Sve više mladih na bolovanju u Hrvatskoj: Evo koji su najčešći uzroci
U prvih šest mjeseci ove godine broj bolovanja u Hrvatskoj porastao je za 10,7% u odnosu na isto razdoblje lani, objavio je HZZO
Kao najčešći uzroci navode se mentalni poremećaji, onkološke bolesti, ali i posljedice ozbiljnih kardiovaskularnih incidenata, poput srčanog ili moždanog udara, koji sve češće pogađaju i mlade ljude.
Povećanje bolovanja konkretan je i vidljiv podatak, no još nije jasno radi li se o dugoročnom trendu ili jednokratnoj pojavi. Ono što je sigurno jest da situaciju osjete svakodnevno poslodavci i zaposlenici, često se događa da određeni poslovi obavljaju samo nekoliko osoba, dok je prije bilo više radnika.
Uz to, problem stvaraju i razne ovisnosti, primjerice o kockanju ili drogama. Eksperti upozoravaju da upotreba kokaina, koja je u većim gradovima u porastu, predstavlja ozbiljan zdravstveni problem i jedan od glavnih uzročnika kardiovaskularnih bolesti.
Ovo nije problem samo zdravstva. Dugotrajna bolovanja utječu i na druge sektore, transport, održavanje infrastrukture, obrazovanje, socijalnu skrb i mnoge druge usluge oslanjaju se na radnu snagu koja je sada smanjena ili manje dostupna.
Porast bolovanja i teških dijagnoza događa se u kontekstu globalne nestabilnosti, posljedica pandemije COVID-19, povećane upotrebe opojnih sredstava i općeg pritiska na mlade ljude u svakodnevnom životu. Jasno je da ovo nije izolirani problem, njegove posljedice osjeća čitavo društvo, a rješenja zahtijevaju sustavan i odgovoran pristup, piše 24sata.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Luka (38) preminuo u čekaonici Hitne, obitelj je neutješna: 'Molio ih je da ga prime'
Pretjecala unatoč zabrani na Staroj zagorskoj: 88-godišnjakinja izazvala sudar, 20-godišnjak teško ozlijeđen
Poginuo 52-godišnji vlasnik poznatog kafića
VRIJEME DANAS: Stižu grmljavinski pljuskovi, a evo gdje će pržiti do 35 °C
Od iduće godine cijepljenje protiv ove infekcije bit će obvezno u RH
[FOTO] Završen je Dječji Festival 'Prvi glas Zagorja', pobjede odnijeli Zagorci
Luka (38) umro u čekaonici, supruga: 'Molio me da ga vozim u drugu bolnicu'
Krenula 4. NL središte skupina A. Evo kako su startali zagorski predstavnici
STRAVA: Granični policajac napravio pokolj, tijela našla djevojčica na biciklu
[FOTO i VIDEO] Uživo iz Začretja: Počeo Dječji festival 'Prvi glas Zagorja'
Važna uloga mrtvih i trulih stabala u šumama
Traži se Disponent u međunarodnom transportu. Evo detalja
Letački spektakl koji se ne propušta - 29. Susreti za Rudija!
Nova dimenzija modernog stanovanja - svježina bez otvorenih prozora
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
