Ustavni sud odbacio tužbe banaka vezane za kredite u švicarskim francima
Ustavni sud RH nije našao povrede ustavnih i konvencijskih prava na koje su u ustavnim tužbama ukazivale banke
Ustavni sud odbio je i odbacio ustavne tužbe sedam hrvatskih banaka podnesene protiv presuda Vrhovnog suda Republike Hrvatske i Visokog trgovačkog suda u kolektivnom sporu koji je pokrenula Udruga Potrošač zbog nepoštenih ugovornih odredbi vezanih uz švicarski franak.
Ustavni sud RH nije našao povrede ustavnih i konvencijskih prava na koje su u ustavnim tužbama ukazivale banke, stoji u priopćenju na stranicama Ustavnog suda. Također, Ustavni sud nije prihvatio prijedloge za ocjenu suglasnosti s Ustavom više odredaba Zakona o sustavu civilne zaštite i Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti sa izmjenama i dopunama te nije prihvatio ili je odbacio prijedloge za ocjenu suglasnosti s Ustavom i zakonom odluka Stožera civilne zaštite koje se odnose na zabrane okupljanja, prelazak preko graničnih prijelaza Republike Hrvatske, organizaciju javnog prijevoza putnika i zabranu napuštanja županija. Također je odbacio prijedloge za ocjenu suglasnosti s Ustavom i zakonom rješenja Vlade RH o imenovanju članova Stožera civilne zaštite RH.
Ustavni sud RH utvrdio je da predlagatelji nisu naveli nove razloge zbog kojih bi Ustavni sud morao preispitati svoja ranija stajališta iz odluka od 14. rujna 2020. niti su u ustavnopravnom poretku Republike Hrvatske nastupile nove okolnosti koje bi dovele do promjene tih stajališta.
Nadalje, ocijenio je da u većini prijedloga nisu navedeni ustavnopravno relevantni razlozi koji bi ukazivali na sumnju da osporene odluke nisu u suglasnosti s Ustavom ili zakonom. Ustavni sud RH donio je sve navedene odluke odnosno rješenja sa 10 glasova za i 3 glasa protiv, objašnjava se u priopćenju koje potpisuje predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović, prenosi N1.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Nestala je Valentina (14). Od jučer joj se gubi trag, policija moli pomoć
Liječnici otkrili u kakvom je stanju učenik koji je proboden nožem u Bedekovčini
Što se zapravo događa kad kliknete 'Prihvati sve kolačiće'
Uskoro nestaje struje u 3 grada i 21 mjestu diljem Zagorja! Ovo je kompletan popis
Evo koja hrvatska banka je dobila kaznu od milijun i pol eura!
[FOTO] Kada se male ruke spoje s velikim srcima: Pogledajte blagdansku čaroliju DV-a Zipkica
Stižu nova i stroža pravila o vozačkim dozvolama, vrijedi i za vozače koji je već imaju!
Povlači se serija lijeka: Bolesnici se trebaju obratiti svome liječniku
Iz MUP-a gotovo svakodnevno curili podaci: Odvjetnik kontaktirao 180 unesrećenih
OPREZ! Povlače se jaja zbog salmonele - proizvedena su u Zagorju
Što se događa s leptirima zimi?
Bliži se vrijeme darivanja: Najbolji popusti za blagdanski shopping
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
