[FOTO] Nevažan poraz nije pokvario veliko i zasluženo slavlje

1.ŽNL – 22. kolo: Matija Gubec – Ivančica 2:1

U 22. kolu 1. zagorske lige velika fešta u Zlatar Bistrici. Sjajna je sezona iza nogometaša i vodstva Ivančice, koju je trebalo okruniti velikim slavljem. Raspored je htio da se baš u zadnjem kolu sastanu zadnja i prva momčad s ljestvice, i to kod zadnje, ali u NK Matija Gubec izašli su u susret novim prvacima, pa je utakmica odigrana u Zlatar Bistrici, i to u subotu, dan primjereniji za feštu. Iako je Ivančica željela upisati i 11. proljetnu pobjedu u isto toliko utakmica, nekako je možda ipak sama utakmica bila čak u drugom planu u odnosu na feštu. No, krenimo ipak najprije od događanja na terenu.

Šok u samom početku za prvake

Nekako pod dojmom fešte Ivančica je ušla u utakmicu i to su domaćini iskoristili. Na isteku prve minute Andrija Bačani de lijepo probio po desnoj strani ušao u kazneni prostor gdje je srušen i to je kazneni udarac. U 2. minuti siguran je Mate Tomić za 1:0. Nakon šoka, Ivančica pokušava do preokreta, ali primjetno je da je ritam više kao u prijateljskoj utakmici. U 18. minuti Josip Kipa je izborio jedan slobodan udarac na 25 metara, gotovo po sredini, ali Matija Pezić pucao je visoko preko gola.

U 20. minuti kontra domaćina, A. Bačani je sam izašao na Matiju Nulija, no Nuli odlično izlazi i brani. U 23. minuti zaprijetio je prvi topnik lige Mario Šumiga, ali njegov je udarac bio zamalo neprecizan. U 25. minuti Šumiga pokušava i sa 25 metara, ali malo preko gola, a u 29. minuti sa 18 metara iz okreta puca u blok. U 33. minuti dva kornera za Ivančicu sa umalo golovima. Nakon prvog ubacivanja Šumige netko je iz obrane pogodio vlastitu prečku od koje se lopta odbila opet u korner. Drugi puta bilo je još opasnije, sa par metara pucao je Kipa, ali Vedran Pušec sjajno brani.

U 42. minuti sa 20 metara iz igre  puca Patrik Grbavac, ali malo preko gola. I u 44. minuti mirisalo je na izjednačenje, kada je Šumiga dobro potegnuo po sredini, ali i ovaj puta udarac završava u bloku. I tako se na odmor odlazi sa 1:0.  Nakon ranog šoka, Ivančica je imala više od igre, no feštarska atmosfera, barem u prvih 45 minuta kao da je spustila ritam na nedovoljnu razinu za preokret.

Matija Gubec potvrdio pobjedu

Nastavak je krenuo prilikom opet za Šumigu, koji se pokušao otrgnuti obrani na nekih 25 metara, uspio je pucati, ali Pušec je obranio udarac. U 55. minuti nakon ubacivanja s desne strane pred gola Pušeca i gužve, odbijenu je loptu iz prve opalio Lovro Hajdek, no nije ju najbolje zahvatio, pa je otišla preko gola. U 60. minuti opasno je na drugoj strani. Nakon jedne kontre iz jednog brzo bačenog auta A. Bačani krenuo je u kontru, a Krunoslav Poljak je u zadnji čas na 15 metara stigao i odbio u korner. No, iz tog kornera najviši u skoku je Tomić i svojim drugim golom pogađa za 2:0.

U 64. minuti Ivančica se vraća. Hajdek je dobio jednu loptu na 20 metara, pucao, a lopta u ruku pogađa Matiju Mikca. Sudac pokazuje na bijelu točku, a Šumiga zabija svoj već 27. gol ove sezone. No, u 70. minuti Matija Gubec je mogao opet do dva razlike. Naime, u brzu kontru izašli su sami Marko Bačani i Marko Hegol, no spetljali su se i Nuli je izašao kao pobjednik.

Ivančica pokušava do izjednačenja, ali sve nekako na silu, udarcima iz daljine, a domaćini opasni u kontrama. U 82. minuti M. Bačani našao se u novom ziceru, ovaj puta sa 7-8 metara pogodio je prečku. U 88. minuti po prilika na obje strane. Prvo je nakon ubacivanja prizemno s lijeve strane M. Bačani opet bio sam na 5 metara, ali opet je Nuli izašao kao pobjednik, da bi na drugoj strani Šumiga ubacio s lijeve strane, prvo je pokušao Hajdek, ali se lopta od njegove glave odbila visoko u zrak, da bi u skoku od Davida Škvorca viši bio Pušec.

Do kraja Ivančica nije uspjela izjednačiti, pa je tako Matija Gubec stigao do iznenađujuće, ali sasvim zaslužene pobjede. Ivančica je očito bila previše opuštena, nije uspjela stići do cilja od svih 11 proljetnih pobjeda, no to nikako ne može umanjiti sjajan uspjeh ove sezone, više nego zasluženi i uvjerljivi naslov.

Veliko slavlje

Nakon završetka utakmice uslijedila je naravno i dodjela pehara. Kapetanu Luki Škvorcu predao ga je predsjednik NS KZŽ-e Stjepan Merkaš Krojf, u pratnji Božidara Smrekara i Slavka Tepuša, a utakmici i proslavi prisustvovala je i načelnica Zlatar Bistrice Vesna Mikulec.

Ujedno je uručena i statua za najboljeg strijelca sezone Marija Šumigu, koji je postigao na kraju 27 golova i jednako uvjerljivo kao njegova ekipa, slavio na toj ljestvici sa devet golova ispred pratnje. Spomenimo da je svečanost ove utakmice i činjenica da je protiv Ivančice igrao Matija Gubec, iskorištena i za dodjelu statute najboljem strijelcu pionira, u ligi 1, a to je Marko Čmarec, upravo iz NK Matija Gubec. Marko je zabio 50 golova. Program su obogatile i Zlatarbistričke mažoretkinje, a fešta je uz glazbu i ugostiteljsko ponudu pod šatorom potrajala dugo u noć Priređen je i vatromet, a sve posjetitelje, novi prvaci počastili su gulašom.

Koliko je ovaj uspjeh odjeknuo u ovom dijelu Zagorje i koliko je zaslužan potvrđuju i geste dva susjedna kluba. Tako su legendarni ''Črvi'' navijači NK Oštrc iz Zlatara stigli na utakmicu, čestitali Ivančici i počastili domaćine, a s čestitkama su stigli i predsjednik i tajnik NK Mladost Marija Bistrica Marijan Kruhak i Josip Glavač, koji je simbolično donio za poklon pravu kantu sa šampanjcem. Ovo je zaista veli uspjeh u sinergiji o kojoj će govoriti i predsjednik, a koja je apsolutni preduvjet za bilo kakav rezultat. U zadnjih se nekoliko sezona poklopila u Zlatar Bistrici i uslijedio je ovaj vrhunac, koji je donio i novi izazov, a to je igranje u 4. NL središte skupina A. Bit će to pravi izazov, koji dolazi vrlo brzo i za koji vjerujemo da se ova kombinacije igrača i uprave može nositi.

Izjave: Robert Tukač, trener NK Ivančica: ''Čestitam protivnicima na zasluženoj pobjedi i zahvaljujem što su pristali i na zamjenu domaćinstva i termina. Svaka čast. Naša je polusezona bila duga. Najteža nam je utakmica bila u prvom proljetnom kolu kada smo kod Jedinstva okrenuli 0:2 u 3:2 i tu je zapravo sve počelo, kada smo im došli na dva boda. Dalje smo više-manje rutinski dobivali i moram dečkima čestitati na osvojenom prvom mjestu, bez obzira na ovaj poraz. Ovo je sjajno, što smo nakon više od 40 godina vratili trofej u Zlatar Bistricu. Sada se okrećemo 4. NL središte. Nadamo se da će ostati svi dečki i uskoro ćemo održati sastanak i dogovoriti pojačanja. Ali bazirat ćemo se na domaće i mlađe igrače, koji su potekli iz Zlatar Bistrice.''

Berislav Horvatić, predsjednik NK Ivančica: ''Ovo je vrhunac svega, fantastičan uspjeh. 42 godine nismo bili prvaci u seniorskom nogometu. Stvorila se jedna lijepa sinergija domaćih igrača i uprave i dovela do ovoga. No, ja bih prije svega čestitao igračima i trenerima. Ovo je prije svega njihov uspjeh, koji će im ostati zapisan i u sjećanju zauvijek. Što se tiče slijedeće sezone u 4. NL, pripreme uprave kreću sutra. Ostat će na okupu domaća ekipa ali moramo malo proširiti roster, posebice po pitanju mladih igrača.''