Lež i Bašić odveli Zabok do pobjede u dramatičnoj završnici

Deveto kolo lige za ostanak A-1 lige košarkaša Hrvatske, ZABOK-Borik 64:59

Kakva drama u Bedekovčini. Samo minutu i 3

Kakva drama u Bedekovčini. Samo minutu i 39 sekundi prije kraja Zabok je bio u zaostatku od tri koša, da bi u uzbudljivoj završnici koševima Leža i Bašića otišao do velike pobjede koja mu kolo prije kraja jamči minimalno kvalifikacije za popunu prve lige, a postoji mogućnost da se ta opcija izbjegne.

Zabok je u utakmicu ušao bez svog prvog playa Bilića, a umjesto njega utakmicu je započeo Lekić. Gosti su bolje otvorili utakmicu, ali nakon dvije trice Leža Zabok prvi puta vodi (10:7). Uz kapetana sjajno je utakmicu započeo i Ivanov koji je u prvoj četvrtini nanizao 10 koševa. U 9. minuti Zabok već ima vodstvo od +10 (21:11), a prva četvrtina je završila rezultatom 23:16.

Borik drugu četvrtinu otvara serijom 5:0 (23:21), a Ivanov prekida zabočki post od četiri minute bez koša (25:21). Već u 17. minuti Ivanov je napravio treću osobnu, pa ga je trener Črnjević bio prisiljen izvaditi iz igre. Sredinom četvrtine kod Borika se razigrao Jurjević (tri trice) i najviše zahvaljujući njemu gosti na veliki odmor odlaze s prednošću od dva koša (30:32). Do poluvremena je sjajni Ivanov već imao valorizaciju od 20 bodova (14 p, 8 sk).

Tri trice Bašića za preokret

No već u prvoj minuti nastavka Ercegović Ivanovu prestrogo dosuđuje četvrtu osobnu pogrešku, pa najbolji igrač Zabok ponovno mora na klupu. Od sredine treće četvrtine serijom od tri trice sjajni Bašić okreće rezultat na +3 za Zabok (45:42), a Zabok u zadnju četvrtinu ulazi s viškom od pet koševa (51:46).

Zadrani treću četvrtinu otvaraju serijom 5:0 i stvari su ponovno na početku (51:51). S druge strane Čavić tricom vraća vodstvo Zaboku (54:51). Žuti su održavali vodstvo sve do 37. minute, a onda je Dević tricom izjednačio (56:56). Nakon toga Čavić je brzopleto odigrao tri napada, a s druge strane Šarlija prvo polaže za 56:58, a onda pogađa jedno bacanje minutu i 39 sekundi prije kraja za 56:59. Šok i nevjerica na klupi Zaboka i u gledalištu. No u sljedećem napadu Lekić polaže za 58:59, a s druge strane promašuje Šarlija. Samo 55 sekundi prije kraja Lež koš faulom dovodi Zabok u vodstvo (61:59). Šarlija je ponovno neprecizan u napadu, a deset sekundi prije kraja Bašić tricom postavlja konačnih 64:59 i rješava sve dvojbe oko pobjednika. Na kraju utakmice razdragani Robert Lež skočio je među navijače koji su još jednom bili velika pokretačka snaga zabočkim košarkašima.

Za samo 24 minute provedene na terenu Ivanov je imao valorizaciju 21 (14 p, 9 sk). Osobne pogreške zaustavile su ga u drugom poluvremenu. Junaci Zaboka u dramatičnoj završnici bili su Lež (15 p, 2 sk) i Bašić (14 p, 3 sk). Kod gostiju prvo ime bio je Dundov (10 p, 5 sk, 3 ol), a dobro su odigrala i dva Marina, Šarlija (11 p, 2 sk) i Jurjević (12 p-trice 4/5, 2 sk, 2 as).

U posljednjem 10. kolu Zabok gostuje u Sinju kod Alkara. Utakmica će se odigrati u subotu 18. travnja s početkom u 20 sati.

- Čestitam igračima na sjajnoj pobjedi. Nije mi bilo lako, ali znam da je njima bilo još teže. Za mene će ova sezona biti možda i veći uspjeh nego da smo izborili ligu za prvaka, jer smo pod ovim strašnim pritiskom dokazali da imamo karakter. Samo se pred ovako snažnim pritiskom stvaraju budući pobjednici. Na poluvremenu sam rekao Bašiću 'znam da s tobom u obrani ne možemo dobiti utakmicu, ali ako možeš pokušaj riješiti utakmicu šutem'. On je to i učinio, ali to nikako ne umanjuje ni učinak ostalih igrača koji su se lavovski borili. Veliki hendikep bile su nam osobne Ivanova, jer je on najvažniji igrač u našoj koncepciji i puno se toga vrti oko njega. Ipak prebrodili smo i tu nevolju i na kraju smo zasluženo slavili – riječi su Dragutina Črnjevića trenera Zaboka.