Prethodni članak
Sljedeći članak

Više od 8 tisuća gledatelja uživalo je u kazališnim predstavama 15. GFUKA

Proteklog je vikenda završilo 15. izdanje GFUK – a, koje je donijelo 33 izvedbe čak 11 kazališnih naslova


Vikendom bogatim s čak deset događanja završilo je ovogodišnje, jubilarno 15. izdanje Glumačkog festivala u Krapini. Petak je tako donio gostovanja po Zagorju, odnosno u Brdovcu, Novom Golubovcu i Novom Marofu, ali i veliki glazbeno – poetski koncert u Festivalskoj dvorani u Krapini, koji je održan povodom 15. obljetnice rada udruge i 55 godina umjetničkog rada Ladislava Prežigala, suosnivača, potpredsjednika i počasnog člana udruge GFUK.

Zatvaranje uz HNK

U koncert su se uključila brojna glumačka imena, poput Ksenije Pajić, Antuna Tudića, kao i naši zagorski, mladi glumci Denis Bosak, Dea Presečki i Dario Kuhar, koji su interpretirali stihove Ladislava Prežigala. U glazbenom dijelu nastupili su Paula Jusić sa suprugom, Ivica Pepelko i Gordana Ivanjek Tušek.

– Pred kraj druženja podijelili smo 55 paketa zbirki pjesama Ladislava Prežigala, i to gradskim i općinskim knjižnicama te knjižnicama srednjih i osnovnih škola u našoj županiji, bila je to akcija koju smo odradili s Ladislavom Prežigalom kao glavnim donatorom te u suradnji s Krapinsko – zagorskom županijom – rekao je Adam Končić, predsjednik udruge GFUK.

Festival je zatvorila glumačka postava Hrvatskog narodnog kazališta, odličnom predstavom 'Tko pjeva zlo ne misli', u kojoj su glavne uloge iz Dnevnika malog Perice utjelovili Zrinka Cvitešić, Ivana Boban, Dušan Bućan i Krešimir Mikić. Nedjelja je donijela još gostovanja po Zagorju, u Bedekovčini, Zaprešiću i Maču, a dvije predstave za vikend su gostovale i u Gradišću, u mjestima Koljnof i Veliki Borišof. – Radi se o već petoj godini gostovanja i suradnje s Hrvatskim kulturnim društvom u Gradišću – pojasnio je Končić.

Osam naslova po Zagorju

Tako su na krapinskoj pozornici igrale četiri predstave. Nakon otvaranja i prvog vikenda kada su se predstavom 'Boeing boeing' predstavile glumačke trupe Vinkovačkog gradskog kazališta te predstava 'Ljubav, gubici i moda', drugog vikenda izuzetno posjećena bila je predstava 'Škrtac' Kazališta Kerempuh, s Hrvojem Kečkešom u glavnoj ulozi, a ipak, najviše karata tražilo se za posljednji vikend i  'Tko pjeva zlo ne misli'. Više od 2 tisuće gledatelja uživalo je u predstavama u Krapini, a još 6 tisuća posjetilo je čak osam naslova koji su igrali u osam gradova i 12 općina po Zagorju.

 'Ljubav, gubici i moda' gostovali su u Svetom Križu Začretju, Novom Marofu i Zaprešiću, zatim predstava 'Nije bila Peta, bila je Deveta' u Zaboku, Klanjcu i Oroslavju. Predstava '4 poze, sretan svršetak' igrala je u Oroslavju, Brdovcu, Mihovljanu i Krapinskim Toplicama, a predstava 'I živjele su sretno' u Varaždinskim Toplicama i Mariji Bistrici.

Predstava predsjednika GFUK – a Adama Končića 'Šund naš svagdašnji', u kojoj je Končić i glumac i producent, igrala je u Dubravici, Vinici, Tuhlju i Svetom Iliji, predstava 'Ja trudnica' Kerekesh Teatra u Jakovlju, Loboru, Bistri i Novom Golubovcu, u Maču je igrala predstava 'Žena godine', a nekako je najviše pažnje izazvala predstava 'Ne daj se njofra' koja je oduševila publiku u Bedekovčini, Stubičkim Toplicama, Zlatar Bistrici, Mariji Gorici, Višnjici i Kraljevcu na Sutli. – Kraljevec na Sutli ove godine je po prvi puta s nama, a s mjestom Višnjica, koje spada pod Grad Ludbreg, surađujemo već osam godina, točnije s firmom HIS Višnjica, koja svake godine otkupljuje predstavu za mještane – rekao je Končić, ponosan zbog suradnje s pet gradova i 12 općina u našoj županiji, zatim jednim gradom i pet općina z Zagrebačkoj te dva grada i tri općine u Varaždinskoj županiji.

Odlične brojke posjećenosti

Ovogodišnje izdanje ponovo je pokazalo veliko bogatstvo predstava. Odigrano je čak 11 naslova, izvedene 33 predstave, što je, u usporedbi s drugim festivalima ovog karaktera itekako zavidna brojka.  – Jako smo zadovoljni. Pripreme od siječnja su se isplatile, na organizaciji je radilo četrdesetak ljudi i nije bilo jednostavno. No, cijelo Zagorje smo probudili u starom terminu, nakon Uskrsa, s pregršt predstava koje smo dali. Trudimo se profesionalno kazalište približiti manjim sredinama, koje imaju prilike pogledati odlične kazališne komade i upoznati svoje omiljene glumce koje često gledaju i na malim ekranima. Pokazali smo i nekim manjim dvoranama da bez problema mogu ugostiti primjerice GK Komedija – rekao je Končić.

Upitali smo ga i je li očekivao u samim počecima da će se ideja o osnivanju GFUK – a pretvoriti u ovoliki festival koji će se mjesecima iščekivati i koji će biti tako dobro posjećen. - U počecima je festival dobro odjeknuo u Krapini, vidjeli smo da ima veliku perspektivu. Ali nismo očekivali da bi takav odjek mogao biti i po Zagorju. U 13 godina otkako gostujemo po Zagorju imamo konstantna partnerstva sa Zabokom, Klanjcem, Loborom i Zlatar Bistricom, u međuvremenu su se pridružili i drugi gradovi i općine. Ove brojke o posjećenosti nam govore da smo na dobrom putu i da tako trebamo i dalje – zaključio je Končić, no ujedno je najavio i ljetno izdanje festivala, koje će se održati od 24. lipnja do 3. srpnja. – Već smo dogovorili gostovanje na Hušnjakovom u Krapini, na Terasi dvorca Oršić u Gornjoj Stubici i na Bedekovčanskim jezerima, a nadamo se da ćemo ostvariti i gostovanje u Velikom Taboru, Starom selu Kumrovec, u Pregradi na Trgu Gospe Kunagorske, Starom gradu Konjščina te u Zagorskim Selima – najavio je Končić te je zahvalio Krapinsko - zagorskog županiji i Gradu Krapina, kao i Pučkom otvorenom učilištu Krapina na partnerstvu.

 

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook

 
iz valute
u valutu

Tečajna lista služi isključivo u informativne svrhe i podliježe promjeni bez prethodne najave. Zagorje.com ne može jamčiti točnost tečajne liste koju koristi konverter. Prije provođenja stvarnih transakcija potrebno je provjeriti trenutni tečaj kod službene ustanove. Tečajna lista dohvaćena je prema online podacima Hrvatske narodne banke.

mojtv.hr - kompletan tv program