarila boravak u Parizu, tako da je izostao pravi ugodaj u razgledanju francuske prijestolnice s drugoga kata Eiffelova tornja, vožnji brodom na Seini i za posjeta katedrali Notre Damme. Taj je izlet bio nagrada članovima društava za njihove aktivnosti tijekom godine i veliki trud koji ulazu u vježbanju programa.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Vozač autom udario u djevojku, ubio je i pobjegao. Policija traga za njime
Na terasi obiteljske kuće ubijen mladić. Policija traga za ubojicom
Teška nesreća u Zagorju: Kamion udario u ogradu i prevrnuo se na krov, vozač prevezen u OB Zabok
Netko je u Hrvatskoj upravo osvojio više od 100 tisuća eura, evo kamo ide novac!
HZZO donio važnu odluku za više od 400 tisuća ljudi: 'I struka i pacijenti bili su nezadovoljni'
Pogledajte kako je bilo na Danu otvorenih vrata škole u ŠUDIGO-u Zabok
Priče o ubojici iz Drniša lede krv u žilama: 'Imao je popis od 12 plavuša'
Koncerti, sport, kazalište i tradicija: Evo što vas čeka ovog ljeta u Mariji Bistrici
[FOTO] Nesvakidašnja intervencija: Vatrogasci morali rezati nož blendera
Djevojčice Zagorca KR blizu naslova
Cleanaholic studio iz Zaboka postao hit – na vaš poziv stižu u vaš dom ili ured
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
