Prethodni članak
Sljedeći članak

Vlada više neće utjecati na cijene goriva - što to znači za vozače?


Iz Ministarstva gospodarstva danas su izvijestili da je Vlada donijela odluku da se Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivate više neće donositi, tako da se završava razdoblje regulacije cijena goriva svaka dva tjedna, piše HRT

Vladina odluka, kako su naveli, posljedica je temeljite analize i praćenja globalnih tržišnih kretanja.

Šušnjar: Deregulacija cijena goriva nema veze s turističkom sezonom

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao je u ponedjeljak da Vladina odluka o prestanku regulacije cijena goriva nema veze s turističkom sezonom, dodavši da bi cijene pojedinih derivata čak mogle i pasti.

- Nakon pomnih analiza i promišljanja utvrdili smo da je tržište već neko vrijeme stabilno, da nema volatilnosti koja je do sada vladala, gdje smo morali donositi uredbe kako bismo zaštitili standard naših građana, a i gospodarstva. Odlučili smo ići putem deregulacije cijena goriva, naglasio je Šušnjar.

Ustvrdio je da se stanje na tržištu ustabililo i da je predvidivo.

Pozvao je sve aktere tog tržišta, pogotovo distributere naftnih derivata, da budu odgovorni, "da tržišnim mehanizmima i konkurentnosti privuku kupce i izbore se za svoje mjesto na tržištu".

S druge strane, naveo je, država će "pomno pratiti njihovo ponašanje i formiranje cijena".

- Ako bude naznaka da će se narušiti standard i građana i gospodarstva Vlada je ponovno spremna donijeti uredbe kojima će regulirati cijene, rekao je.

- Od sutra se vraćamo na tržište, ne očekujemo poskupljenja - neznatno za neke derivate s obzirom na cijene na burzama i kretanje cijena nafte i naftnih derivata, rekao je Šušnjar.

Očekuje razliku u cijeni prosječnog spremnika goriva od oko dva eura.

- Mi smo tržišna ekonomija, a Vlada je tu da prati i reagira bude li potrebe, kao i što je bilo prethodne tri godine, rekao je Šušnjar, dodavši kako vladina odluka nema veze s turističkom sezonom budući da smo, kazao je, tržišna ekonomija te da je ovo sada najbolja prilika da se to napravi.

Rekao je i da bi s obzirom na kotacije na burzi neki derivati mogli čak pojeftiniti.

Ina pozdravlja prestanak regulacije cijena

Ina je u ponedjeljak pozdravila vladinu odluku o prestanku državne regulacije cijena goriva, ocjenjujući je korakom prema tržišnim načelima poslovanja.

- Ina pozdravlja odluku o ukidanju Uredbe o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata, smatrajući je korakom prema dugoročno održivom i tržišno orijentiranom poslovnom okruženju, kaže se u odgovoru Ine na Hininu molbu za komentar Vladine odluke.

- Vjerujemo da će ova mjera doprinijeti boljoj fleksibilnosti na tržištu te omogućiti daljnje unaprjeđenje usluga i investicija. Cijenimo kontinuirane napore Vlade Republike Hrvatske u rješavanju izazova energetskog sektora, posebno u nastojanju da se postigne ravnoteža između zaštite potrošača i zdrave tržišne konkurencije, kaže se u Ininom odgovoru.

Petrol podupire odluku države o ukidanju regulacije cijene goriva

Grupa Petrol pozdravlja odluku Vlade o ukidanju regulacije maloprodajnih cijena goriva, izvijestili su u ponedjeljak iz te tvrtke navodeći kako ta odluka označava prijelaz s modela državne kontrole cijena prema otvorenijem i odgovornijem tržišnom okruženju.

- Odluka o liberalizaciji cijena goriva, kako su kazali, opravdana je i potrebna jer dolazi u trenutku tržišne stabilnosti. Samo u uvjetima otvorenog tržišta možemo snažno ulagati u obnovljive izvore energije i novu infrastrukturu, a istovremeno osigurati stabilnu i povoljnu opskrbu građanima, istaknuli su iz Petrola.

- Ovim potezom premijera Andreja Plenkovića i ministra gospodarstva Ante Šušnjara, energetskoj industriji omogućeno je da umjesto kratkoročnog upravljanja tržišnim oscilacijama, počne strateški graditi održivu budućnost. Petrol Hrvatska spreman je preuzeti odgovornost, predvoditi tržište primjerom i pokazati kako poslovna efikasnost može ići ruku pod ruku s društvenom odgovornošću i energetskom održivošću, rekao je predsjednik Uprave Petrol Hrvatska Ante Mandić.

Grupa Petrol već je do sada u Hrvatskoj i regiji realizirala ulaganja u više od stotinu električnih punionica, projekte solarnih elektrana, vjetroelektrana te digitalizaciju energetskih rješenja za kućanstva i industriju, a ukidanje regulacije, navode iz te tvrtke, omogućit će dodatno ubrzanje novih projekata u skladu s nacionalnim i europskim klimatskim ciljevima.

- Petrol Hrvatska nastavit će pratiti razvoj tržišta i ponašanje svih sudionika te će, u skladu s načelima održivog razvoja i društvene odgovornosti, nastojati osigurati ravnotežu između poslovne stabilnosti i dostupnosti energenata za krajnje korisnike, poručili su.

U priopćenju su podsjetili kako je dosadašnja regulacija maloprodajnih cijena goriva uvedena u jesen 2021. kao odgovor na globalnu energetsku krizu i nestabilnost cijena sirove nafte. 

Mehanizam se temeljio na ograničavanju najviše dopuštene maloprodajne cijene putem formule koja uključuje prosječnu cijenu naftnih derivata na mediteranskom tržištu, odnos tečaja lokalne valute u odnosu na američki dolar i ograničenu trgovačku maržu. Takav pristup omogućio je stabilizaciju cijena i zaštitu krajnjih potrošača tijekom iznimno nestabilnih gospodarskih uvjeta.

 

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook