Vlada odlučila: Od sutra gorivo je opet skuplje! Benzin i dizel će se izjednačiti
Vlada je na telefonskoj sjednici uredbom utvrdila najviše maloprodajne cijene naftnih derivata za sljedeća dva tjedna pa će tako od sutra benzinsko gorivo poskupjeti za četiri centa po litri, a dizelsko za sedam centi, te će cijena osnovnog benzina i dizela biti ista i iznositi 1,62 eura (12,21 kunu) po litri.
I plavi će dizel poskupjeti za sedam centi te će od sutra njegova cijena biti 1,08 eura po litri (8,14 kuna). Od sutra će cijena UNP-a za spremnike i boce biti viša za pet centri – UNP za spremnike stajat će 1,24 eura po kilogramu (9,34 kune), a UNP za boce 1,80 eura po kilogramu (13,56 kuna).
Iz Vlade u priopćenju navode kako bi, da nema mjera Vlade te da se maloprodajne cijene u potpunosti slobodno formiraju na nivou premija energetskih subjekata prije prve uredbe, cijena benzinskog goriva iznosila 1,74 eura po litri (13,11 kuna), a za dizelsko gorivo 1,78 eura (13,41 kunu).
Bez mjera Vlade, plavi dizel stajao bi 1,17 eura po litri (8,82 kune), dok bi UNP za spremnike stajao 1,48 eura po kilogramu (11,15 kuna), a UNP za boce 2,11 eura po kilogramu (15,90 kuna).
Vlada je, kako se navodi u priopćenju, donijela i uredbu o izmjeni uredbe o visini trošarine na energente i električnu energiju, kojom se snižavaju trošarine za najprodavaniji bezolovni motorni benzin i dizelsko gorivo. Tako će u razdoblju od 26. rujna do 9. listopada ove godine trošarina za bezolovni motorni benzin biti smanjena za 56,31 eura na tisuću litara, a za 23,13 eura na tisuću litara dizelskog goriva, odnosno 0,0563 eura po litri bezolovnog motornog benzina te 0,0231 eura po litri dizelskog goriva.
Vlada je, kako se podsjeća u priopćenju, radi ublažavanja rasta maloprodajne cijene energenata, izmjenama Uredbe o visini trošarine na energente i električnu energiju tijekom 2022. godine u devet navrata snižavala visinu trošarine na bezolovni motorni benzin i dizelsko gorivo te u prosincu 2022. godine i na loživo ulje, a tijekom 2023. u dvanaest navrata, piše N1.
Snižavanje visine trošarine za najprodavanije energente bezolovni motorni benzin i dizelsko gorivo za spomenuto razdoblje nastavlja se obzirom da i dalje postoje okolnosti koje utječu na povećanje cijena energenata te nastavno na snižavanja visine trošarine tijekom 2022. i 2023. godine.
Iz Vlade su u priopćenju izvijestili i da je Vlada uputila Hrvatskom saboru mišljenje na Izvješće glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske o radu državnih odvjetništava u 2022. godini.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Stigao nalog za rušenje kuće koju je Amerikanac kupio za 5000 eura u Zagorju i uredio je
Liječnici upozorili: Ako osjetite i jedan od ovih 10 simptoma, hitno se javite doktoru
Drama u Zagorju: Muškarac teško ozlijeđen u dvorištu, iz OB Zabok prebačen u Vinogradsku
Kolar o otpadu u Poznanovcu: 'Svi su sve znali. I ja sam sve znao, ali nisam imao ovlasti ništa učiniti'
[PROGNOZA VREMENA] Vruće, ali evo kada su mogući pljuskovi
Nebo nije zaboravilo njihovu dobrotu: Ova 3 znaka od 25. kolovoza čekaju sreća i obilje
Kraj teškim danima za 3 znaka: U rujnu ih čeka toliko sreće da će lebdjeti od radosti
Netko među nama je upravo dobio veliki iznos na lotu! Provjerite listiće
Srušio se zrakoplov u Hrvatskoj, sve žurne službe na terenu
UPALJENI GENERATORI, Salatko: 'Nevrijeme dolazi sa zapada'
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
